romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nakladatelství KHER vydává Tóny z okrajů: Hudba a marginalita. Publikace je zdarma dostupná na webu

Praha, 13.1.2014 11:57, (ROMEA)
KHER, o. s.
KHER, o. s.

Nakladatelství romské literatury KHER a Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze vydávají kolektivní monografii Tóny z okrajů: Hudba a marginalita. Tým autorek se v ní na základě svých terénních výzkumů zabývá hudbou marginalizovaných skupin v rozličných světových zemích. Monografie je tak první odbornou publikací nedávno vzniklého nakladatelství specializujícího se na vdávání e-knih. Tóny z okrajů jsou zdarma ke stažení na webu Kher.cz.

Hudbu lze nejen poslouchat a provozovat, ale také o ní přemýšlet. Odhaluje nám totiž mnohé o nás samých a společnosti kolem nás. Co mají například společného čeští Romové tleskající koncertu v Rudolfinu, Židé zpívající v pražských synagogách, vídeňští Češi na plese, zpěváci žánru fado v Lisabonu a hinduistické mnišky zpívající duchovní písně? Hudba reflektuje, respektive posiluje skupinovou identitu, což platí o to více v případě menšin. Přední česká etnomuzikoložka Zuzana Jurková z nově založeného Institutu etnomuzikologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy vydala společně se svými studentkami knihu o situacích, kdy se jedinec nebo skupina nacházející se na okraji hlavního proudu snaží svou situaci změnit. Hudba tu pak slouží jako nástroj této snahy, a zároveň jako její zrcadlo.

„Publikace vychází jako dvojjazyčná (česko-anglická) a navíc v různých formátech jako e-kniha v pdf, kindle a ePub verzi, což jsou formáty pro etnomuzikologii obzvlášť vhodné, takže bude lehce dostupná širokému publiku u nás i v zahraničí,“ vysvětluje Zuzana Jurková. Knihu doplňují autentické fotografie a videoukázky z terénních výzkumů. Ty jsou dostupné na stránkách nakladatelství.

„Kolektivní monografie Tóny z okrajů je pro KHER jedinečnou příležitostí odstartovat realizaci svého záměru věnovat se kromě publikování a propagace literární tvorby Romů také odborné, zejména potom romistické, literatuře. Ta, přestože často přináší zásadní a jedinečné informace o životě marginalizovaných skupin, většinou zůstává ve skrytu a je tak určena pouze okruhu zasvěcených akademiků. Jejich zveřejněním formou e-knih dostupných zdarma můžeme tato zjištění šířit dále mezi veřejnost,“ uvádí k pohnutkám nakladatelství KHER jeho předseda Lukáš Houdek.

Nakladatelství KHER vzniklo v dubnu 2012 na myšlence dlouhodobě podporovat vznik, propagaci a rozvoj literatury Romů. V době rozmachu internetu a elektronických čteček knih se tak snaží čelit doposud komplikované distribuci děl romských autorů k romským i neromským čtenářům využitím virtuálního prostoru. Nakladatelství během posledního roku vydalo dvě beletristické publikace. První z nich je sborník pohádek romských autorů Otcův duch, druhou novela Ireny Eliášové Listopad. V prosinci loňského roku pak představilo příručku pro učitele (nejen) romských žáků ROZUMMĚNÍ, která ukazuje možnosti zapojení romské literatury do výuky.

Lukáš Houdek, Nakladatelství KHER
Přečteno: 593x
 

Kam dál:

Štítky:  

KHER, Literatura, HudbaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo