romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na přípravný kurz pro romské vysokoškoláky Středoevropské univerzity se lze hlásit do poloviny března

28.2.2020 15:29
Ilustrační FOTO: CEU
Ilustrační FOTO: CEU

The Roma Graduate Preparation Program (RGPP) na Středoevropské universitě v Budapešti v Maďarsku je jedinečná příležitost pro romské studenty, kteří aspirují na studium magisterských programů v zahraničí. RGPP je desetiměsíční intenzivní program, jehož cílem je zvýšit konkurenceschopnost romských absolventů bakalářských programů se zájmem o sociální a humanitní vědy tak, aby uspěli v přijímacích zkouškách na univerzitách nabízejících programy v anglickém jazyce.

Od svého založení v roce 2004 programem prošlo více než 230 romských studentů z 23 zemí a 85% z nich uspělo v přijímacích zkouškách na magisterských programech v Evropě i zámoří. RGPP studenti dostávají po celou dobu programu stipendium, jež pokrývá cestovní výlohy do Budapeště a zpět do země původu, výlohy na pořízení víza, poplatky za studium, ubytování, zdravotní pojištění, studijní materiály a také měsíční stipendium na živobytí. Přihlašování pro akademický rok 2020/2021 bylo oficiálně spuštěno a bude otevřeno do 15. března 2010. Pro další informace o výzvě klikněte zde.

O programu

Program poskytuje tutoring v následujících disciplínách: ekonomika, gendrová studia, historie, mezinárodní vztahy a evropská studia, právo/lidská práva, nacionální studia, politologie, veřejná správa, sociologie a sociální antropologie (tutoring v dalších disciplínách může být nabídnut po domluvě). Studenti jsou tak během deseti měsíců připravováni na magisterské studium v oboru dle svého výběru. Dále je program zaměřen na intenzivní výuku angličtiny v její mluvené i psané formě formou jazykové kurzu i kurzu akademického psaní, aby jazyková kompetence studentů dosáhla potřebné úrovně. Akademické psaní i tutoring zaměřený zejména na čtení akademických textů a diskuzi, rozvíjí kritické myšlení a další studijní předpoklady. Účastníci programu také získají zkušenost, co obnáší studium magisterského programu tím, že absolvují jeden semestrální kurz s regulérními magisterskými studenty, kde plní všechny požadavky (např. prezentace, psaní písemné práce).

Studenti dále formou diskuzních seminářů rozvíjí své schopnosti reflektovat na politické, ekonomické a sociální aspekty romské exkluze. Seminář je zaměřen na studium historie a identity Romů a současný vývoj v oblasti politiky cílené na Romy ve Střední Evropě.

Trvání programu

Program začíná v září a trvá do půlky června. Jedná se o prezenční studium, kdy rezidence studentů v Budapešti je podmínkou.

Referenci o programu od českého absolventa programu můžete shlédnout jako videopříspěvek zde. Stránka přihlašovacího formuláře je přístupná zde. Informace o náležitostech přihlášky a potřebných dokumentech naleznete zde.

Pokud víte o někom, kdo by mohl mít o participaci v programu zájem, přepošlete jim prosím naši výzvu nebo nám zašlete jejich kontaktní údaje. Případné dotazy zasílejte na emailovou adresu: RGPP_Enrollment@ceu.edu.

CEU
Přečteno: 697x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Studenti, Vzdělávání, přihláška, BudapešťHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo