romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Naprostá většina krajů nemá zájem o peníze na obědy pro chudé děti. Některé je nechtějí dávat Romům

23.6.2016 11:35
ilustrační foto (U.S. Department of Agriculture, Wikimedia Commons)
ilustrační foto (U.S. Department of Agriculture, Wikimedia Commons)

V České republice dlouhodobě přibývá dětí z rodin v hmotné nouzi, které nemají na školní obědy. Přestože s financováním pomáhají ministerstva, kraje i neziskové organizace, nedostává se na všechny potřebné.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) například připravilo program potravinové pomoci z fondů EU, ze kterého je možné obědy pro děti ze sociálně slabých rodin hradit. Zatím se do něj ale zapojily jen 4 kraje z 10 - jako důvod uvádějí náročnou administrativu nebo dávky, které už rodiny dostávají. Některé kraje mají také problém s tím, že mezi chudými rodinami, jejichž dětem by byly z programu obědy placeny, jsou i rodiny romské.

O program MPSV projevily zájem kraje Liberecký, Jihomoravský, Vysočina a Hlavní město Praha. Příští školní rok tak rozdělí mezi 700 dětí 4 miliony korun na školní obědy. Jak uvedla Jana Ropková, pražská radní pro školství a evropské fondy v reportáži pro pořad 168 hodin České televize (ČT), do programu se už přihlásilo 9 městských částí. „V Praze máme přes 3000 dětí v hmotné nouzi, takže ten počet 700 je necelá třetina,“ přiblížila.

Středočeský kraj se do programu nepřihlásil, protože ho považuje za nadbytečný. „Jedním z argumentů proti bylo rovněž to, že sociálně slabé rodiny již dávky dostávají a tímto by došlo defacto k jejich zdvojení,“ uvedla pro ČT Michaela Drobná, mluvčí Krajského úřadu Středočeského kraje.

Reportáž upozornila i na fakt, že MPSV zaznamenalo i negativní postoje k financování obědů pro sociálně slabé romské rodiny. „Ty děti se narodily v romských rodinách, ty děti dneska neobědvají. Myslíme si, že by bylo v pořádku ty peníze nasměrovat i do těchto rodin. Slyšeli jsme z některých krajů, že toto pro ně není zajímavá cílová skupina,“ řekl v ní Martin Kučera, náměstek pro ekonomiku a evropské fondy.

Podle odhadu ministerstva z loňského roku žije v České republice na sto tisíc dětí v rodinách odkázaných na dávky hmotné nouze. "Velmi rychle přibývá rodičů, kteří nemohou svým dětem platit školní obědy. Nejde přitom jen o rodiny ze sociálně vyloučených lokalit, ale hlavně o matky samoživitelky a otce samoživitele. Tedy o skupinu lidí, kteří jsou v současnosti nejvíce ohroženi nezaměstnaností a možným pádem do chudoby," uvedla tehdy Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.

Přečteno: 2165x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Chudoba, Sociální vyloučení, Romové, MPSV, školaHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo