romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na FF UK začala stávka studentů etnologie. Brání vyhozené pedagogy

6.5.2015 12:42
Zahájení stávky studentů etnologie FF UK (FOTO: bau)
Zahájení stávky studentů etnologie FF UK (FOTO: bau)

Ve středu ráno začala dvoudenní okupační stávka studentů etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Studenti chtějí odvolání ředitele Ústavu etnologie Marka Jakoubka a protestní akcí upozornit na probíhající změny, se kterými nesouhlasí.

„Jsme naklonění dialogu, jak ten ústav má v budoucnu vypadat. Jsme si jistí, že potřebuje nějaké změny, s tím naprosto souhlasíme, ale ten způsob, jakým to v současnosti probíhá, je pro nás nepřijatelný. Ztratili jsme důvěru v to, že by se za vedení pana docenta mohl Ústav etnologie změnit k lepšímu,“ uvedli protestující studenti pro server Romea.cz.

Studentům vadí zejména personální změny – výpověď od začátku roku dostalo už pět pedagogů. „Nás nikdo nevyhazuje, my se jen bráníme, protože nám vyhazují vyučující. Byli jsme přijati s nějakou akreditací a to se nyní mění. Studenti si budou muset hledat nové vedoucí svých bakalářských a diplomových prací. Ale je otázka, kdo na ústavu ještě třeba v září bude, protože se plánují další odchody, některým vyučujícím také končí smlouvy. Změnami se zabývá i akreditační komise,“ přiblížili.

Děkanka FF UK Mirjam Friedová za ředitelem ústavu stojí. „Já takovému nátlaku nemůžu ustupovat, to je vyloučená věc, protože první obětí by byl sám Ústav etnologie,“ řekla v rozhovoru pro server Romea.cz Friedová.

Součástí programu stávky bude debata o aktuálním dění, divadelní představení nebo přednášky. Protestující plánují přespat v podloubí fakultní budovy na náměstí Jana Palacha.

Více si o stávce přečtěte zde. Připravujeme další podrobnosti a analýzy.

Přečteno: 1415x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

FF UK, Etnologie, Stávka, Mirjam Friedová, Marek JakoubekHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo