romea - logo
28. února 2021 (neděle)
svátek má Lumír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nadace OSF Praha se shoduje se Šabatovou: Přípravné třídy nejsou dostačující alternativou mateřským školám

Česká republika, 22.4.2015 16:03
Ilustrační foto: Slovo 21
Ilustrační foto: Slovo 21

Nadace Open Society Fund Praha, která se věnuje mimo jiné inkluzivnímu vzdělávání, rovněž nesouhlasí s možností absolvovat povinný poslední rok předškolního vzdělávání také v přípravných třídách. Stejně jako veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová v tom vidí hrozbu segregace sociálně znevýhoděných dětí do přípravných tříd, sdělila mluvčí nadace Jitka Rabitsch Adamčíková. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) už po pátečním vyjádření ombudsmanky tuto interpretaci odmítl.

Po schválené novele školského zákona se přípravné třídy od příštího školního roku otevřou všem dětem. Nadace Open Society Fund je ale považuje za "nedostatečný a zástupný nástroj podpory". Odkazuje na výsledky analýzy zadané ministerstvem školství v roce 2009, podle nichž vliv přípravných ročníků na zvýšení šancí dětí na kvalitní vzdělání není tak silný jako v případě mateřských škol.

V současné době bývají často zřizovány při základních školách praktických nebo školách s převahou romských žáků, což může přinést negativní důsledky. "České školství se potýká s problémem segregace nejen v praktických školách, ale také v běžných základních školách. Ministerstvo školství zatím nepředložilo řešení, jak bude chtít zamezit vzniku segregovaného školství na úrovni mateřských škol a přípravných tříd. Podle současného návrhu zákona hrozí velké nebezpečí, že nám budou vznikat romské přípravné třídy při segregovaných školách, zatímco mateřské školy budou bez romských dětí," uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel nadace Robert Basch.

Dalšího segregování se obává i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. "Je velmi nebezpečné to založit ve dvou liniích, protože tím vzniknou dva proudy, které už se pak nikdy nespojí," upozornila Šabatová 20.4.2015 na panelové diskusi na téma rovného přístupu ke vzdělávání.  Šabatová je přesvědčena, že při jediném povinném roku předškolního vzdělávání je důležité, aby se pro všechny děti takové vzdělávání odehrávalo v mateřských školách.

Místo přípravných tříd by měly být mateřské školy podporovány v tom, aby chtěly a uměly pracovat i s dětmi se zvláštními vzdělávacími potřebami včetně těch sociálně znevýhodněných. Ministr Chládek ale v pátek zdůraznil, že přípravné třídy v žádném případě nikoho nesegregují.

Ministerstvo školství počítá se zavedením povinného roku předškolního vzdělávání od září 2017. Slibuje si od toho, že tím zejména děti z málo podnětného rodinného prostředí dostanou šanci dohnat svůj handicap před vstupem do první třídy. Zavedením tohoto opatření by se také mohl snížit počet odkladů školní docházky.

Přečteno: 1224x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, předškolní výchovaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo