romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nadace OSF Praha se shoduje se Šabatovou: Přípravné třídy nejsou dostačující alternativou mateřským školám

Česká republika, 22.4.2015 16:03
Ilustrační foto: Slovo 21
Ilustrační foto: Slovo 21

Nadace Open Society Fund Praha, která se věnuje mimo jiné inkluzivnímu vzdělávání, rovněž nesouhlasí s možností absolvovat povinný poslední rok předškolního vzdělávání také v přípravných třídách. Stejně jako veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová v tom vidí hrozbu segregace sociálně znevýhoděných dětí do přípravných tříd, sdělila mluvčí nadace Jitka Rabitsch Adamčíková. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) už po pátečním vyjádření ombudsmanky tuto interpretaci odmítl.

Po schválené novele školského zákona se přípravné třídy od příštího školního roku otevřou všem dětem. Nadace Open Society Fund je ale považuje za "nedostatečný a zástupný nástroj podpory". Odkazuje na výsledky analýzy zadané ministerstvem školství v roce 2009, podle nichž vliv přípravných ročníků na zvýšení šancí dětí na kvalitní vzdělání není tak silný jako v případě mateřských škol.

V současné době bývají často zřizovány při základních školách praktických nebo školách s převahou romských žáků, což může přinést negativní důsledky. "České školství se potýká s problémem segregace nejen v praktických školách, ale také v běžných základních školách. Ministerstvo školství zatím nepředložilo řešení, jak bude chtít zamezit vzniku segregovaného školství na úrovni mateřských škol a přípravných tříd. Podle současného návrhu zákona hrozí velké nebezpečí, že nám budou vznikat romské přípravné třídy při segregovaných školách, zatímco mateřské školy budou bez romských dětí," uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel nadace Robert Basch.

Dalšího segregování se obává i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. "Je velmi nebezpečné to založit ve dvou liniích, protože tím vzniknou dva proudy, které už se pak nikdy nespojí," upozornila Šabatová 20.4.2015 na panelové diskusi na téma rovného přístupu ke vzdělávání.  Šabatová je přesvědčena, že při jediném povinném roku předškolního vzdělávání je důležité, aby se pro všechny děti takové vzdělávání odehrávalo v mateřských školách.

Místo přípravných tříd by měly být mateřské školy podporovány v tom, aby chtěly a uměly pracovat i s dětmi se zvláštními vzdělávacími potřebami včetně těch sociálně znevýhodněných. Ministr Chládek ale v pátek zdůraznil, že přípravné třídy v žádném případě nikoho nesegregují.

Ministerstvo školství počítá se zavedením povinného roku předškolního vzdělávání od září 2017. Slibuje si od toho, že tím zejména děti z málo podnětného rodinného prostředí dostanou šanci dohnat svůj handicap před vstupem do první třídy. Zavedením tohoto opatření by se také mohl snížit počet odkladů školní docházky.

Přečteno: 1052x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, předškolní výchovaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo