romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na sobotu se v Praze svolávají odpůrci migrantů i jejich zastánci

8.9.2015 9:49
Demonstrace na podporu uprchlíků, Václavské náměstí, Praha 18. 7. 2015. (FOTO: bau)
Demonstrace na podporu uprchlíků, Václavské náměstí, Praha 18. 7. 2015. (FOTO: bau)

Na sobotu se v Praze svolávají odpůrci migrantů i jejich zastánci. Na protest proti islámu projedou městem motorkáři, dva protesty s opačným zaměřením budou téměř ve stejnou dobu na Václavském náměstí. ČTK to zjistila z oznámení veřejných shromáždění na stránkách pražského magistrátu.

Motorkáři z iniciativy Bikers Against Islam plánují v sobotu odpoledne projet velkou část centra, ze Strahova vyjedou přes Bělohorskou, Milady Horákové, Hlávkův most, Wilsonovu, Václavské náměstí, Žitnou, Jiráskův a Palackého most na Podolské nábřeží a do Komořan.

Podle oznámení na Facebooku chtějí uctít památku obětí islámu. "Také chceme vyjádřit nesouhlas s ustupováním muslimským požadavkům na úkor těch, kteří se ve své rodné zemi cítí diskriminováni," píší pořadatelé. S projevem na akci vystoupí i Martin Konvička spojený s iniciativou Islám v ČR nechceme.

Na Václavském náměstí budou v sobotu odpoledne dvě proti sobě zaměřené akce. U Národního muzea se sejdou odpůrci imigrantů na akci Za naši kulturu a bezpečnou zem. Pořadatelé v oznámení akce na Facebooku požadují přísné kontroly na hranicích a vystoupení z EU. "Jsme pro vystoupení z Evropské unie, jelikož má obrovský podíl na této nekontrolovatelné vlně imigrantů," uvádějí. K události se na Facebooku přihlásilo k pondělnímu odpoledni asi 1400 lidí.

Nedaleko, u sochy svatého Václava, se sejdou zastánci práv uprchlíků. Akce Za otevřenou Evropu, proti rasismu a xenofobii se odvolává na deklaraci lidských práv. "Zásadně protestujeme proti tomu, aby 70 let od skončení 2. světové války byla omezována práva určité skupině osob (uprchlíkům, muslimům či komukoliv jinému)," píše se v popisu akce. Svou účast na akci na Facebooku deklarovalo kolem 2000 lidí.

Zatím posledních podobných demonstrací v polovině srpna se pochodu proti údajnému podřadnému postavení žen v islámu zúčastnila asi padesátka lidí, několik dní předtím jich podobně zaměřený "tábor lidu" na Vyšehradě přilákal asi 200. Iniciativa Islám v ČR nechceme uspořádala v Česku už několik protiislámsky zaměřených akcí. Odborníci z ministerstva vnitra ji zmiňují v pravidelných zprávách o extremismu, kde je označována za krajní pravici.

Lidé v Praze vyjadřují uprchlíkům podporu také sbírkou oblečení a dalšího materiálu, podle pořadatelů dary zaplnily několik místností. Žižkovské Autonomní sociální centrum Klinika je distribuuje do zařízení pro uprchlíky z Bělé pod Bezdězem, část dovezli také do Budapešti.
Přečteno: 476x
 

Nepřehlédněte:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo