romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Několik knihkupectví nabízelo nacistickou knihu "pro děti"

14.2.2020 16:10
Jedovatá houba (FOTO: databazeknih.cz)
Jedovatá houba (FOTO: databazeknih.cz)

Nacistickou knihu Ernsta Hiemera s názvem Jedovatá houba prodávalo několik tuzemských prodejců. Kniha, která například učí malé děti, jak rozpoznat Židy, byla napsána v roce 1938 jako typické antisemitské dílo. Knihu vydalo nakladatelství Guidemedia etc.

V původním vydání z roku 1938 se píše například: "Židé se poznají podle nosu. Židovský nos je na špičce zahnutý. Vypadá jako šestka. Židy lze rozeznat také pole rtů, které jsou většinou odulé. Spodní ret často odstává. Také na očích Žida lze okamžitě poznat, že je to špatný a prolhaný člověk. Židé jsou většinou malí a mají krátké ruce a nohy. Mají nízké, šikmé čelo. Takové mají zločinci. Vlasy mají většinou tmavé a kudrnaté jako černoši."

Většina tuzemských internetových obchodů s knihami už tuto nacistickou příručku stáhla z prodeje. Knihu prodával i e-shop Náš směr, na jehož stránkách se objevují další knihy s tématikou druhé světové války nebo nacismem, jako například Mírové dílo Adolfa Hitlera. Kniha Jedovatá houba je u tohoto prodejce momentálně vyprodaná, ale je možno si ji přeobjednat a po dotisku bude doručena.

Na knihu upozornil novinář Jakub Szántó prostřednictvím Twitteru.

„Nakladatelství Guidemedia vydalo v českém překladu knihu Ernsta Hiemera „pro mladé i starší“ Jedovatá houba. Text, publikovaný  v roce 1938 v nacistickém Německu vůdčí postavou protižidovského štvaní Juliem Streicherem, je šířen řadou nabídek prostřednictvím e-shopu,” píše se v něm. Po hrncích s portréty Adolfa Hitlera nakladatelství Naše vojsko je tato publikace dalším výsměchem obětem šoa. Obracíme se na orgány státní správy s naléhavou žádostí, aby bylo okamžitým opatřením zabráněno šíření textu hrubě hanobícího rasu, národ a přesvědčení,” udává prohlášení ze dne 12. února podepsané ředitelem muzea Leo Pavlátem a předsedou FŽO Petrem Papouškem.

Tituly jako Jedovatá houba nebo Mírové dílo Adolfa Hitlera, které se otevřeně hlásí k protižidovské agitaci, se začala zabývat policie. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Přečteno: 829x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, Židé, Knihy, AntisemitismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo