romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na výročí Osvětimi by do České republiky mohl přijet izraelský premiér

Praha, 3.12.2014 11:02, (ROMEA)
Přes tisíc lidí se zúčastnilo 2. srpna 2014 vzpomínkové akce v bývalém německém nacistickém koncentračním a vyhlazovacím táboře Osvětim II - Birkenau (Březinka). (FOTO: Facebook, Dik I Na Bistar Look and Don't Forget)
Přes tisíc lidí se zúčastnilo 2. srpna 2014 vzpomínkové akce v bývalém německém nacistickém koncentračním a vyhlazovacím táboře Osvětim II - Birkenau (Březinka). (FOTO: Facebook, Dik I Na Bistar Look and Don't Forget)

Na lednovou připomínku 70. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi by mohl do České republiky přijet izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Při nedávném společném zasedání české a izraelské vlády v Jeruzalémě ho na ni pozval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Netanjahu svoji účast nevyloučil. Sdělil to mluvčí vlády Martin Ayrer. Příjezd Netanjahua se bude podle něj odvíjet od aktuální bezpečnostní situace v Izraeli.

"Premiér Sobotka na mezivládním jednání v Izraeli pozval pana premiéra Netanjahua na uctění památky židovských obětí druhé světové války do Terezína v lednu 2015. Premiér Netanjahu svoji účast nevyloučil s tím, že bude záležet na aktuální bezpečnostní situaci v Izraeli," uvedl Ayrer. Izraelské velvyslanectví v Praze uvedlo, že zatím může potvrdit pouze dříve oznámenou účast předsedy izraelského parlamentu Juliho Edelsteina.

K výročí osvobození Osvětimi se v Praze a Terezíně uskuteční dvoudenní mezinárodní setkání. První den, 26. ledna, by se mělo na Pražském hradě konat fórum parlamentních předáků a význačných osobností, jež se bude mimo jiné věnovat problému antisemitismu a rasismu v Evropě. Druhý den, který připadne na Mezinárodní den památky obětí holokaustu, by je čelní politici měli uctít na Hradě a v Terezíně.

Akci pořádá Evropský židovský kongres, jehož prezident Moše Kantor o jejích přípravách jednal v Praze se Sobotkou. Česko na připomínku osvobození Osvětimi pozvalo vysoké představitele vítězných mocností druhé světové války, tedy USA, Ruska, Francie a Velké Británie. Pozvánky obdrželi zástupci všech 47 států, které v roce 2009 během českého předsednictví v Evropské unii podepsaly takzvanou Terezínskou deklaraci zabývající se odkazem holokaustu, včetně asi desítky hlav států.

Svou účast zatím potvrdily dvě desítky předsedů parlamentů. Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin sice uvedl, že ukrajinský prezident Petro Porošenko dorazí, písemné potvrzení Praha ale zatím z Kyjeva nedostala. Kromě něj zájem přijet podle diplomatických zdrojů avizovali také prezidenti Slovinska, Švýcarska, Bulharska nebo Moldavska, ani oni ji ale zatím písemně nepotvrdili.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina v pondělí sdělil, že Kreml pozvánku pro Putina obdržel a co nejpozorněji ji posoudí. Nejasná je zatím také účast lídrů ostatních vítězných mocností druhé světové války.

Jedním z důvodů je i skutečnost, že k výročí osvobození Osvětimi se bude ve světě konat více akcí. Kvůli tomu na konci ledna do ČR nepřijede například izraelský prezident Reuven Rivlin, který uctí oběti holokaustu v sídle OSN v New Yorku, nebo prezidenti Německa a Rakouska Joachim Gauck a Heinz Fischer, kteří by se měli zúčastnit piety přímo v Osvětimi.

Na fóru na Pražském hradě by měly vystoupit vedle státníků i známé nepolitické osobnosti. Debaty má moderovat Stephen Sackur, proslavený diskusním pořadem BBC Hardtalk, a jedním z účastníků má být americký právník Alan Dershowitz, který v mediálně ostře sledované soudní kauze pomohl před vězením zachránit bývalou hvězdu amerického fotbalu O. J. Simpsona, obžalovaného z dvojnásobné vraždy.

Přečteno: 430x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Izrael, Osvětim, Výročí, Česká republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo