romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na výročí Osvětimi by do České republiky mohl přijet izraelský premiér

Praha, 3.12.2014 11:02, (ROMEA)
Přes tisíc lidí se zúčastnilo 2. srpna 2014 vzpomínkové akce v bývalém německém nacistickém koncentračním a vyhlazovacím táboře Osvětim II - Birkenau (Březinka). (FOTO: Facebook, Dik I Na Bistar Look and Don't Forget)
Přes tisíc lidí se zúčastnilo 2. srpna 2014 vzpomínkové akce v bývalém německém nacistickém koncentračním a vyhlazovacím táboře Osvětim II - Birkenau (Březinka). (FOTO: Facebook, Dik I Na Bistar Look and Don't Forget)

Na lednovou připomínku 70. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi by mohl do České republiky přijet izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Při nedávném společném zasedání české a izraelské vlády v Jeruzalémě ho na ni pozval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Netanjahu svoji účast nevyloučil. Sdělil to mluvčí vlády Martin Ayrer. Příjezd Netanjahua se bude podle něj odvíjet od aktuální bezpečnostní situace v Izraeli.

"Premiér Sobotka na mezivládním jednání v Izraeli pozval pana premiéra Netanjahua na uctění památky židovských obětí druhé světové války do Terezína v lednu 2015. Premiér Netanjahu svoji účast nevyloučil s tím, že bude záležet na aktuální bezpečnostní situaci v Izraeli," uvedl Ayrer. Izraelské velvyslanectví v Praze uvedlo, že zatím může potvrdit pouze dříve oznámenou účast předsedy izraelského parlamentu Juliho Edelsteina.

K výročí osvobození Osvětimi se v Praze a Terezíně uskuteční dvoudenní mezinárodní setkání. První den, 26. ledna, by se mělo na Pražském hradě konat fórum parlamentních předáků a význačných osobností, jež se bude mimo jiné věnovat problému antisemitismu a rasismu v Evropě. Druhý den, který připadne na Mezinárodní den památky obětí holokaustu, by je čelní politici měli uctít na Hradě a v Terezíně.

Akci pořádá Evropský židovský kongres, jehož prezident Moše Kantor o jejích přípravách jednal v Praze se Sobotkou. Česko na připomínku osvobození Osvětimi pozvalo vysoké představitele vítězných mocností druhé světové války, tedy USA, Ruska, Francie a Velké Británie. Pozvánky obdrželi zástupci všech 47 států, které v roce 2009 během českého předsednictví v Evropské unii podepsaly takzvanou Terezínskou deklaraci zabývající se odkazem holokaustu, včetně asi desítky hlav států.

Svou účast zatím potvrdily dvě desítky předsedů parlamentů. Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin sice uvedl, že ukrajinský prezident Petro Porošenko dorazí, písemné potvrzení Praha ale zatím z Kyjeva nedostala. Kromě něj zájem přijet podle diplomatických zdrojů avizovali také prezidenti Slovinska, Švýcarska, Bulharska nebo Moldavska, ani oni ji ale zatím písemně nepotvrdili.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina v pondělí sdělil, že Kreml pozvánku pro Putina obdržel a co nejpozorněji ji posoudí. Nejasná je zatím také účast lídrů ostatních vítězných mocností druhé světové války.

Jedním z důvodů je i skutečnost, že k výročí osvobození Osvětimi se bude ve světě konat více akcí. Kvůli tomu na konci ledna do ČR nepřijede například izraelský prezident Reuven Rivlin, který uctí oběti holokaustu v sídle OSN v New Yorku, nebo prezidenti Německa a Rakouska Joachim Gauck a Heinz Fischer, kteří by se měli zúčastnit piety přímo v Osvětimi.

Na fóru na Pražském hradě by měly vystoupit vedle státníků i známé nepolitické osobnosti. Debaty má moderovat Stephen Sackur, proslavený diskusním pořadem BBC Hardtalk, a jedním z účastníků má být americký právník Alan Dershowitz, který v mediálně ostře sledované soudní kauze pomohl před vězením zachránit bývalou hvězdu amerického fotbalu O. J. Simpsona, obžalovaného z dvojnásobné vraždy.

Přečteno: 431x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Izrael, Osvětim, Výročí, Česká republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo