romea - logo
22. března 2019 (pátek)
svátek má Leona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nábytková banka v Brně potvrzuje svoji potřebnost

21.1.2019 10:36
Nábytková banka. Foto Agentura pro sociální začleňování
Nábytková banka. Foto Agentura pro sociální začleňování

Myšlenkou provozování nábytkové banky se zabývají různá města po celém Česku. Městem, ve kterém se myšlenka dalšího využití nepotřebného nábytku osvědčila, je Brno. Informuje o tom na své stránce Agentura pro sociální začleňování.

Brněnská Nábytková banka zahájila svůj provoz na jaře roku 2016. Předcházela tomu náročná příprava, jejíž významnou součástí bylo mapování a simulování možných scénářů, jak takový systém efektivně provozovat v určité konfrontaci s reálnými možnostmi, které byly k dispozici. Výsledný model však stojí za pozornost.

Na počátku stála myšlenka potřeby zajistit podporu lidem, kteří po úspěsném sociálně-terapeutickém procesu, nebo těm, kteří jsou zařazeni do některého z programů sociálního bydlení, formou možnosti důstojně a přitom dostupně alespoň zčásti zařídit jejich nové bydlení. Lidé, kteří tak vstoupili do bydlení například z azylových domů, ubytoven nebo dokonce z ulice, nedisponují žádným nebo téměř žádným majetkem. Nábytek a základní vybavení bytu tak pochopitelně patří mezi to, co těmto lidem chybí k tomu, aby mohli bydlet. Pořížení jakéhokoli vybavení bytu je pro ně ekonomicky náročné.

Od samého počátku tak Nábytková banka orientuje svoji pomoc na lidi, kteří vyčerpali jiné možnosti pořízení vybavení svého bydlení a je vhodné je takto podpořit. Tato myšlenka se spojila s myšlenkou dát druhou šanci nábytku a jinému vybavení domácností, které by jinak skončily na skládce, protože se jich jejich stávající majitelé chtějí zbavit jako něčeho, co už nepotřebují. To, co už někdo nepotřebuje tak může ještě prokázat dobrou službu někomu dalšímu.

Nositelem i propojovatelem těchto myšlenek je především samotné město, které Nábytkovou banku (prostřednictvím svých odborů sociální péče a životního prostředí) provozuje a uvádí v život. Provozovat Nábytkovou banku by nebylo možné bez městské firmy SAKO Brno, která se zabývá hospodařením s odpady. Nábytková banka nenahrazuje jiné možnosti, jak vybavení domácnosti zajistit, ale spíše tyto možnosti efektivně doplňuje.

Stávající systém funguje na bázi darů občanů města toho, co nepotřebují, Nábytkové bance. To je možné učinit přivezením nábytku a ostatních věcí do  vybraných sběrných dvorů. Zde se zkontroluje použitelnost darovaného nábytku (popřípadě pracovníci dvora navrhnou v tomto systému použít i jiné vhodné věci, které nebyly přivezeny s úmyslem je darovat, ale jejich původní majitel je chtěl nechat zlikvidovat), který již následně putuje do centrálního skladu čekat na své nové majitele. Vše je řádně zaevidováno a online zpřístupněno sociálních pracovníkům, kteří do databáze mají přístup. Zde totiž začíná jejich role a úkol zajistit, aby darované věci putovaly skutečně tam, kam mají.

Sociální pracovníci žadatele dobře znají ze spolupráce buď v různých programech, či ze sociální práce realizované přímo sociálními pracovníky města. Pokud některé informace pro posouzení vhodnosti pomoci touto formou chybí, zajistí sociální pracovníci řádné posouzení konkrétní situace. Výsledkem tak je adresná přesně mířená pomoc konkrétními člověku. Na tento proces navazuje potvzení poptávky budoucího příjemce této pomoci a hned navazuje možnost nábytek přivézt na novou adresu. Mezi nejpoptávanější vybavení patří především postele a stoly se židlemi.

Systém zajišťuje, že se pomoc může dostat k širokému okruhu lidí. Nábytková banka za dobu svého fungování prokázala svoji potřebnost i svoji efektivitu. S čím se však aktuálně potýká je, že poptávka po službách Nábytkové banky je výrazně vyšší, než kterou je aktuálně možné naplnit. Je tak nyní jedním z úkolů Nábytkové banky hledaz způsoby a možnosti, jak zvyšovat objem toho, co občané města Nábytkové banky a jejím prostřednictvím chudším lidem, než jsou oni sami, věnují.

Přečteno: 604x

 

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Pogromy na Ukrajině, vystěhování, násilí. ERRC vydalo publikaci, která mapuje používání principu kolektivní viny proti Romům

19.3.2019 12:36
Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) dnes zveřejnilo publikaci, ve které mapuje případy, kdy došlo k použití kolektivní viny vůči Romům v deseti zemích Evropy. ERRC vydalo publikaci u příležitostí Romského týdne, který probíhá v Bruselu. V publikaci jsou uvedeny konkrétní příklady kolektivních trestů ze stranu státních orgánů nebo různých rasistických uskupení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo