romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na protiromský pochod Jičínem přišlo kolem padesáti extremistů

Jičín, 24.8.2013 23:23, (ROMEA)
Na protiromský pochod Jičínem vyrazilo 24. srpna po 15:00 od základní školy na Husově ulici kolem padesáti neonacistů a dalších osob. (FOTO: ČTK)
Na protiromský pochod Jičínem vyrazilo 24. srpna po 15:00 od základní školy na Husově ulici kolem padesáti neonacistů a dalších osob. (FOTO: ČTK)

Protiromského pochodu a shromáždění v Jičíně se dnes odpoledne zúčastnilo kolem 50 neonacistů a dalších lidí. Akce se obešla bez narušení veřejného pořádku. Extremisté vyrazili v 15:30 od základní školy na Husově ulici na Valdštejnovo náměstí. Tam shromáždění po krátkých projevech a diskusi v 16:00 skončilo. Na pořádek dohlížely desítky policistů. Akci svolala extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), která původně počítala s účastí 100 až 300 lidí.

Účastníci shromáždění skandovali různá hesla, v čele měli transparent "Národně, sociálně, neústupně". Na Žižkově náměstí dala hlasitým pískotem a transparenty najevo svůj odpor s radikály skupina asi deseti mladých lidí, mezi nimiž byl i muž převlečený za Rumcajse. Policisté obě skupiny od sebe oddělili, ke konfliktu nedošlo.

Jako protiváhu pochodu neonacistů přichystali aktivisté v Jičíně kulturní akci pod názvem Pohádkou proti nenávisti. Svolali ji do prostor židovské synagogy nedaleko Valdštejnova náměstí. Aktivisté také na Valdickou bránu vyvěsili transparenty s nápisy "Jičín proti nenávisti" a "Žijeme tu společně".

Předzahrádky restaurací na trase pochodu fungovaly normálně. Zavřená však byla Valdická brána, zámecký park, zámek a kvůli pochodu bylo zrušeno odpolední představení pohádky pro děti u Rumcajsovy ševcovny.

"Do akce jsme nasadili takové množství sil a prostředků, abychom zabezpečili klid a pořádek ve městě. Policie zasahovat nemusela," řekla ČTK mluvčí jičínské policie Hana Klečalová.

Jičínský starosta Jiří Liška (za ODS) označil dnešní shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) za akci k zahájení předvolební kampaně. "Žádné problémy typu soužití menšin s většinou zde nemáme. Není žádný důvod, aby se taková shromáždění zde konala," řekl ČTK Liška.

Přečteno: 1165x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Extremismus, Neonacismus, Pochod, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo