romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na sobotní demonstraci proti EU měl vystoupit i americký rasista. Nakonec nevystoupil, což znovu rozhádalo pravicové extrémisty

21.9.2016 21:55
Americký rasista Matthew-John Heimbach na demonstraci s názvem
Americký rasista Matthew-John Heimbach na demonstraci s názvem "Společně za vystoupení z EU", která se konala v sobotu 17. 9. 2016 na Václavském náměstí v Praze (FOTO: Vít Hassan)

Na demonstraci s názvem "Společně za vystoupení z EU", která se konala v sobotu 17. 9. 2016 na Václavském náměstí v Praze, měl na pozvání Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) původně vystoupit i americký rasista Matthew-John Heimbach.  Ten má napojení na americké White power organizace a Ku-Klux-Klan. Je členem americké fašistické Traditionalist Workers Party (TWP). Nakonec ho organizátoři shromáždění vystoupit nenechali, což vyústilo v další hádky mezi pravicovými extrémisty.

Heimbach je křesťanský extrémista a aktivní neonacista se silně rasistickými názory. Při svém studiu na Towsonově univerzitě v Marylandu založil a vedl rasistickou skupinu tzv. Bílou Studentskou Unii (WSU). Uskupení pořádalo pěti až sedmičlenné hlídky, které měly bojovat s "černou kriminalitou", přestože černoši tvořili jen malé procento studentů a školní areál byl prakticky jedním z nejbezpečnějších míst. Heimbacha nezajímala fakta, ale zobecňování a vydělávání na obavách bílých lidí vůči černochům.

Jeho americká fašistická strana Traditionalist Workers Party má v logu bílé ozubené kolo se čtyřzubcem uvnitř. Často také používá verzi velmi podobnou té nacistické, kdy toto logo nese orlice místo hákového kříže. Ostatně, prapor se čtyřzubcovým logem vlál v sobotu také na Václavském náměstí před koněm.

Je aktivním podporovatelem kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa. V USA se naposledy nechvalně "proslavil" v březnu, kdy právě na shromáždění Donalda Trumpa urážel a strkal do černošské ženy.

Matthew-John Heimbach považuje za svůj vzor britského fašistického vůdce Oswalda Mosleyho, který byl za své aktivity krátce po skončení druhé světové války uvězněn. V roce 2013 se účastnil "show", kterou pořádal bývalý člen Ku-Klux Klanu David Duke. Obdivuje popírače holocaustu Davida Irvinga. Často nosí kšiltovku s logem řecké extrémně nacionalistické strany Zlatý Úsvit. Traditionalist Workers Party byla zapojena do nepokojů, které se odehrály letos v Sacramentu. Demonstrace TWP byla plánována několik týdnů, přičemž příspěvky na sociálních sítích naznačují, že byla velmi dobře organizovaná. Bylo při ní pobodáno a do nemocnice odvezeno 10 lidí.

Další hádky na extrémní pravici

Podle tvrzení DSSS Svitavsko měl být Heimbach na sobotní demonstraci jedním z řečníků, avšak na žádost Jiřího Černohorského, který na Václavském náměstí později vystoupil, mu projev organizátoři nakonec nepovolili. To ještě více rozhádalo již tak rozdělenou extrémně pravicovou scénu.

Na internetu se objevil screenshot komunikace předsedy Národní demokracie Adama B. Bartoše, který v příspěvku vysvětluje proč rasista na akci nakonec nevystoupil. "Ten host by mohl na podiu tzv. hajlovat, což by poškodilo celou akci, akce by byla rozehnána a já bych šel rovnou do vazby. (...) Kdybych vystoupil na jedné akci s neonacistou, šel bych do vazby," uvádí v příspěvku Bartoš a předsedu DSSS Tomáše Vandase označuje za agenta BIS. Sám Bartoš popírá, že by něco takového napsal a tvrdí, že jde o falešný profil.

Matthew-John Heimbach, o kterého se během pražské návštěvy starali členové DSSS, se kromě účasti na demonstraci stačil sejít i s předsedou DSSS, Tomášem Vandasem a několika dalšími členy. Na fotce z demonstrace, kterou Heimbach i DSSS zveřejnili na sociálních sítích je například s Vlastimilem Pechancem, Jiřím Petřivalským nebo s Petrem Guntherem. Na další fotografii je s Tomášem Vandasem.

Čelní představitelé DSSS, kteří kromě jiného dali "lajk" facebookovým stránkám Traditionalist Workers Party a sdílejí příspěvky z nich, tvrdě útočí na pořadatele demonstrace, kteří Heimbachovi neumožnili vystoupit s projevem. Pavel Matějný ze spolku Národní obroda na svém Facebooku oznámil konec spolupráce s Jiřím Černohorským a to, že odchází ze skupiny Čest, svoboda, respekt. Organizátorku sobotní demonstrace Lucii Haškovou nazval lhářkou. Pohoršilo ho také to, že na pódium pozvala zpívat autorku xenofobního pop - hitu "Evropo, dýchej!", Olivii Žižkovou. Ta je dle svých slov z jedné osminy Romka a v minulosti zpívala s romskými kapelami. Matějný jako vysvětlení ve svém statusu uvedl, že "Cikány, komunisty a Židy nikdy podporovat nebude."

Matthew-John Heimbach nebyl v České republice na pozvání extremistů poprvé. Už v roce 2014 řečnil na listopadovém shromáždění DSSS v Brně.

VIDEO

Přečteno: 4410x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Neonacismus, Demonstrace, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo