romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na návštěvu Merkelové chystají setkání její příznivci i odpůrci

22.8.2016 10:45
Angela Merkelová (FOTO: Peter Weis, Wikimedia Commons)
Angela Merkelová (FOTO: Peter Weis, Wikimedia Commons)

V době návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Praze chystají setkání její příznivci i odpůrci, včetně Bloku proti islamizaci. Na magistrát jich podle seznamu zveřejněného na jeho webu ohlásili devět. Merkelová přijede 25. srpna, sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) i s prezidentem Milošem Zemanem. Na stejný den je naplánované shromáždění na podporu českého prezidenta. Policie zatím žádná mimořádná opatření nepřipravuje.

Příznivci Merkelové si na její vítání zamluvili například nábřeží Edvarda Beneše, Václavské náměstí, cestu z letiště nebo okolí ČVUT v Dejvicích, kam kancléřka zamíří.

Na Loretánském náměstí poblíž Hradčan či Malostranském námětí se sejdou odpůrci německé političky. Blok proti islamizaci svolává své příznivce k Pražskému hradu směrem od Jeleního příkopu nebo do dalších Dejvických ulic, které si nezamluvili příznivci Merkelové.

Obě strany měly zájem o shromáždění na Hradčanském náměstí. "Vzhledem k tomu, že se jedná o názorově protichůdná shromáždění, nezbylo než později oznámené shromáždění svolavatelem zakázat," řekl na dotaz ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman. Na Hradčanském náměstí se tak oficiálně sejdou příznivci kancléřky, kteří shromáždění oznámili o čtyři dny dříve. Podle informací na facebooku se tam ale chystají i její odpůrci.

Pražská policie zatím podle jejího mluvčího Tomáše Hulana nechystají mimořádná opatření. "V tuto chvíli nevím o tom, že bychom museli přijímat jakákoli zásadní mimořádná opatření. Do návštěvy je ale téměř celý týden, takže budou ještě probíhat různé koordinační porady, kde budeme vyhodnocovat veškerá zjištění, veškeré dostupné informace, takže se náš přistup ještě může změnit," řekl Hulan ČTK.

Merkelová se během návštěvy Prahy setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou, prezidentem Milošem Zemanem a zavítá také na České vysoké učení technické v Praze. Podle úřadu vlády budou hlavními tématy jednání se Sobotkou budoucnost Evropské unie, pokračování v Česko-německém strategickém dialogu a spolupráce v oblasti vědy, výzkumu a moderních technologií.

Návštěva kancléřky v Česku se plánovala delší dobu. Česká diplomacie o ni usilovala v době českého předsednictví visegrádské skupině, které skončilo letos v červnu. Podle některých zdrojů Merkelová nepřijela také kvůli tomu, že země Visegrádu (Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko) neprojevily dostatečnou solidaritu s uprchlíky a odmítaly jejich rozdělení do zemí EU podle kvót.

Český prezident opakovaně prohlašuje, že přijímání muslimských uprchlíků zvyšuje hrozbu terorismu, a vyzývá českou vládu, aby žádné migranty na své území nepouštěla. Zeman o tom chce s Merkelovou mluvit.

Merkelová naopak vede Německo k vstřícnosti vůči vlně běženců a požaduje totéž od dalších členských států EU. Ve středu kancléřka prohlásila, že uprchlíci do Německa nepřinesli islamistický terorismus, problém s těmito extremisty má země už mnoho let. Podle ní také k Německu patří i islám, dokud je vyznáván v souladu s ústavou.

Přečteno: 564x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Angela Merkelová, Bohuslav Sobotka, Miloš ZemanHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo