romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nakladatelství Naše vojsko prodává kalendář s nacisty. Předseda Fondu obětí holocaustu žádá změnu zákona

25.5.2020 15:00
Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty
Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty "osobností třetí říše" pro rok 2021 (FOTO: Romea.cz)

Předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma podal trestní oznámení kvůli kalendáři s portréty představitelů třetí říše, které vydalo nakladatelství Naše vojsko. To podle něj porušilo zákon, který zakazuje propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody člověka. Klíma zároveň požádal poslance, aby v zákoně výslovně označili takový prodej za formu propagace. "Považuji za zcela neúnosné, že se u nás i v roce 75. výročí porážky nacismu legálně veřejně propagují představitelé nacismu," uvedl Klíma.

Nakladatelství vyrábí a prodává předměty s portréty nacistických předáků a válečných zločinců odsouzených v norimberském procesu. Podle Klímy se tím dopustilo trestných činů založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Posledním předmětem, který podle Klímy odporuje zákonu, je kalendář dostupný na webu Našeho vojska.

"Vzhledem k tomu, že v minulosti obžalovaní či obvinění v podobných případech tvrdili, že nejde o propagaci, protože předměty prodávají za účelem dosažení zisku, požádal jsem dnes současně předsedy všech poslaneckých klubů ve sněmovně, aby iniciovali změnu uvedených paragrafů tak, aby explicitně označily prodej jako formu propagace," uvedl Klíma.

Případ už řeší policie. Podobné předměty - hrníčky, trička či kalendáře - prodávají například i sportovní kluby a muzea, a podle předsedy nadačního fondu není pochyb, že tyto instituce tím také propagují představitele nacismu.

Nakladatelství se pro svůj kontroverzní sortiment stalo v minulosti terčem kritiky, například od Federace židovských obcí. Nabídkou triček s fotografií Adolfa Hitlera se pro podezření z šíření nacismu v roce 2018 zabývala i policie. Vyšetřování ale rozhodlo v prospěch e-shopu. "Ve věci nebylo prokázáno, že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti," řekl tehdy policejní mluvčí Jan Daněk.

Přečteno: 937x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, propagace, zákon, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo