romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Někdejší předseda Akademie věd Drahoš je dalším kandidátem na prezidenta. Zdůraznil své obavy z nárůstu extremismu

29.3.2017 10:08
Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš při projevu k ukončení Mezinárodního roku astronomie 2009 v České republice. (Zdroj: Wikimedia Commons, Czech Wikipedia user Packa)
Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš při projevu k ukončení Mezinárodního roku astronomie 2009 v České republice. (Zdroj: Wikimedia Commons, Czech Wikipedia user Packa)

Bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš dnes ohlásil svou kandidaturu na prezidenta republiky. O úřad prezidenta se chce ucházet jako nezávislý, nikoli stranický kandidát. Své rozhodnutí oznámil na besedě v kulturním domě v Jablunkově na Frýdecko-Místecku, odkud pochází. Informaci serveru Aktuálně.cz ČTK potvrdil Jakub Kleindienst, šéf Drahošova volebního týmu.

"Chtěl bych vám všem oznámit, a činím tak poprvé v Jablunkově, a myslím, že to tak je zcela na místě, před svými rodáky, před lidmi a před místem, které mě formovalo, že budu kandidovat na funkci prezidenta republiky," řekl Drahoš na besedě podle videa, které umístil na svém twitteru. Po oznámení následoval potlesk zaplněného sálu.

U příspěvku poznamenal, že jde do voleb proto, aby zvítězily hodnoty, které jsou pro každou zem nejdůležitější. "Pravda, rozum a slušnost," uvedl Drahoš. V tiskové zprávě napsal, že hlavním důvodem jeho kandidatury jsou obavy o osud novodobé české demokracie. "Není mi lhostejný nárůst extremismu a populismu a jisté občanské apatie vůči základním demokratickým hodnotám," podotkl. Zároveň uvedl, že bude kandidovat jako nezávislý kandidát a nevyužije možnosti stát se oficiálním kandidátem konkrétní politické strany nebo hnutí. "Jako celoživotní nestraník chci být autentickým nezávislým prezidentem České republiky," dodal bývalý šéf Akademie věd.

Osmašedesátiletý Drahoš dnes v podvečer v Jablunkově na radnici uspořádal debatu s občany, oficiálně o své nové knize s názvem Věda života. Drahošovo vyjádření podle Kleindiensta zaznělo na závěr diskusního večera, následovaly dotazy návštěvníků. Drahoš minulý týden skončil ve funkci předsedy Akademie věd. Své rozhodnutí o kandidatuře slíbil oznámit v nejbližší době.

"Důležité slovo v rozhodování bude mít moje rodina, se kterou kandidaturu rozebírám ze všech stran. Pokud do toho půjdu, tak ale vím, že budou stát při mně," uvedl Drahoš. Podle médií oslovil bývalý šéf Akademie věd už před vyhlášením kandidatury některé podnikatele, podpořit by ho mohli i vědci a další známé osobnosti, včetně například majitele firmy Jablotron Dalibora Dědka, podnikatele strojírenské skupiny Wikow Martina Wichterleho či astrofyzika Jiřího Grygara.

Nedávno zesnulý kardinál Miloslav Vlk podle předsedy organizace Cesta 121 Antonína Randy, který o nemocného pečoval, vyzýval k podpoře Drahošovy kandidatury. Ve volbách Drahoš vyzve současného prezidenta Miloše Zemana, který oznámil obhajobu mandátu na začátku března. Mezi dalšími uchazeči o post prezidenta je především textař a podnikatel Michal Horáček, lékař a aktivista Marek Hilšer a podnikatel Igor Sládek. Kroměřížská výzva navrhuje i europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila a bývalého velvyslance ve Francii Pavla Fischera. Jako o možném prezidentském kandidátovi se mluví také o ministrovi obrany Martinu Stropnickém (ANO).

Drahoš vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, v roce 2003 byl jmenován profesorem. Od roku 1996 stál v čele Ústavu chemických procesů AV ČR, později se stal místopředsedou Akademie věd. V čele instituce stanul v březnu 2009.

Přečteno: 1538x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, zpráva, Prezident, Česká republika, Prezidentské volby 2018HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo