romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nejvyšší správní soud pozastavil činnost Romské demokratické straně a dalším, pět politických stran či hnutí rozpustil

16.3.2022 23:34
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Nejvyšší správní soud (NSS) rozpustil pět politických stran či hnutí, dalším 27 pozastavil činnost. Rozpuštění se týká například Listu Jaromíra Soukupa, pozastavenou činnost má Romská demokratická strana nebo Slušní lidé, tedy brněnské uskupení, které vešlo ve známost přerušením kontroverzní hry na festivalu Divadelní svět v roce 2018. Specializovaný senát rozhodoval na návrh vlády, informaci soud zveřejnil na webu. Nejčastějším důvodem k zásahům soudu je to, že politické subjekty nedodají výroční zprávy o financování. Jednotlivá rozhodnutí se postupně objeví na úřední desce.

Soud rozpustil také Ostravské fórum, Volbu lidu 21. století, Spravedlivou občanskou společnost a Svobodnou občanskou samosprávu. Jde o subjekty, kterým už dříve činnost pozastavil kvůli neplnění zákonných povinností. Strany pochybení nenapravily, proto soud jejich činnost definitivně ukončil.

Senát se zabýval také návrhy vlády na pozastavení činnosti dalších subjektů, zejména kvůli nedodržení povinnosti předkládat výroční finanční zprávy Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Návrhům vlády vyhověl.

Rozhodnutí se týkají mimoparlamentních či regionálních subjektů, jejich seznam je dostupný na webu soudu. Nacházejí se na něm třeba Romská demokratická strana, Blok proti islamizaci – Obrana domova, Česká pravice, Evropská strana důstojného stáří, Moravská a slezská pirátská strana, Národně demokratická strana, Strana pro otevřenou společnost, "ANO, vytrollíme europarlament", Společně pro Strakonice a První republika.

Podle zákona mohou strany a hnutí s pozastavenou činností konat pouze kroky zaměřené na odstranění stavu, který byl důvodem k zásahu soudu. Na nápravu pochybení mají rok.

„Tyto politické strany a hnutí porušovaly zákony, a proto jsme jim pozastavili činnost. Mají však stále možnost vše napravit a svou politickou činnost obnovit. Pokud se však nenapraví, můžeme je příště na návrh vlády zrušit, jako se to stalo dnes těm pěti," uvedl předseda senátu Tomáš Langášek.

Přečteno: 1197x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Politika, Romská demokratická strana, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo