Tršice mají nový památník, věnován je obětem holokaustu

Památník v Tršicích na Olomoucku připomíná od středy oběti holokaustu, zejména osud místní židovské rodiny Wolfových, která se skrývala od června 1942 až do osvobození v lesích v okolí obce. Vyzdvihuje i obyvatele Tršic, kteří Židům za války pomáhali a jejich úkryt po celou dobu nevyzradili. Příběh proslavil ve světě Deník Otty Wolfa, nejmladšího člena rodiny, který bývá přirovnáván k Deníku Anne Frankové. Sám chlapec se osvobození nedočkal, byl umučen při tragédii v nedalekém Zákřově.
Odhalení památníku v Tršicích si nenechaly dnes odpoledne ujít dvě stovky lidí, byli mezi nimi i Američané, kteří na památník přispěli. "Příběh je důležitým faktorem ve vzdělávání budoucí generace. Je to příběh, jak byli lidé odvážní nebo jak byli zbabělí, jak se báli a měli rádi. Je to lidský příběh, na kterém se mohou příští generace učit, jakým směrem by se mělo myšlení lidí ubírat," řekl dnes ČTK předseda Židovské obce v Olomouci Petr Papoušek.
Do Tršic přijela i Eva Vavrečková, dcera Felicitas Wolfové. "Je mi velkou ctí účastnit se této akce. Děkuji především obyvatelům Tršic," uvedla. O osudu své rodiny mluvit nechtěla, už dříve však uvedla, že jim maminka o hrůze vyprávěla. "Vzpomínala na nápor, který byl nejen fyzický, ale především mentální. Nešlo totiž jen o jídlo, ale o samotnou naději přežít," uvedla Wolfová. Její matka si podle ní velmi vážila lidí, kteří rodině pomáhali.
Památník je podle tršické starostky Leony Stejskalové především poděkováním lidem, kteří rodině pomáhali. Nese i jména konkrétních obyvatel, kteří se na záchraně Wolfových podíleli. "To, že ti lidé jejich úkryt neprozradili a semkli se, byla tehdy strašně velká odvaha," řekla ČTK starostka. Doplnila, že památník je zároveň vzpomínkou na židovské obyvatelky Tršic, které byly transportovány a zavražděny.
Wolfovi měli před 71 lety odjet prvním olomouckým transportem do Terezína. Před nacisty se Berthodl Wolf, jeho manželka Růžena a děti Felicitas a Otto ukryli v lesích. Nejmladší člen rodiny Otto, autor deníku popisujícího život v úkrytu, se osvobození nedočkal. Byl umučen při tragédii v Zákřově, kde nacisté 20. dubna 1945 zavraždili nedaleko v lese 19 mužů z obce.
Idea pomníku sahá do jara 2008, kdy Tršice navštívili studenti a učitelé z USA, kteří se zajímali o historii zákřovské tragédie i o ukrývání rodiny Wolfových. Náklady na památník vyšly na 210.000 korun, polovinu hradila Komise Spojených států pro zachování amerického dědictví v zahraničí. Památník navazuje na loňské odhalení pamětního kamene u lesního úkrytu rodiny. Byl vybudován díky finanční sbírce amerických studentů.
Kam dál:
- Mladá Anne Franková popsala nelidskost holokaustu jako málokdo. Její deník byl přeložen do více než 70 jazyků a prodalo se ho přes 30 milionů kusů
- Asi 400 věřících se zúčastnilo tradiční romské poutě na Svatém Kopečku
- Na svatém Kopečku proběhne v sobotu Romská pouť, poutníkům požehná biskup Malý
- Za vydání tzv. "bible" popíračů holokaustu potvrdil soud v Brně peněžitý trest
- Od vyhlazení Lidic nacisty uplynulo 80 let. Tragickou událost připomene řada akcí, první proběhla v kladenském gymnáziu
- Židovské muzeum vrátilo rodině portréty, o které přišla před 80 lety
- Muzeum romské kultury získalo za publikaci se vzpomínkami pamětníků cenu v Národní soutěži muzeí Gloria musealis
- Romové oslavují Den romského odboje jako připomínku povstání Romů v Osvětimi proti příslušníkům SS
- Miloš Vystrčil: Pieta v Letech u Písku je i výzvou, aby se lidé chovali férově k menšinám
- Historička Kateřina Čapková: Holokaust zahrnuje jak genocidu Židů, tak i genocidu Romů a Sintů
- ŽOFI Z-4515. Vychází první komiks o holokaustu Romů a Sintů v Česku
- Navštívit místo utrpení Romů. ROMEA nabízí workshopy s virtuální realitou tábora v Letech u Písku (nejen) pro školy
Štítky:
Holocaust, Olomouc, Nacismus, Vražda, památník, ŽidéHLAVNÍ ZPRÁVY
