romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na přípravný kurz pro romské vysokoškoláky Středoevropské univerzity se lze hlásit do poloviny března

28.2.2020 15:29
Ilustrační FOTO: CEU
Ilustrační FOTO: CEU

The Roma Graduate Preparation Program (RGPP) na Středoevropské universitě v Budapešti v Maďarsku je jedinečná příležitost pro romské studenty, kteří aspirují na studium magisterských programů v zahraničí. RGPP je desetiměsíční intenzivní program, jehož cílem je zvýšit konkurenceschopnost romských absolventů bakalářských programů se zájmem o sociální a humanitní vědy tak, aby uspěli v přijímacích zkouškách na univerzitách nabízejících programy v anglickém jazyce.

Od svého založení v roce 2004 programem prošlo více než 230 romských studentů z 23 zemí a 85% z nich uspělo v přijímacích zkouškách na magisterských programech v Evropě i zámoří. RGPP studenti dostávají po celou dobu programu stipendium, jež pokrývá cestovní výlohy do Budapeště a zpět do země původu, výlohy na pořízení víza, poplatky za studium, ubytování, zdravotní pojištění, studijní materiály a také měsíční stipendium na živobytí. Přihlašování pro akademický rok 2020/2021 bylo oficiálně spuštěno a bude otevřeno do 15. března 2010. Pro další informace o výzvě klikněte zde.

O programu

Program poskytuje tutoring v následujících disciplínách: ekonomika, gendrová studia, historie, mezinárodní vztahy a evropská studia, právo/lidská práva, nacionální studia, politologie, veřejná správa, sociologie a sociální antropologie (tutoring v dalších disciplínách může být nabídnut po domluvě). Studenti jsou tak během deseti měsíců připravováni na magisterské studium v oboru dle svého výběru. Dále je program zaměřen na intenzivní výuku angličtiny v její mluvené i psané formě formou jazykové kurzu i kurzu akademického psaní, aby jazyková kompetence studentů dosáhla potřebné úrovně. Akademické psaní i tutoring zaměřený zejména na čtení akademických textů a diskuzi, rozvíjí kritické myšlení a další studijní předpoklady. Účastníci programu také získají zkušenost, co obnáší studium magisterského programu tím, že absolvují jeden semestrální kurz s regulérními magisterskými studenty, kde plní všechny požadavky (např. prezentace, psaní písemné práce).

Studenti dále formou diskuzních seminářů rozvíjí své schopnosti reflektovat na politické, ekonomické a sociální aspekty romské exkluze. Seminář je zaměřen na studium historie a identity Romů a současný vývoj v oblasti politiky cílené na Romy ve Střední Evropě.

Trvání programu

Program začíná v září a trvá do půlky června. Jedná se o prezenční studium, kdy rezidence studentů v Budapešti je podmínkou.

Referenci o programu od českého absolventa programu můžete shlédnout jako videopříspěvek zde. Stránka přihlašovacího formuláře je přístupná zde. Informace o náležitostech přihlášky a potřebných dokumentech naleznete zde.

Pokud víte o někom, kdo by mohl mít o participaci v programu zájem, přepošlete jim prosím naši výzvu nebo nám zašlete jejich kontaktní údaje. Případné dotazy zasílejte na emailovou adresu: RGPP_Enrollment@ceu.edu.

CEU
Přečteno: 628x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Studenti, Vzdělávání, přihláška, BudapešťHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo