romea - logo
23. září 2021 (čtvrtek)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nečas jednal s komisařem Rady Evropy o začleňování zranitelných menšin

Praha, 15.11.2012 15:33, (ROMEA)
Petr Nečas (FOTO: Lukáš Houdek)
Petr Nečas (FOTO: Lukáš Houdek)

Inkluzivní vzdělávání jako prostředek k začleňování zranitelných skupin do společnosti je podle českého premiéra Petra Nečase (ODS) jedním z klíčových nástrojů české politiky vůči menšinám. Nečas s postojem české vlády dnes seznámil komisaře Rady Evropy pro lidská práva Nilse Muižniekse.

Premiér Petr Nečas představil komisaři vládní politiku v oblasti lidských práv a priority české vlády v oblasti začleňování minorit. Zdůraznil, že cílem jeho vlády je vytvoření předpokladů pro dlouhodobě úspěšné zapojení a plnohodnotný rozvoj všech menšin, včetně zvláště zranitelných skupin jako osoby se zdravotním postižením nebo Romové. Prostředkem vládní politiky je důraz na vytváření rovných příležitostí pro všechny občany České republiky bez ohledu na jejich znevýhodnění.

Muižnieks, původem z Lotyšska, je na pravidelné návštěvě Česka jako jedné z členských zemí unie.

V oblasti vzdělávání se vláda podle Nečase soustředí především na to, jak připravit znevýhodněné romské děti ke vstupu do povinné školní docházky prostřednictvím programů včasné péče a posílit jejich účast v předškolním vzdělávání. Proto český premiér komisaři představil Národní akční plán inkluzivního vzdělávání a další materiály. Komisař podle tiskové zprávy úřadu vlády úsilí české vlády ocenil.

Vláda shodou okolností tuto středu vzala na vědomí zprávu o stavu romské menšiny v ČR za loňský rok. Ze zprávy mimo jiné vyplývá, že výdaje ze státního rozpočtu na romskou integraci loni klesly. Stát na ni dal 85 milionů korun, což je asi o 1,5 milionu méně než v roce 2010. Za závažný problém zpráva označuje sociální vyloučení významné části české romské menšiny, které podle ní může ohrozit soudržnost české společnosti.

Podle zprávy Evropské asociace na obranu lidských práv, kterou tento týden v Praze představil Český helsinský výbor, čelí Romové ve všech evropských zemích včetně ČR násilí, a to nejen ze strany jednotlivců či skupin extremistů, ale často přímo od radnic i dalších úřadů. Nenávisti vůči příslušníkům menšiny prý přibývá a přiživují ji mnozí politici a média. Státy se podle zprávy o řešení problémů dost nesnaží a nedávají na ně dost peněz.

Česká vláda navíc uvažuje o rozprášení lidskoprávní agendy, která nyní spadá pod Úřad vlády. Nově by například romská problematika měla patřit pod Ministerstvo práce a sociálních věcí, národnostní menšiny pod Ministerstvo zahraničí.

Přečteno: 722x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lidská práva, Vzdělávání, Inkluzivní vzdělávání, Nečas PetrHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo