romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nadace OSF spustila sbírku na pomoc romským dětem, rodinám a komunitám na Ukrajině

26.2.2022 19:35
Nadace OSF Praha podpořila projekty, které se zaměřují na výchovu dětí ze sociálně vyloučených komunit, neboť právě zde se vysoké procento dětí nedostane do mateřských škol a složitá situace rodin vede k nedostatečnému rozvoji dětí. (FOTO: OSF Praha)
Nadace OSF Praha podpořila projekty, které se zaměřují na výchovu dětí ze sociálně vyloučených komunit, neboť právě zde se vysoké procento dětí nedostane do mateřských škol a složitá situace rodin vede k nedostatečnému rozvoji dětí. (FOTO: OSF Praha)

Nadace OSF spustila sbírku na pomoc romským dětem a rodinám na Ukrajině. Prostředky budou využity především na distribuci materiální a další humanitární pomoci ukrajinským uprchlíkům a rodinám z romské komunity. Později pak případně na zmírnění následků tohoto brutálního a ničivého válečného konfliktu.

 

"Nadace OSF dlouhodobě pracuje s romskými a sociálně znevýhodněnými dětmi a jejich rodinami, iniciovala a podporuje vznik Platformy pro včasnou péči v České republice a proto teď přirozeně nabízí pomoc romským dětem a rodinám i na Ukrajině. Tam jsou nyní v důsledku ruské invaze, bombardování a válečného stavu tisíce lidí z romské komunity nuceni opustit své domovy, často živelně a bez zavazadel. Ti, kteří zůstávají, žijí v obrovském strachu, nejistotě a zmatku," uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Lucie Plešková z Nadace OSF.

Podpora bude podle Pleškové zajištěna přes ukrajinskou nadaci Kharkiv Charitable Foundation “Blago”, která koordinuje REYN Ukrajina - síť odborníků a organizací věnujících se práci s romskými dětmi, rodinami a komunitami.

Lucie Plešková také yvsvětlila proč je sbírka zacílena na romskou komunitu.

"Na marginalizované komunity, jako je třeba ta romská, mají válečné konflikty často horší dopad než na ostatní. Situaci na Ukrajině zjišťujeme, zatím zprávy o tom, že by se pomoci Romům neodstávalo, nemáme. Nicméně podobné zkušenosti jsou popsané třeba z Kosova a Balkánu. V každém případě Romové na Ukrajině to rozhodně lehké nemají," uvedla Plešková s tím, že romští muži bojují po boku těch ukrajinských v armádě, nicméně často se jedná o rodiny, které žijí ve velké chudobě.

"Jsou proto mezi nejohroženějšími, tudíž věřím, že pomoc přímo organizaci, která s nimi pracuje dlouhodobě, je v tuto chvíli efektivní a má smysl. Ostatně kolegové z ukrajinské nadace velmi poptávají podporu pro zajištění materiální a humanitární pomoci a nepracují samozřejmě jen s romskou komunitou. Rozhodně není náš záměr pomoc etnicky rozdělovat, ale stejně jako se snažíme specificky upozorňovat na problémy a pomáhat romským dětem a rodinám tady v Čechách, obdobně chceme pomoci i na Ukrajině!" uvedla.

"Pomoci lze jak finančním příspěvkem, tak sdílením. Děkujeme, že pomáháte s námi!" dodala na závěr Lucie Plešková.

Přečteno: 916x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Sbírka, pomoc, OSFHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo