romea - logo
20. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na sobotu se v Praze svolávají odpůrci migrantů i jejich zastánci

8.9.2015 9:49
Demonstrace na podporu uprchlíků, Václavské náměstí, Praha 18. 7. 2015. (FOTO: bau)
Demonstrace na podporu uprchlíků, Václavské náměstí, Praha 18. 7. 2015. (FOTO: bau)

Na sobotu se v Praze svolávají odpůrci migrantů i jejich zastánci. Na protest proti islámu projedou městem motorkáři, dva protesty s opačným zaměřením budou téměř ve stejnou dobu na Václavském náměstí. ČTK to zjistila z oznámení veřejných shromáždění na stránkách pražského magistrátu.

Motorkáři z iniciativy Bikers Against Islam plánují v sobotu odpoledne projet velkou část centra, ze Strahova vyjedou přes Bělohorskou, Milady Horákové, Hlávkův most, Wilsonovu, Václavské náměstí, Žitnou, Jiráskův a Palackého most na Podolské nábřeží a do Komořan.

Podle oznámení na Facebooku chtějí uctít památku obětí islámu. "Také chceme vyjádřit nesouhlas s ustupováním muslimským požadavkům na úkor těch, kteří se ve své rodné zemi cítí diskriminováni," píší pořadatelé. S projevem na akci vystoupí i Martin Konvička spojený s iniciativou Islám v ČR nechceme.

Na Václavském náměstí budou v sobotu odpoledne dvě proti sobě zaměřené akce. U Národního muzea se sejdou odpůrci imigrantů na akci Za naši kulturu a bezpečnou zem. Pořadatelé v oznámení akce na Facebooku požadují přísné kontroly na hranicích a vystoupení z EU. "Jsme pro vystoupení z Evropské unie, jelikož má obrovský podíl na této nekontrolovatelné vlně imigrantů," uvádějí. K události se na Facebooku přihlásilo k pondělnímu odpoledni asi 1400 lidí.

Nedaleko, u sochy svatého Václava, se sejdou zastánci práv uprchlíků. Akce Za otevřenou Evropu, proti rasismu a xenofobii se odvolává na deklaraci lidských práv. "Zásadně protestujeme proti tomu, aby 70 let od skončení 2. světové války byla omezována práva určité skupině osob (uprchlíkům, muslimům či komukoliv jinému)," píše se v popisu akce. Svou účast na akci na Facebooku deklarovalo kolem 2000 lidí.

Zatím posledních podobných demonstrací v polovině srpna se pochodu proti údajnému podřadnému postavení žen v islámu zúčastnila asi padesátka lidí, několik dní předtím jich podobně zaměřený "tábor lidu" na Vyšehradě přilákal asi 200. Iniciativa Islám v ČR nechceme uspořádala v Česku už několik protiislámsky zaměřených akcí. Odborníci z ministerstva vnitra ji zmiňují v pravidelných zprávách o extremismu, kde je označována za krajní pravici.

Lidé v Praze vyjadřují uprchlíkům podporu také sbírkou oblečení a dalšího materiálu, podle pořadatelů dary zaplnily několik místností. Žižkovské Autonomní sociální centrum Klinika je distribuuje do zařízení pro uprchlíky z Bělé pod Bezdězem, část dovezli také do Budapešti.
Přečteno: 472x
 

Nepřehlédněte:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo