romea - logo
10. prosince 2018 (pondělí)
svátek má Julie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nechci už nad ponižujícím dohledem prodavačů v obchodech mávnout rukou, říká žena po zážitku v drogerii

6.4.2019 12:13
Ilustrační obrázek (Foto: DM-Markt in Mannheim, P2, an den Planken, Commons.wikipedia.org)
Ilustrační obrázek (Foto: DM-Markt in Mannheim, P2, an den Planken, Commons.wikipedia.org)

Člověk vejde do obchodu, prochází mezi regály se zbožím a vybírá, co si koupí. Potud běžná situace. Pokud jste ale romský zákazník, chybí v popisu ještě podstatný detail - společnost vám často dělají pracovníci security nebo bedlivý zrak prodavačky. Někdo si na to už vzhledem k opakující se zkušenosti zvykl. Někdo ovšem takové situace nechce akceptovat a naopak chce bojovat proti ponižujícímu pocitu, které takové zážitky provázejí. Do druhé skupiny lidí patří i matka dvou dívek, které se s takovým jednáním setkaly v jedné z ostravských drogerií Teta.

"Jsem z celé situace naprosto znechucena a opravdu se mě a mých dcer rasově dotýká. Jsem Češka, zdravotní sestra, a můj manžel je Rom. Dře od nevidím do nevidím, naše dcery studují, jedna na gymnáziu, druhá na střední škole. Situace, která se odehrála v drogerii, byla naprostý vrchol," začíná vyprávění paní G. (redakce totožnost ženy zná).

Incident se stal začátkem února tohoto roku v jedné z prodejen drogerie Teta v Ostravě. Žena navštívila se svými dvěma dcerami obchod a během výběru zboží si k nim stoupla jedna z prodavaček. 

"Stála tam vedle mě se založenýma rukama a i když kolem proudili další zákazníci, pozorovala jen mě a mé dcery. Ihned mi bylo jasné, o co jí zřejmě jde - že jsme přišly krást. Byl to hrozný pocit. Zeptala jsem se, jestli je něco v nepořádku, že nás tak pečlivě pozoruje. A ona na to odpověděla, že je to náplň její práce. Na to jsem zareagovala, ať to tedy dělá alespoň tak, aby si toho zákazník nevšiml. Když na to zase něco odvětila, začali se po nás už dívat i ostatní nakupující. Moje dcery a popravdě i já jsme se cítily hodně nepříjemně a poníženě," přibližuje žena zážitek z prodejny.

Prodavačce žena ukázala dokonce stříbrnou věrnostní kartu, aby ji s dcerami při výběru zboží nechala v klidu a bez zbytečného dohledu. Na to měla podle jejího svědectví prodavačka odvětit, že kradou i lidé se stříbrnou kartou.

"Jsou to situace, nad kterými spousta smíšených párů nebo Romů mávne rukou a stále jich podle mě přibývá. Naše majorita má pak pocit, že si může dovolit vše a že vše projde. Pak někteří lidé své útoky stupňují. Navíc to není jediná naše zkušenost z obchodu takového charakteru. Proto jsem se rozhodla, že to už nemůžu nechat bez povšimnutí," vysvětluje žena důvody, proč se rozhodla obrátit na server Romea.cz.

"Bohužel mají tmavou pleť"

Paní G. proto svůj zážitek z prodejny sepsala ve formě oficiální stížnosti a poslala ji vedení ostravské prodejny. Dostalo se jí písemné odpovědi (redakce serveru má dokument k dispozici), že jde o nedorozumění, kdy si žena celou věc a chování prodavačky špatně vyložila.

"U dekorativních stojanů stálo více zákazníků a prodavačka se jich ptala, zda chtějí poradit. Poté stála na kraji uličky a čekala, jestli bude chtít nakonec někdo pomoci. Bohužel paní má dcery snědé pleti a myslela si, že její dcery hlídá. Náhle jsem slyšela, jak se paní rozčiluje, že nekradou. Přišla jsem se podívat, co se stalo, a prodavačka jí říkala, že je nehlídá. Snažila jsem se paní vysvětlit, že prodavačka má být zákazníkovi nablízku, kdyby potřeboval radu," stojí v přeposlaném vyjádření vedoucí prodejny, které paní G. obdržela od zástupkyně sítě drogerií.

Navzdory tomu, že vedoucí prodejny odmítá, že by došlo k nějakému pochybení ze strany zaměstnankyně obchodu, pozvali paní G. zástupci prodejny na osobní schůzku, která proběhla začátkem března. Žena požadovala osobní omluvu svým dcerám od prodavačky, s kterou došlo ke konfrontaci. Na schůzce jí bylo ale sděleno, že prodavačka již v zaměstnání skončila.

Pár dnů na to přišla paní G. písemná odpověď od ředitele společnosti p.k. Solvent, která organizuje maloobchodní síť drogerií Teta, s jasným závěrem: "Dle všech ověřitelných podkladů nedošlo ve Vašem případě k žádnému porušení pracovních postupů ani předpisů."

Nebylo to poprvé

Podle slov paní G. už zažila podobné reakce personálu v některých jiných obchodech i dříve. V minulosti došlo například k tomu, že jednu z jejích dcer zastavil před jejími kamarádkami hlídač v obchodě s tím, že "doufá, že nemá nic v úmyslu". Ostatních dívek si podle toho, jak jí dívky situaci popisovaly, nevšímal.

"Dospělý člověk se s tím už nějak srovná, ale na dítě může takový zážitek hrozně dolehnout. I v dnešní době se stává, že ať se člověk chová jakkoli dobře, dost lidí odsoudí druhého jen na základě toho, že je někdo Rom. A když někdo zažívá takové situace často, k čemu to může vést?" uzavírá otázkou matka dvou dívek.

Přečteno: 1865x

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Pixabay.com

Ministerstva: Návrh změn v inkluzi odporuje závazkům ČR

6.12.2018 15:08
Některé změny ve vyhlášce o společném vzdělávání dětí ve školách, jak je navrhuje ministerstvo školství, možná nejsou v souladu s mezinárodními úmluvami. Odporují zřejmě i rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Tvrdí to ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo spravedlnosti v připomínkách k návrhu novely. Po ministerstvu školství požadují, aby odstoupilo od záměru omezit současný počet asistentů pedagoga ve třídách a umožnit otevření škol pro lehce mentálně postižené i dětem bez tohoto druhu handicapu.
 celý článek

Tomio Okamura a Miloš Zeman

Hrad neuspěl. Okamurova SPD zůstane ve zprávě o extremismu za rok 2017. Bezpečnostní rada státu ji vzala na vědomí v původním znění

6.12.2018 11:26
Bezpečnostní rada státu (BRS) dnes vzala na vědomí výroční zprávu o extremismu v Česku za rok 2017 v původním znění, které připravilo ministerstvo vnitra. ČTK to sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zprávu nyní může projednat vláda. Média dříve informovala, že projednávání materiálu zdržovaly výhrady Pražského hradu, kterému měly vadit zmínky o hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.
 celý článek

Ilona Ferková (vpravo) a Karolína Ryvolová 4. 12. 2018 během křestu knihy Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa (FOTO: Karolína Telváková, Romea.cz)

videoVIDEO: Jáchym Topol pokřtil novou knihu Ilony Ferkové rumem

5.12.2018 20:28
Včera se v nabitém sále Knihovny Václava Havla (KVH) uskutečnil křest nové knížky Ilony Ferkové, kterou připravilo nakladatelství romské literatury KHER. Soubor deseti povídek v romsko-českém vydání nazvaném Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa pokřtil programový ředitel KVH Jáchym Topol příznačně pro tuto knihu rumem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo