romea - logo
22. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Napadení z Duchcova: Nechceme, aby byl útok interpretován jako útok Romů na bílé

Praha/Duchcov, 13.2.2014 18:56, (ROMEA)
Napadení v Duchcově zachytila bezpečnostní kamera městské policie.
Napadení v Duchcově zachytila bezpečnostní kamera městské policie.

Manželský pár, který se stal loni terčem brutálního útoku v Duchcově, vyzval média, aby k jejich případu, který začne na konci února projednávat soud, přistupovaly citlivě. Napadení v dopise rovněž zdůrazňují, že nechtějí, aby se útok na ně interpretoval jako útok Romů na bílé či sloužil jako záminka k nenávisti a rozněcování národnostní nesnášenlivosti.

"Dovoluji si vám zaslat dopis svých klientů, kteří se na vás tímto obrací s prosbou o to, abyste v případě jejich napadení, které bude koncem února soudně projednáváno, a které již v minulosti bylo podrobně sledováno médii, respektovali jejich přání na zachování soukromí," píše se ve vyjádření, které serveru Romea.cz zaslala zmocněnkyně napadených Klára Kalibová z Advokátní kancelář Mazel & Směja.

"Též naše advokátní kancelář se připojuje k prosbě našich klientů, a prosíme, abyste důsledně zvážili rozsah a detaily, které budete o případu zveřejňovat. Zejména si dovolujeme upozornit na zákonnou ochranu osobních a citlivých údajů, která zahrnuje ochranu před neoprávněným zveřejňováním jmen poškozených, zdravotnické dokumentace, osobních fotografií, korespondence a dalších podobných dokumentů," dodává Kalibová.

Server Romea.cz zveřejňuje dopis médiím v plném znění.

Vážení novináři a novinářky,

obracíme se na vás s prosbou, abyste k případu našeho napadení v Duchcově, který bude projednáván soudem na konci února, přistupovali citlivě.

STALI JSTE SE OBĚTÍ NÁSILÍ Z NENÁVISTI NEBO DISKRIMINACE?

Volejte na bezplatnou telefonní linku sdružení ROMEA 800 307 307 nebo kontaktuje organizaci In IUSTITIA, vyplňte formulář

Naše bezdůvodné napadení hluboce otřáslo našimi životy. Změnilo se všechno. Hrůzu, kterou jsme zažívali, je těžké popsat. Nevěřili jsme, že útok můžeme vůbec přežít. Psychické následky útoku nám velmi ztěžují soukromý, společenský i pracovní život.

Naše napadení je tématem pro všechna česká média. Záznam útoku je volně dostupný na internetu, kde si ho může kdokoli prohlédnout. Stále nám připomíná brutalitu útoku, kterému jsme byli vystaveni. Připomíná to i našim blízkým, kteří o nás měli a mají strach.

Nepřejeme si, aby útok na nás byl interpretován jako útok Romů na bílé či sloužil jako záminka k nenávisti a rozněcování národnostní nesnášenlivosti. Vnímáme ho tak, že jsme byli napadeni skupinou násilníků, kteří se mohou vyskytovat v každém národě.

Naše soukromé fotky si někteří vaši kolegové bez našeho dovolení stáhli ze sociální sítě a volně je dále šíří. Nazývají nás familiárními jmény bez ohledu na to, zda si to přejeme či nepřejeme. Stali jsme se terčem mediálního zájmu jenom proto, že nás napadli nám neznámí lidé. V médiích jsme nikdy vystupovat nechtěli a nechceme. Naše blízké některá média kontaktují a chtějí od nich vyjádření k napadení. Některé štáby hlídkují v blízkosti našeho obydlí. Nepřejeme si to a prosíme vás, abyste respektovali naše soukromí a psychický stav.

Prosíme vás, abyste si na chvíli představili, že by média přinášela o vás samotných takové informace, které přinášejí o nás. Zvažte, zda informace, které sdělujete světu a které již nikdy z veřejného prostoru nezmizí nám a našim blízkým neubližují a nezpůsobují další trauma. Prosíme vás, nezveřejňujte detaily z našeho soukromého života, útoku či následků trestné činnosti. Veškeré informace ohledně dopadu na náš život jsme vypsali do tohoto dopisu a prosíme vás, abyste to respektovali.

V Duchcově 13. 2. 2014

Přečteno: 4331x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Napadení, Duchcov, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocněníCOVID-19 podvod, jak ta nemoc je smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo