romea - logo
3. července 2022 (neděle)
svátek má Radomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tršice mají nový památník, věnován je obětem holokaustu

Tršice, 10.4.2013 10:28, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 11. 4. 2013, 9:25)
Ilustrační foto (autor: C.Puisney, wikimedia commons)
Ilustrační foto (autor: C.Puisney, wikimedia commons)

Památník v Tršicích na Olomoucku připomíná od středy oběti holokaustu, zejména osud místní židovské rodiny Wolfových, která se skrývala od června 1942 až do osvobození v lesích v okolí obce. Vyzdvihuje i obyvatele Tršic, kteří Židům za války pomáhali a jejich úkryt po celou dobu nevyzradili. Příběh proslavil ve světě Deník Otty Wolfa, nejmladšího člena rodiny, který bývá přirovnáván k Deníku Anne Frankové. Sám chlapec se osvobození nedočkal, byl umučen při tragédii v nedalekém Zákřově.

Odhalení památníku v Tršicích si nenechaly dnes odpoledne ujít dvě stovky lidí, byli mezi nimi i Američané, kteří na památník přispěli. "Příběh je důležitým faktorem ve vzdělávání budoucí generace. Je to příběh, jak byli lidé odvážní nebo jak byli zbabělí, jak se báli a měli rádi. Je to lidský příběh, na kterém se mohou příští generace učit, jakým směrem by se mělo myšlení lidí ubírat," řekl dnes ČTK předseda Židovské obce v Olomouci Petr Papoušek.

Do Tršic přijela i Eva Vavrečková, dcera Felicitas Wolfové. "Je mi velkou ctí účastnit se této akce. Děkuji především obyvatelům Tršic," uvedla. O osudu své rodiny mluvit nechtěla, už dříve však uvedla, že jim maminka o hrůze vyprávěla. "Vzpomínala na nápor, který byl nejen fyzický, ale především mentální. Nešlo totiž jen o jídlo, ale o samotnou naději přežít," uvedla Wolfová. Její matka si podle ní velmi vážila lidí, kteří rodině pomáhali.

Památník je podle tršické starostky Leony Stejskalové především poděkováním lidem, kteří rodině pomáhali. Nese i jména konkrétních obyvatel, kteří se na záchraně Wolfových podíleli. "To, že ti lidé jejich úkryt neprozradili a semkli se, byla tehdy strašně velká odvaha," řekla ČTK starostka. Doplnila, že památník je zároveň vzpomínkou na židovské obyvatelky Tršic, které byly transportovány a zavražděny.

Wolfovi měli před 71 lety odjet prvním olomouckým transportem do Terezína. Před nacisty se Berthodl Wolf, jeho manželka Růžena a děti Felicitas a Otto ukryli v lesích. Nejmladší člen rodiny Otto, autor deníku popisujícího život v úkrytu, se osvobození nedočkal. Byl umučen při tragédii v Zákřově, kde nacisté 20. dubna 1945 zavraždili nedaleko v lese 19 mužů z obce.

Idea pomníku sahá do jara 2008, kdy Tršice navštívili studenti a učitelé z USA, kteří se zajímali o historii zákřovské tragédie i o ukrývání rodiny Wolfových. Náklady na památník vyšly na 210.000 korun, polovinu hradila Komise Spojených států pro zachování amerického dědictví v zahraničí. Památník navazuje na loňské odhalení pamětního kamene u lesního úkrytu rodiny. Byl vybudován díky finanční sbírce amerických studentů.

brf, ČTK
Přečteno: 655x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Olomouc, Nacismus, Vražda, památník, ŽidéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo