romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nadace OSF vybrala na pomoc romským dětem z Ukrajiny téměř 240 tisíc korun. Celkem sbírky pro Ukrajinu už vynesly přes 1,5 miliardy Kč

7.3.2022 14:41
Nadace OSF Praha podpořila projekty, které se zaměřují na výchovu dětí ze sociálně vyloučených komunit, neboť právě zde se vysoké procento dětí nedostane do mateřských škol a složitá situace rodin vede k nedostatečnému rozvoji dětí. (FOTO: OSF Praha)
Nadace OSF Praha podpořila projekty, které se zaměřují na výchovu dětí ze sociálně vyloučených komunit, neboť právě zde se vysoké procento dětí nedostane do mateřských škol a složitá situace rodin vede k nedostatečnému rozvoji dětí. (FOTO: OSF Praha)

Napadení Ukrajiny ruskou armádou vyvolalo v Česku bezprecedentní vlnu solidarity. Jen na finančních sbírkách shromáždily humanitární organizace zatím přes 1,5 miliardy korun a denně přibývají další miliony. Podle dostupných informací je to nejvyšší částka, která se v Česku vybrala na pomoc lidem trpícím přírodní katastrofou či jiným neštěstím. Rekordem zatím bylo zhruba 1,3 miliardy Kč vybraných po loňském tornádu na jižní Moravě. Další bezmála půl miliardu korun shromáždilo ukrajinské velvyslanectví v Praze ve sbírce na podporu armády své země.

Nadace OSF, která spustila Sbírku na pomoc romským dětem a rodinám na Ukrajině, vybrala necelých 240 tisíc korun, když přispělo 193 dárců.

Peníze na pomoc Ukrajině mohou lidé posílat buď rovnou na sbírkové účty nevládních organizací, nebo využít portál na webu Darujme.cz. Tam najdou odkazy na sbírky víc než 40 organizací. Zatím nejvíc shromáždila ve sbírce SOS Ukrajina organizace Člověk tísni, k dnešku už přes 1,2 miliardy korun.

Nadace OSF, která spustila Sbírku na pomoc romským dětem a rodinám na Ukrajině, vybrala necelých 240 tisíc korun, když přispělo 193 dárců. Prostředky budou využity především na distribuci materiální a další humanitární pomoci ukrajinským uprchlíkům a rodinám z romské komunity.

Společnost Post Bellum vybrala bezmála 120 milionů korun, za dary nakupuje zdravotnický materiál, neprůstřelné vesty, helmy, rukavice, spacáky, stany, vysílačky, baterie, drony, termovize, potraviny a další potřeby nutné pro obranu země.

Na sbírce Českého červeného kříže (ČČK), která se zaměřuje na zdravotnickou pomoc, se sešlo skoro 125 milionů korun. "Navíc máme již příslib od dalších donorů aktuálně na dalších zhruba čtyři až pět milionů korun," uvedla dnes na dotaz ČTK Miroslava Jirůtková z ČČK. Charita ČR na webu uvádí, že na pomoc Ukrajině vybrala zatím přes 83 milionů korun.

Organizaci ADRA měla před víkendem k dispozici na pomoc Ukrajině téměř 45 milionů a dary stále přibývají. Spolupracuje také s Nadačním fondem pomoci či Nadací Terezy Maxové. Pomáhá přímo na Ukrajině ve spolupráci s ukrajinskou pobočkou, potřebným dodává hlavně jídlo, hygienické potřeby či deky, zajišťuje evakuaci a přístřeší. V Česku se její dobrovolníci zapojili do činnosti asistenčních center v Ostravě, Brně a dalších městech nebo pomáhají při ubytování uprchlíků v registračním humanitárním středisku ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku, sdělila ČTK Renáta Chlebková z organizace ADRA.

Další miliony korun vybrala Diakonie ČR Českobratrské církve evangelické, do řešení humanitárních následků konfliktu na Ukrajině se zapojil také český UNICEF, Lékaři bez hranic, potravinové banky, Armáda spásy a desítky dalších nevládních organizací. Existují sbírky určené na pomoc nemocným, novinářům, psím útulkům nebo rodinám ukrajinských karatistů, a další vznikají.

Po celé zemi se konají také materiální sbírky na pomoc lidem přímo na Ukrajině i těm, kteří před válkou odešli do České republiky. Do pomoci se zapojuje stát, kraje a města, firmy, školy, spolky i jednotlivci. Koná se také řada charitativních akcí, jejichž výtěžek putuje na ukrajinské sbírky. Do Česka zatím přišlo od začátku bojů 24. února odhadem 100.000 uprchlíků a další tisíce v době pokračujícího konfliktu přicházejí.

Přečteno: 670x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Sbírka, pomoc, humanita, humanitární pomoc, Rusko, Válka, OSFHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo