romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nejdek: Extremisté z DSSS na další ze svých permanentně předvolebních akcí opět lhali

Nejdek, 25.3.2013 11:17, (ROMEA)
Předseda Tomáš Vandas na jedné z akcí, kterou DSSS uspořádala společně s německými neonacisty. Foto: Archiv Romea.cz
Předseda Tomáš Vandas na jedné z akcí, kterou DSSS uspořádala společně s německými neonacisty. Foto: Archiv Romea.cz

Příznivci extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) pokračovali ve své průběžné a nikdy nekončící předvolební kampani sobotní akcí v Nejdku. Na všech příjezdových komunikacích stáli policisté, centrum Nejdku bylo vyprázdněné. Extremisté si dali sraz na nádraží, odkud pochodovali do centra města, kde následně proběhl mítink.

Bylo jich okolo padesáti

Podle médií bylo extremistů okolo stovky, to ale popírá místní romský aktivista Ladislav Kotlár. "Bylo jich okolo padesáti, víc ani náhodou. Vedle toho tam bylo i několik desítek místních, ale většinou to byli slušní lidé, kteří rasisty rozhodně nejsou, jen byli zvědaví," řekl serveru Romea.cz.

Jako důvod demonstrace uvádí DSSS to, že v Nejdku je "neutěšená bezpečnostní situace, která se projevuje zejména v problémech občanského soužití a napadání slušných občanů ze strany nepřizpůsobivých individuí."

To Ladislav Kotlár označuje za lež. "Tady žádné problémy v soužití nemáme. Je to vidět třeba i na tom, že jednoho místního rasistu společně pacifikovali Romové i Češi. Jde o člověka, který před časem s pár dalšími zmlátil Romy, aniž by za to byli nějak potrestáni. Ani starosta Vladimír Benda nemá s Romy problém, vycházíme spolu dobře," řekl Kotlár.

Vylidněné a tiché město

Údajný důvod extremistických individuí k demonstraci, vyvracel i vylidněný a tichý Nejdek, kterým příznivci DSSS pochodovali. I Romové zůstali doma. „Řekl jsem jim, ať zůstanou doma, aby nedošlo ke zbytečným konfliktům. Ale kdyby se skini k našim bytům byť jen přiblížili, byli jsme připraveni se bránit - máme pochopitelně strach o své rodiny," řekl Ladislav Kotlár Romea.cz.

 

Romové v domě u nádraží měli otevřená okna a srazu příslušníků DSSS jen přihlíželi.

Další lži extremistů

Pochod z nádraží vyrazil po jedné hodině odpoledne. S vlajkami, hesly a s muži v kanadách a dalších těžkých botech. Za nimi jel ve voze předseda DSSS Tomáš Vandas. „Proč se má většina pořád přizpůsobovat menšině? S tím nesouhlasím. Chci si poslechnout projevy, proto jsem přijela," vysvětlovala důchodkyně z Chomutova. Ta šlapala s kamarádkou mrazivým odpolednem za Vandasovým autem pěšky. 

„Chceme vyjádřit svůj nesouhlas s násilím páchaným na obyvatelích Nejdku a odpor k němu. Tyto případy se množí v celém pohraničí, které hraje roli jakési ušmudlané popelky, sestěhovávají se sem všechny podivné existence. Také díky nárůstu nejdražších ubytoven na světě, které poskytují klientům za astronomické ceny odporné brlohy, samozřejmě plně hrazené státem, zde přibývá mnoho sociálních turistů," zazněla další extremistická manipulace skutečností na mítinku. Nájemné v  ubytovnách hradí stát jen částečně, prostřednictvím příspěvku na bydlení.

DSSS kritizovala i poměry ve městě. Žádá schválení vyhlášky, která by "zamezovala likvidaci veřejných prostor na náměstí Karla IV., jako tomu bylo v Krupce."

Policie byla na místě

Václav Růžička, nejdecký zastupitel, byl přítomen také. „Jenom procházím. Nejsem příznivcem DSSS, ale akce je řádně povolena a doufám, že se shromáždění v pohodě rozejde. Příliš občanů Nejdku zde nevidím," uvedl.

„Policejního opatření se účastnily hlídky z pořádkové, dopravní či cizinecké policie, kriminalisté, antikonfliktní tým a psovodi. Akce se také účastnili i naši kolegové ze Spolkové republiky Německo," uvedl Pavel Valenta, krajský policejní mluvčí.

Policejního zákroku nakonec potřeba nebylo a celý pochod městem se obešel bez incidentu. „Akce skončila po 16. hodině. Účastníci mítinku město opustili, ale policisté byli ještě pro jistotu v pohotovosti," doplnil policejní mluvčí.

Přečteno: 2150x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

DSSS, Extremismus, Rasismus, Demonstrace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo