romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na Ostravsku pomáhá romským uprchlíkům z Ukrajiny neziskovka Vzájemné soužití. Zatím má 13 romských a 4 neromské rodiny

11.3.2022 11:28
Pomoc ukrajinským Romům poskytuje v ČR i organizace Vzájemné soužití (FOTO: Facebook Tým Hnízdo VS)
Pomoc ukrajinským Romům poskytuje v ČR i organizace Vzájemné soužití (FOTO: Facebook Tým Hnízdo VS)

Pomoc ukrajinským uprchlíkům zajišťují v České republice především neziskové organizace. Zapojují se i ty romské a proromské organizace. Například v Ostravě výrazně pomáhá organizace Vzájemné soužití, kterou vede Kumar Vishwanathan.

"Vzájemné soužití pomáhá všem lidem z Ukrajiny, kteří jsou v ohrožení, neděláme rozdíly. V současné době pracujeme s třinácti romskými a čtyřmi neromskými rodinami," uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Kumar Vishwanathan. "Je to 30 dětí a 16 dospělých, z toho je jedna těhotná maminka," dodal Vishwanathan.

Vzájemné soužití už několik let provozuje Čiriklano Kher - Hnízdo. I tam se rodinám a především dětem dostává pomoci.

"Tým Hnízdo cely týden intenzivně pracuje s rodinami, zajišťovali jsme jim víza, pojištění, lékařskou péči. Dělali jsme i sbírku nádobí a další humanitární pomoci," doplnil Vishwanathan.

"Počítáme s příchodem více rodin. Uvidíme kolik zvládneme kapacitně," dodal Kumar Vishwanathan.

Do pomoci romským uprchlíkům se po ČR zapojují i další romské a proromské neziskové organizace, například ty ze zastřešující organizace RomanoNet. Pomoc koordinuje organizace Romodrom.

 Do ČR může podle nynějších odhadů přijít přes 400.000 lidí z Ukrajiny, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ze země napadené Ruskem zatím přišlo zhruba 200.000 lidí, vyplývá z údajů mobilních operátorů. Vláda připraví postup budování humanitárního ubytování, některé kraje kvůli vyčerpání jiných kapacit i nákladům chtějí zatím uprchlíky umisťovat do tělocvičen. Ve sbírkách na pomoc Ukrajině se vybralo přes dvě miliardy korun.

Přečteno: 1118x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Uprchlíci, Romové, Ostrava, Rusko, Migrace, Kumar Vishwanathan, Vzájemné soužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo