romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Napadení policistky v Krupce: Média zveličují počty útočníků, hází všechny Romy do jednoho pytle

13.4.2018 0:27
V úterý 10. 4. 2018 došlo k napadení policejní hlídky v Krupce. (FOTO: repro Youtube.com)
V úterý 10. 4. 2018 došlo k napadení policejní hlídky v Krupce. (FOTO: repro Youtube.com)

Média opět zveličila počet Romů, kteří  měli zaútočit na policejní hlídku v Krupce. Incident se stal v úterý večer, kdy dvoučlenná policejní hlídka, muž a žena, řešila dopravní nehodu. Server iDNES.cz nepřímo uvádí, že hlídku napadlo až 30 místních Romů. Z videa, které se objevilo na internetu je však vidět, jak útočí pouze dva Romové a snaží se bránit zadržení řidiče, ostatní Romové se naopak snaží zraněné policistce pomoci a zavolat záchranku. Jednání dvou Romů vulgárně odsuzují.

"Včera po půl desáté večer řešila hlídka policistů dopravní nehodu v ulici Karla Čapka v Krupce. Na místě se srotilo několik místních obyvatel, z nichž někteří začali zasahovat do prováděných služebních úkonů. Neuposlechli opakovaných výzev, aby svého jednání zanechali, následně došlo k napadení policistů, kteří museli použít donucovací prostředky," uvedl ve středu k incidentu policejní mluvčí Daniel Vítek.

Server iDNES.cz ve svém článku přebírá informace s agentury JV Press, která provozuje bulvární regionální servery. Zpravodajský server Romea.cz o metodách "žurnalistiky" JV Press psal již v roce 2013.

"Mediální agentura JV Press napsala, že nehodu způsobil opilý řidič a na místo se seběhlo až třicet místních Romů, aby svého známého bránili. Podle svědka existuje video z mobilního telefonu, na němž je vidět, jak jeden z útočníků srazil úderem do hlavy policistku a následně po ní zezadu hodil kámen. Žena prý ze střetu vyvázla s poraněným obličejem, zničenými brýlemi a rozšlapaným mobilem. Její kolega z hlídky má údajně poraněnou ruku," popisuje iDNES.cz incident.

Stejně jako iDNES.cz informuje o situaci na sídlišti server Denik.cz.

"Bylo půl desáté večer, když se v ulici Karla Čapka u havarovaného osobního vozidla s řidičem a vedle stojící policejní hlídky srotilo několik obyvatel z tamního většinou Romy obydleného sídliště Horní Maršov. Někteří ze skupiny Romů začali nejprve slovně a poté i fyzicky útočit na policejní hlídku, která nakonec skončila v nemocnici," píše Deník.cz.

Oba servery absolutně nerozlišují přihlížející. Je to pro ně jednolitá masa Romů, která slovně a někteří dokonce fyzicky útočí na policejní hlídku.

Podle videa, které se objevilo na internetu byla však situace na místě jiná.

Na videu je vidět zákrok policejní hlídky, která se snaží na zemi spoutat opilého pachatele. V jejich blízkosti stojí dva Romové, ostatní jsou ve větší vzdálenosti a ozývají se výkřiky směrem ke dvěma Romům, aby šli pryč. "Pozor na břicho, on je po operaci," je slyšet na videu. Následně jeden z dvojice Romů, kteří jsou u zasahující hlídky, napadne policistku. A znovu se ozve výkřik od přihlížejícího Roma, který se snaží situaci uklidni: "Žolták, běž pryč!"

Následně policistka odchází směrem a je zasažena kamenem. Zřejmě útočil druhý z dvojice Romů. Policistka vykřikne a klekne si na silnici. Přihlížející Romové jsou zděšeni. Slyšíme, jak jeden z Romů anglicky vykřikne: "Oh, my god!". Další se snaží upozornit policistu, že jeho kolegyně je zřejmě zraněná: "Pane policisto, pomoc, pomoc, něco jí je."

"To snad není možné, tohle," říká další Rom. Policista se pak obrací na přihlížející Romy a ptá se jich, zda mají telefon. "Máte telefon," opakuje k ostatním místní Rom. "Zavolej záchranku," říká dalšímu Romovi a pak se znova ptá policisty: "Pane, máte telefon, abyste zavolal záchranku."

To, že na policejní hlídku útočili pouze dva Romové potvrzuje i vyjádření policejního mluvčího. "V souvislosti s útokem na policisty byly zadrženy dvě osoby, kriminalisté nyní intenzivně pracují na objasnění bližších okolností případu," uvedl Daniel Vítek.

Není to poprvé, kdy média informují zkresleně o útoku na strážce veřejného pořádku v Krupce. V září 2017 informovala MF DNES o útoku 50 Romů na městské strážníky. Přitom se strážníky dostala do křížku pouze čtveřice lidí. Deník stejně jako při aktuální kauze nerozlišoval, zda Romové pouze přihlíží konfliktu nebo jsou i aktéři konfliktu.

VIDEO

Přečteno: 5539x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Krupka, Policie, Napadení, Rasismus, StereotypyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo