romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na svatém Kopečku proběhne v sobotu Romská pouť, poutníkům požehná biskup Malý

17.6.2022 13:05
Biskup Václav Malý (FOTO: Nikola Petrák, Charita Olomouc)
Biskup Václav Malý (FOTO: Nikola Petrák, Charita Olomouc)

Na Svatý Kopeček u Olomouce se v sobotu 18. června vydají Romové na tradiční Romskou pouť. Mše se uskuteční v bazilice Navštívení Panny Marie, kde poutníkům požehná biskup Václav Malý. Motto letošního setkání zní "Pháripena šaj tuke den zor, te džas dur" neboli "těžkosti ti mohou dát sílu jít dál", což jsou slova sv. Josefa. Romská pouť má v regionu dlouhodobou tradici, letos se koná po čtyřiadvacáté. Svatý Kopeček je s touto akcí spjat od počátku, některé ročníky se ale uskutečnily kvůli rekonstrukci baziliky také v katedrále svatého Václava v Olomouci.

Ústředním bodem programu je mše svatá, jejíž celebrantem je titulární biskup marcelliánský a pomocný biskup pražský mons. Václav Malý. Bývalý mluvčí Charty 77, Občanského fóra a člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných bude sloužit spolu se salesiánským knězem P. Jiřím Cahou a P. Pavlem Ryšavým.

„Hudební doprovod s romskými chválami při mši svaté zajišťuje Spolek křesťanské pomoci z Bučovic u Brna,“ uvedla v tiskové zprávě zaslané zpravodajskému serveru Romea.cz Ludmila Gottwaldová, která je jednou z organizátorek celé akce.

„Na své si přijdou také děti, pro které je připravena doprovodná aktivita s názvem Poutníček, která je seznámí se svatým Josefem,“ doplňuje s tím, že po mši svaté budou mít účastníci prostor pro vzájemné setkávání.

Cílem Romské pouti je podle Gottwaldové zejména snaha vytvořit prostor pro duchovní sdílení mezi romskými komunitami z Česka i Slovenska. „Chceme na tomto krásném a vzácném poutním místě zejména načerpat sílu prostřednictvím společné modlitby, vzájemně se inspirovat a obohatit skrze hudbu, tanec a společenství,“ přibližuje.

Součástí tradiční události jsou rovněž prezentace skupin poutníků, kterých by mělo na Hanou dorazit několik stovek. Svou účast přislíbily jak romské komunity z Olomouce nebo Ostravy, ale také z Měrovic u Kojetína, Přerova nebo Brna.

„Je to velmi ojedinělá duchovní a společenská akce, která nemá v České republice obdoby,“ přiznává zástupkyně ředitele Charity Olomouc Bára Cigánková.

„Pro Romy a romské komunity jde o výjimečnou platformu pro shledávání v přátelské atmosféře, při které mají příležitost vzájemně se seznamovat, obohacovat a duchovně růst,“ zakončuje.

Slavnostní mše svatá je v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku na programu od 10:00, posléze je připraveno v ambitu premonstrátského kláštera místo pro společné setkávání za zvuků hudby, zpěvu i tance. Čtyřiadvacátý ročník Romské pouti ukončí závěrečné požehnání v 14:30.

Romskou pouť pořádá olomoucká charita od roku 1998, v minulých letech před pandemií nemoci covid-19 na ni dorazilo až 600 lidí. Předchozí roky byly ovlivněny pandemií, letos však očekávají pořadatelé opět stovky účastníků.

Přečteno: 669x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Víra, Náboženství, Olomouc, CharitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo