romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na pražském Náměstí Míru se četla jména zavražděných židů

Praha, 10.4.2013 11:42, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Letos už po osmé uctily stovky lidí veřejným čtením jmen zavražděných Židů památku obětí holocaustu. I přes mrazivé pondělní počasí vydrželi lidé tři hodiny a poslechli si jména obětí nejstrašnějšího zločinu moderní historie, který stál život přes 6 milionů Židů.

Patronaci nad pietní akcí převzali ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, primátor hlavního města Bohuslav Svoboda a také velvyslanec Izraele, Jeho Excelence Yaakov Levy. I přes obavy něterých pořadatelů se naštěstí nenašel nikdo, kdo by se odvážil narušit důstojný průběh programu a naopak se na místě zastavovali i náhodní kolemjdoucí, kteří si vyslechli alespoň pár jmen. „Je to dobře, že si lidi takové věci připomínají, ale my to dneska také nemáme lehké, " postěžovala si mladá žena, která se podle svých slov zastavila úplně náhodou.

Letošní den vzpomínání na oběti holocaustu byl výjimečný i připomínkou 70. výročí povstání židovských vězňů proti nacistům ve varšavském ghettu. Jednalo se o ozbrojený konflikt mezi Wehrmachtem a varšavskými Židy v průběhu druhé světové války, který si vyžádal téměř 60 tisíc obětí. Neoficiální statistiky ale hovoří až o 70 tisících obětí. Jen pro přiblížení, tolik obyvatel má například celá Opava a právě toto povstání je proto považováno za největší akci aktivního odporu Židů proti nacistům.

Veřejné čtení pořádá každoročně Nadační fond obětem holocaustu ve spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy u příležitosti Jom ha-šoa – dne vzpomínání na oběti holocaustu a bojovníky proti nacismu. Nadační fond obětem holocaustu je nezisková organizace, kterou před 14 lety zřídila Federace židovských obcí v České republice. Celý pietní akt doprovázela také výstava studentských prací, vítězů soutěže pořádané na téma aktivního odporu vůči bezpráví. Četly se také ukázky knih z produkce Institutu Terezínské iniciativy a z knihovny Židovské obce v Praze.

brf, krajskelisty.cz
Přečteno: 516x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Židé, Vražda, Nacismus, genocida, Ghetta, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo