romea - logo
15. července 2020 (středa)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na přípravný kurz pro romské vysokoškoláky Středoevropské univerzity se lze hlásit do poloviny března

28.2.2020 15:29
Ilustrační FOTO: CEU
Ilustrační FOTO: CEU

The Roma Graduate Preparation Program (RGPP) na Středoevropské universitě v Budapešti v Maďarsku je jedinečná příležitost pro romské studenty, kteří aspirují na studium magisterských programů v zahraničí. RGPP je desetiměsíční intenzivní program, jehož cílem je zvýšit konkurenceschopnost romských absolventů bakalářských programů se zájmem o sociální a humanitní vědy tak, aby uspěli v přijímacích zkouškách na univerzitách nabízejících programy v anglickém jazyce.

Od svého založení v roce 2004 programem prošlo více než 230 romských studentů z 23 zemí a 85% z nich uspělo v přijímacích zkouškách na magisterských programech v Evropě i zámoří. RGPP studenti dostávají po celou dobu programu stipendium, jež pokrývá cestovní výlohy do Budapeště a zpět do země původu, výlohy na pořízení víza, poplatky za studium, ubytování, zdravotní pojištění, studijní materiály a také měsíční stipendium na živobytí. Přihlašování pro akademický rok 2020/2021 bylo oficiálně spuštěno a bude otevřeno do 15. března 2010. Pro další informace o výzvě klikněte zde.

O programu

Program poskytuje tutoring v následujících disciplínách: ekonomika, gendrová studia, historie, mezinárodní vztahy a evropská studia, právo/lidská práva, nacionální studia, politologie, veřejná správa, sociologie a sociální antropologie (tutoring v dalších disciplínách může být nabídnut po domluvě). Studenti jsou tak během deseti měsíců připravováni na magisterské studium v oboru dle svého výběru. Dále je program zaměřen na intenzivní výuku angličtiny v její mluvené i psané formě formou jazykové kurzu i kurzu akademického psaní, aby jazyková kompetence studentů dosáhla potřebné úrovně. Akademické psaní i tutoring zaměřený zejména na čtení akademických textů a diskuzi, rozvíjí kritické myšlení a další studijní předpoklady. Účastníci programu také získají zkušenost, co obnáší studium magisterského programu tím, že absolvují jeden semestrální kurz s regulérními magisterskými studenty, kde plní všechny požadavky (např. prezentace, psaní písemné práce).

Studenti dále formou diskuzních seminářů rozvíjí své schopnosti reflektovat na politické, ekonomické a sociální aspekty romské exkluze. Seminář je zaměřen na studium historie a identity Romů a současný vývoj v oblasti politiky cílené na Romy ve Střední Evropě.

Trvání programu

Program začíná v září a trvá do půlky června. Jedná se o prezenční studium, kdy rezidence studentů v Budapešti je podmínkou.

Referenci o programu od českého absolventa programu můžete shlédnout jako videopříspěvek zde. Stránka přihlašovacího formuláře je přístupná zde. Informace o náležitostech přihlášky a potřebných dokumentech naleznete zde.

Pokud víte o někom, kdo by mohl mít o participaci v programu zájem, přepošlete jim prosím naši výzvu nebo nám zašlete jejich kontaktní údaje. Případné dotazy zasílejte na emailovou adresu: RGPP_Enrollment@ceu.edu.

CEU
Přečteno: 676x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Studenti, Vzdělávání, přihláška, BudapešťHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo