romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Návod, jak se zbavit exekucí: "Milostivé léto" na přelomu roku umožní zaplatit pouze původní dluh, zbytek bude odpuštěn

29.9.2021 12:23
Koláž: Romea.cz
Koláž: Romea.cz

Stát odpustí úroky, poplatky advokátům či penále, tedy tzv. příslušenství dluhu, lidem, kteří jsou v exekuci kvůli dluhu vůči veřejnoprávní instituci. Podmínkou je, že dlužník zaplatí původní dluh exekutorovi v období mezi 28. říjnem a 28. lednem. Tzv. milostivé léto, které schválil letos v červenci parlament, umožní věřitelům dostat se ke starým nedobytným dluhům a dlužníkům umožní splatit dluhy, které kvůli vysokému příslušenství nezvládali splácet. Desítky tisíc lidí zase dostanou šanci znovu začít normální život.

Termín milostivé léto je termín odkazující na bibli. Ve starověku bylo totiž jednou za 50 let vyhlášeno "léto milostivé", což znamenalo, že se ten rok vymazaly dluhy.

Daniel Hůle: "Milostivé léto je unikátní příležitost. Za poslední roky si nepamatuji podobnou příležitost pro lidi, kteří se rozhodnou a chtějí vyřešit svůj dluh."

V našem případě tedy milostivé léto proběhne na podzim a v zimě a neznamená veškeré odpuštění dluhu, ale odpuštění neúměrného navýšení původní pohledávky. Příkladem mohou být pokuty za černou jízdu v MHD. Z 1500 korun za neuhrazenou pokutu se dluh kvůli dalším poplatkům mohl vyšplhat až na 60 tisíc korun, tedy čtyřicetkrát tolik. Pokud měl dlužník takových pokut několik, mohl se z původně bagatelní částky stát do konce života nesplatitelný dluh.

"Milostivé léto je unikátní příležitost. Za poslední roky si nepamatuji podobnou příležitost pro lidi, kteří se rozhodnou a chtějí vyřešit svůj dluh," uvedl pro pořad České televize 168 hodin dluhový expert Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

"Ti, kteří si mohou sáhnout na pomoc k Milostivému létu, jsou teď v pasti. Přestože jejich dluhy u veřejných institucí byly nízké, tak příslušenství těch dluhů je tak extrémně vysoké, že to znemožňuje, aby se oddlužili a začali fungovat normálně. V okamžiku, kdy se jim tohle podaří, to v podstatě znamená druhou šanci pro normální fungování a standardní příjmy," uvedl Martin Šimáček z Institutu pro sociální inkluzi.

" Celý ten mechanismus zadlužování podporovala samotná vláda, kdy legislativa napomáhala tomu, aby se z toho stal byznys se zadlužováním. Ti, kteří dneska dluží desítky až stovky tisíc korun na příslušenství, začínali na drobných, bagatelních dluzích. Samotná jistina byla velmi malá. A tohle všechno je zátěž, kterou si nesou nejenom ti jednotliví lidé, ale země jako celek,“ dodal Šimáček.

Podmínkou je, že dlužníci musí vědět, kolik dluží na tzv. jistině u svého exekutora, případně exekutorů a v uvedeném říjnovém až lednovém termínu tuto jistinu zaplatit spolu s poplatkem 750 Kč plus DPH, tedy 908 Kč.

Milostivé léto se týká pouze těch dluhů, kde věřitelem jsou veřejné instituce, které pro vymáhání svých pohledávek využily soukromých exekutorů. Jde tedy například o dluhy vůči státu, zdravotním pojišťovnám, polostátnímu ČEZu, Pražské energetice, Pražské plynárenské, Mostecké bytové a dalším státem převážně vlastněným společnostem, dopravním podnikům zřizovaným obcemi nebo přímo obcím za nájemné, popelnice a psy.

Návod, jak na to

1. Je potřeba zjistit kolik na tzv. jistině u exekutora dlužím a informovat exekutora o záměru využít Milostivé léto.

  • Toto je potřeba udělat, co nejdříve, zvlášť u lidí, kteří mají více exekucí. Odpověď exekutora může trvat i 30 dní. Kontaktujte tedy exekutora např. doporučeným dopisem a zažádejte si o vyčíslení aktuální dlužné jistiny.

2. Pokud budete znát výši nesplacené jistiny, můžete jí zaplatit na účet exekutora. Zaplatíte také jednorázové poplatek 908 Kč.

  • Kromě správného variabilního symbolu je potřeba do poznámky k platbě uvést, že se jedná o Milostivé léto. Platba musí být připsána na účet exekutora v období od 28. října 2021 do 28. ledna 2022.

3. A na závěr ověřte, že vše proběhlo v pořádku.

  • Exekutor je povinen na základě Vaší platby vydat rozhodnutí, kterým Vás osvobodí od placení zbytku dluhu.
Přečteno: 1702x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Exekuce, dluh, oddluženíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo