romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na jednání k protiromským nepokojům v Č. Budějovicích dorazily stovky lidí

České Budějovice, 9.7.2013 22:04, (ROMEA)
Veřejné slyšení k problematice soužití Romů a Čechů se konalo 9. července 2013 ve sportovní hale v Českých Budějovicích. (FOTO: 2013)
Veřejné slyšení k problematice soužití Romů a Čechů se konalo 9. července 2013 ve sportovní hale v Českých Budějovicích. (FOTO: 2013)

Několik stovek lidí se sešlo dnes v českobudějovické sportovní hale, kam vedení města svolalo veřejné jednání kvůli protiromským nepokojům z posledních dnů na sídlišti Máj. Zástupci magistrátu a policie na něm tři hodiny ve vzrušené atmosféře odpovídali především na dotazy kolem situace v dané lokalitě. Řada příchozích si stěžovala, že se na sídlišti Máj, kde žijí Romové, necítí bezpečně.

Nepřehlédněte:

"Nikdo z nás nečekal, že sem půjdeme na procházku růžovým sadem. Uvidíme, zda ten dnešek přispěje ke zklidnění situace," uvedl po jednání primátor města Juraj Thoma (OPB). Příchozí lidé položili více než pět desítek dotazů a podnětů.

Jako první promluvil k davu ředitel jihočeské policie Radomír Heřman. Ujistil, že policie vyšetřuje konflikt asi pěti osob z májského pískoviště. "Není možné, že dvě skupiny se nějak pojmenují, jedna skupina se ozbrojí a jde napadat druhou skupinu. Nelze si vyřizovat problémy prostřednictvím násilí, to je protizákonné," zdůraznil Heřman.

"Jak připustíte, aby zhruba 400 Romů terorizovalo zbylých 20.000 obyvatel Máje?" ptal se například asi šedesátiletý muž. Jeho dotaz doprovázel bouřlivý potlesk publika. "Proč není na sídlišti více policistů?" zeptal se jeden mladík. Další lidé zase zastávali názor, že pořádková služba na situaci na sídlišti nestačí.

"Proč mi doposud nikdo z vás neoznámil, že jste nespokojení? Kde jsou vaše stížnosti? Pokud máte jakékoli podněty k práci policie, přineste mi je," řekl ředitel jihočeské policie Radomír Heřman.

Romové, kteří se zapojili do diskuze upozorňovali na to, že demonstrace byli honem na lidi. „Jak dlouho se ještě budu schovávat?" ptala se například jedna z žen.

Jeden z účastníků setkání ve sportovní hale uvedl, že situace v Českých Budějovicích je opravdu vážná. "Byl jsem ve Sportovní hale na slyšení k situaci na Máji. A pochopil jsem, ze v Budějcích je teď opravdu zle. Nácků pár, skupinka Cikánů a jinak většina tak zvaných normálních lidí," popisuje debat jeden z účastnbíků. "Od spořádaných spoluobčanů jsem si po chvilce odsednul pryč, protože z jejich komentářů bych se poblil. Pak jsem si přisedl k cikánům a tam už vydržel, protože to prostě šlo. Líp se u nich snášel hromadnej smích sálu na adresu cikánky, když řekla, že pracuje," dodal.

Nezazněla však pouze kritika vzájemného soužití Romů a Čechů. "V našem domě všechny děti chodí do školy a je tam uklizeno," uvedla jedna z diskutujících.

Hodně lidí si stěžovalo na systém sociálních dávek. Podle nich zvýhodňuje určité skupiny obyvatel. "Sociální dávky magistrát nevyplácí, ani tento systém nemůže nijak ovlivnit, to není v jeho kompetenci," řekl Thoma. Dodal, že dnešní jednání město svolalo kvůli tomu, aby se od lidí dozvěděli konkrétní problémy ze sídliště a případně společně hledali jejich řešení. "Zatím se však tady místo toho bavíme o odlišných věcech," řekl Thoma.

Na českobudějovickém sídlišti Máj se v posledních dnech strhlo několik potyček. Nejprve se 21. června na hřišti dostaly do konfliktu děti, následně se do něj zapojili dospělí. Na místě zasahovala i policie. Reakcí na konflikt ze hřiště na sídlišti byla demonstrace, která se uskutečnila 29. června. Po ní se několik stovek účastníků shromáždění přesunulo na Máj, kde se někteří střetli s policisty.

V sobotu 6. července pořádkové služby zasáhly na sídlišti proti účastníkům protiromské demonstrace, kteří se tam přesunuli z centra města, kde magistrát zrušil jejich neohlášené shromáždění. Účastníci se chtěli z náměstí vydat hromadně právě na sídliště, kde žijí Romové. Na místě je čekaly stovky policistů. Současně proběhlo 6. července na sídlišti Máj shromáždění a diskuse mezi tamějšími obyvateli. Na sídlišti už několik dní zůstává více strážníků než obvykle.

VIDEO

Přečteno: 3160x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sídliště Máj, České Budějovice, Rasismus, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo