romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na nenávistné protiromské pochody v osmi městech přišlo asi 1500 lidí

Praha, 24.8.2013 18:22, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 21:55)
Na protiromský pochod Jičínem vyrazilo 24. srpna po 15:00 od základní školy na Husově ulici kolem padesáti neonacistů a dalších osob. (FOTO: ČTK)
Na protiromský pochod Jičínem vyrazilo 24. srpna po 15:00 od základní školy na Husově ulici kolem padesáti neonacistů a dalších osob. (FOTO: ČTK)

Zhruba 1500 lidí se zúčastnilo nenávistných protiromských demonstrací a pochodů v osmi městech v České republice. Nejdramatičtější byla situace v Ostravě, kde se stovky neonacistů pokoušely o pogrom na Romy. Policie je zastavila slzným plynem, zadržela jich více než 60, zranění jsou na obou stranách. Protiromské protesty neonacisté zorganizovali také v Brně, Českých Budějovicích, Duchcově na Teplicku, Plzni, Jičíně, Děčíně a Varnsdorfu. Na protiakce pořádané v některých městech proti rasismu a nesnášenlivosti přišla asi tisícovka účastníků.

Nepřehlédněte:

V Brně, Duchcově a Českých Budějovicích policie extremistům zabránila vstoupit do ulic obývaných Romy, v jihočeské metropoli zadržela devět lidí. V Plzni demonstranty policie nepustila k účastníkům protestu proti rasovému násilí, zadržela asi 25 lidí. Mimo Ostravu se ale protesty obešly bez násilností.

Podle předběžného hodnocení mluvčí policejního prezidia Ivany Ježkové policie dnes předešla zranění lidí a zabránila škodám na majetku. "Již při přípravách jsme deklarovali, že plně respektujeme shromažďovací právo, nicméně pokud budou shromáždění zneužita k omezení práv jiných občanů nebo k jakémukoliv podněcování k nenávisti, jsme připraveni zakročit a zajistit veřejný pořádek," dodala mluvčí.

Pochody s názvem Společně proti cikánskému teroru a policejní brutalitě svolal neonacistický web Svobodný odpor. Jejich pořadatelé na stránce píší o "černém rasismu" v ČR, v níž jsou občané "šikanováni cikánskými násilníky". Vláda je podle pozvánky podporuje a problémy s Romy nijak neřeší. Bezpečnostní informační služba (BIS) ve čtvrtletní zprávě o vývoji na extremistické scéně uvedla, že protiromské nálady části veřejnosti se pro bezpečnost státu mohou stát větším problémem než skupinky pravicových extremistů. BIS totiž upozornila na masivní účast běžných občanů při protiromských demonstracích v Českých Budějovicích a Duchcově.

Podrobnější infromace k pochodům v jednotlivých městech

Zhruba tisícovka lidí se zúčastnila protiromské demonstrace v Ostravě. Asi 600 až 800 neoancistů a jejich příznivců se podle policie sešlo na Prokešově náměstí před Novou radnicí, odkud se následně vydali na pochod městem, k němuž se přidali další lidé. V protestu se spojili pořadatelé demonstrace nazvané Stop rasovým útokům a neonacistické hnutí Čeští lvi. Extremisté ale opustili trasu dodatečně vyjednaného pochodu městem a asi 300 z nich vyzbrojeno klacky a kameny se pokusilo o pogrom na Romy. Zabránili jim v tom policejní těžkooděnci, nepokoje přerušily provoz MHD.

Při ostravských ostrých střetech mezi policisty a neonacisty vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili také slzný plyn. Policie zadržela více než 60 neonacistů, jsou podezřelí z výtržnictví, ublížení na zdraví nebo napadení úřední osoby. Nejvážnější incidenty se odehrály na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Extremisté se tak nedostali k místu, kde se před tím konalo romské shromáždění proti rasismu a neonacismu nazvané Mír mezi lidmi. Při něm se před kostelem na náměstí Svatopluka Čecha sešlo podle odhadů policie asi 600 lidí, od ostravských ubytoven je sem svážely autobusy.

Duchcovem prošlo při třetí protiromské demonstraci podle odhadu policie 250 až 300 lidí, podle organizátorů se zúčastnilo 700 lidí. Po oficiálním ukončení akce ještě několik desítek extremistů znovu vyrazilo do ulic a vykřikovalo hesla jako "Stop černému rasismu", přímo k romským domům ale demonstranti nemohli.

Protesty proti "černému rasismu, policejnímu násilí a sociálnímu příkoří" svolali neonacisté také na další místa v Ústeckém kraji. V Děčíně se v poklidu sešlo zhruba 80 lidí, mezi nimi bylo asi 40 neonacistů. Poklidný průběh mělo také shromáždění 40 obyvatel Varnsdorfu, na akci tam přišli čtyři extremisté.

Na náměstí Republiky v Plzni se k protiromskému pochodu pořádaným neonacistickým hnutím Svobodný odpor sešlo podle policejních odhadů zhruba 150 extremistů a jejich příznivců, z plánované trasy ušli ale asi jen 100 metrů. Policie je nepustila na místa, kde už dříve dnes protestovalo proti rasovému násilí 250 až 300 lidí, z nichž se část později odebrala na bohoslužbu. Shromáždění proti extremistům přišel podpořit plzeňský biskup František Radkovský. Řekl, že je třeba nejen protestovat proti rasovému násilí, ale také zabránit tomu, aby nenávist přeskočila i mezi běžné občany. "Naopak je třeba Romům pomáhat, aby měli stejnou startovací čáru jako my," řekl.

Z asi 25 lidí zadržených v Plzni patřila dvacítka k odpůrcům pochodu neonacistů. Neuposlechli výzvu policie, když nechtěli extremistům uhnout z cesty. Zbylí zadržení se účastnili pochodu, policie je předvedla kvůli zakrývání obličeje.

Protiromské demonstrace v Českých Budějovicích se účastnila zhruba stovka lidí, odhadla policie. Pochod, který protestoval proti systému sociálních dávek a proti údajnému černému rasismu, dodržel plánovou trasu, a nevedl tedy přes sídliště Máj, kde se v minulosti konalo několik protiromských protestů. Obešel se bez střetů s policií. Později se ale asi 80 lidí přesunulo na sídliště Máj před ulici V.Volfa, kde žije početná skupina Romů. Zastavit je musel kordon policejních těžkooděnců.

Brnem dnes zhruba půlhodinu pochodovalo bez ohlášení asi 30 protiromských extremistů. Policejní těžkooděnci jim zabránili vstoupit do ulic obývaných Romy. "Pochod jsme museli usměrnit, tak aby se nedostal do lokalit, kam jsme nechtěli. Myslím, že pochod proběhl klidně bez narušení veřejného pořádku," řekl ČTK brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek. Pochod extremistů následovalo asi 60 aktivistů, kteří na dnešek ohlásili happening proti rasismu a násilí. Extremisté na místě vykřikovali "Nic než národ", aktivisté neonacisty zesměšňovali a reagovali větou "Nic než záchod".

K jičínskému protiromskému pochodu se shromáždilo zhruba 50 radikálů a dalších lidí. Akce se obešla bez narušení veřejného pořádku. Svolala ji Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), která původně počítala s účastí 100 až 300 lidí. Na Žižkově náměstí dala hlasitým pískotem a transparenty najevo svůj odpor s radikály skupina asi deseti mladých lidí, mezi nimiž byl i muž převlečený za Rumcajse. Policisté obě skupiny od sebe oddělili.

Vůči protiromským demonstracím a průvodům se dnes v Praze vymezila asi padesátka lidí, kteří prošli Prahou v pochodu proti Čechům. Zároveň chtěli recesisticky upozornit na stereotypy spojované s Čechy. Akci pořádala iniciativa Čechy v ČR nechceme. "Stop české cunami!" nebo "Čechy Čechům nedáme", skandovali převážně mladí lidé. V čele průvodu šel brouk Pytlík obutý do sandálů a ponožek, v ruce držel coby symbol typického Čecha pivo a igelitovou tašku ze supermarketu. Na Rašínově nábřeží ho aktivisté symbolicky oběsili a průvod zakončili koncertem.

Přečteno: 2681x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Anticiganismus, Pochod, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo