romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nadace OSF Praha se shoduje se Šabatovou: Přípravné třídy nejsou dostačující alternativou mateřským školám

Česká republika, 22.4.2015 16:03
Ilustrační foto: Slovo 21
Ilustrační foto: Slovo 21

Nadace Open Society Fund Praha, která se věnuje mimo jiné inkluzivnímu vzdělávání, rovněž nesouhlasí s možností absolvovat povinný poslední rok předškolního vzdělávání také v přípravných třídách. Stejně jako veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová v tom vidí hrozbu segregace sociálně znevýhoděných dětí do přípravných tříd, sdělila mluvčí nadace Jitka Rabitsch Adamčíková. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) už po pátečním vyjádření ombudsmanky tuto interpretaci odmítl.

Po schválené novele školského zákona se přípravné třídy od příštího školního roku otevřou všem dětem. Nadace Open Society Fund je ale považuje za "nedostatečný a zástupný nástroj podpory". Odkazuje na výsledky analýzy zadané ministerstvem školství v roce 2009, podle nichž vliv přípravných ročníků na zvýšení šancí dětí na kvalitní vzdělání není tak silný jako v případě mateřských škol.

V současné době bývají často zřizovány při základních školách praktických nebo školách s převahou romských žáků, což může přinést negativní důsledky. "České školství se potýká s problémem segregace nejen v praktických školách, ale také v běžných základních školách. Ministerstvo školství zatím nepředložilo řešení, jak bude chtít zamezit vzniku segregovaného školství na úrovni mateřských škol a přípravných tříd. Podle současného návrhu zákona hrozí velké nebezpečí, že nám budou vznikat romské přípravné třídy při segregovaných školách, zatímco mateřské školy budou bez romských dětí," uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel nadace Robert Basch.

Dalšího segregování se obává i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. "Je velmi nebezpečné to založit ve dvou liniích, protože tím vzniknou dva proudy, které už se pak nikdy nespojí," upozornila Šabatová 20.4.2015 na panelové diskusi na téma rovného přístupu ke vzdělávání.  Šabatová je přesvědčena, že při jediném povinném roku předškolního vzdělávání je důležité, aby se pro všechny děti takové vzdělávání odehrávalo v mateřských školách.

Místo přípravných tříd by měly být mateřské školy podporovány v tom, aby chtěly a uměly pracovat i s dětmi se zvláštními vzdělávacími potřebami včetně těch sociálně znevýhodněných. Ministr Chládek ale v pátek zdůraznil, že přípravné třídy v žádném případě nikoho nesegregují.

Ministerstvo školství počítá se zavedením povinného roku předškolního vzdělávání od září 2017. Slibuje si od toho, že tím zejména děti z málo podnětného rodinného prostředí dostanou šanci dohnat svůj handicap před vstupem do první třídy. Zavedením tohoto opatření by se také mohl snížit počet odkladů školní docházky.

Přečteno: 1177x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, předškolní výchovaHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo