VIDEO: Nad Památníkem Terezín zavlála u příležitosti Památného dne romského holokaustu romská vlajka
Nad Památníkem Terezín zavlála v pátek 2. 8. 2019 romská vlajka, která měla připomenout noc z 2. na 3. srpna 1944, kdy nacisté zavraždili v plynových komorách poslední vězně tzv. cikánského rodinného tábora v Auschwitz-Birkenau. Celkem bylo v táboře během 17 měsíců jeho existence (od února 1943 do července 1944) vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Romští vězni, nejspíše pouze jako jednotlivci, byli vězněni i v Malé pevnosti v Terezíně.
Při příležitosti tohoto výročí se romští aktivisté a jejich sympatizanti, kteří neměli možnost se zúčastnit pietních akcí v Osvětimi, rozhodli uspořádat setkání v Terezíně. "Chceme tento den připomenout vyvěšením romských vlajek, společným setkáním, diskusí a kulturním programem," uvedl před setkáním jeden z iniciátorů akce František Lacko.
"Musíme udělat vše pro to, aby se hrůzy druhé světové války už nikdy neopakovaly. A právě projekt Evropské unie vznikl jako nejsilnější prevence proti opakování hrůz, které Evropě přinesla první polovina dvacátého století. Více jak 70 let jsme díky této spolupráci Evropské unie nezažili na našem kontinentě velkou válku. S úctou k tomuto odkazu, s vědomím k tomuto dědictví, musíme i dnes konat tak, aby válku nezažili ani naše děti ani jejich děti," řekl v projevu během pietního aktu Karel Karika.
Před 75 lety, v noci z 2. na 3. srpna 1944 nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince. V plynových komorách koncentračního tábora tehdy zavraždili téměř 2 898 Romů a Sintů. Podle nové studie však mohl být počet obětí o víc jak tisícovku vyšší.
Nepřehlédněte:
- Jesse Jackson v Osvětimi: Romové se stali oběťmi genocidy a násilí, segregovali je a marginalizovali. Toto dědictví způsobilo chudobu romského lidu
- Prezidentka Zuzana Čaputová: Romský holokaust nemůže zůstat zapomenut. Obzvlášť, když se nenávist opět stává politickým nástrojem
- Nad Prahou zavlály romské vlajky, někteří politici připomněli Památný den romského holokaustu na sociálních sítích
- ZÁZNAM: Na pražském Náměstí Míru se četla jména obětí romského holokaustu
- ZÁZNAM: Pietní akt v Osvětimi u příležitosti Památného dne romského holocaustu
- Zdeněk Daniel: Do třinácti jsem měl šťastné dětství, pak rodiče odvezli...
- ZÁZNAM: V Bánské Bystrici si připomněli oběti romského holokaustu
- Happening před kostelem na pražském Žižkově připomněl dětské oběti romského holocaustu
- Památný den romského holokaustu: Před 75 lety nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi- Březince
Kam dál:
- "Romská" rada doporučila analýzu předválečného jmění Romů. Tato záležitost nebyla nikdy řešena na rozdíl od majetku židovských obětí
- Čeněk Růžička převzal cenu od Ústavu pro studium totalitních režimů za boj za odstranění vepřína v Letech u Písku
- Ekologický aktivista čelí kritice kvůli slovům o holokaustu. Uvedl, že genocidy jsou v posledních 500 letech "téměř normální událostí"
- Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku
- Muzeum romské kultury vyhlásilo soutěž na podobu památníku Lety. Otevřít by se měl v roce 2023
- Soud odročil líčení kvůli protiromským nápisům v Letech
- Městská rada v Oslu se chce obrátit na vládu a postavit památník obětem romského holocaustu
- Dnes vstupuje do kin očekávaný film Nabarvené ptáče. Hlavní roli ztvárnil Petr Kotlár
- POTVRZENO: V blízkosti památníku v Letech u Písku se našly lidské ostatky
- VIDEO: Přežila lékařské experimenty nacistů na dětech i holokaust. Může se to stát znovu, varuje Rita Prigmore
- V Hodoníně u Kunštátu se otevřel památník romského holokaustu. Pietní akt připomněl oběti
- V místě bývalého tábora v Letech začal archeologický průzkum
Štítky:
Holocaust, památník, Památný den romského holocaustu, Terezín, Pietní akce, pietní akt, pietní místo, 2.srpnaHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici
25.11.2019 11:33
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem
22.11.2019 11:15