Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Nenávist a rasismus na internetu: Nejvyšší státní zástupce to považuje za extrémní problém. Podle ROMEA policie a státní zastupitelé případy ignorují

02. srpna 2018
Čtení na 3 minuty

Státní zastupitelství upozorňuje veřejnost na nárůst kriminality na internetu. Informuje o tom zpráva o činnosti státního zastupitelství, ze které vyplývá, že se zvyšuje  počet nenávistných příspěvků v diskuzích na internetu a sociálních sítí. “Považuji to za extrémní problém této společnosti nejenom v České republice,” přiznává nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman
pro server irozhlas.cz.

Podle Pavla Zemana vyjadřování na internetu musí mít své hranice. “Není možné, aby se někdo vyjadřoval rasisticky a nenávistně vůči skupině obyvatel. Není možné, aby se někdo zastal migrantů a vzápětí přišly pod článek desítky komentářů nenávistné povahy. Musíme si uvědomit, že každý tento výrok bychom si měli porovnat se svým svědomím a morálkou, pokud tyto dva faktory nezaberou, tak ho porovnat s tím, zda to není trestné,”
řekl pro irozhlas.cz.

Mnoho lidí podle něj na internetu cítí pocit anonymity a nemá strach někomu vyhrožovat, nebo vulgárně, rasisticky napadat. Je ale těžké konkrétní pachatelé dopadnout. “Bavíme-li se o kriminalitě v kyberprostoru, je to nejsnadněji dokazatelná trestná činnost. Není problém najít důkaz. Musíte dokázat konkrétní trestní odpovědnost. Podívám-li se na klesající statistiku trestné činnosti obecně, myslím, že by byl čas sednout si k počítačům, začít stíhat a ne čekat, až nám přijde trestní oznámení,”
tvrdil vrozhovoru nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. “Nečekejme radikální tresty, je to verbální trestný čin. Podle mého názoru podmíněný trest odnětí svobody stačí, nevolám po krvi. Pro mě ideálním trestem by byly peněžité tresty. Musíme dbát více na medializaci těch úspěšných věcí,”
dodal Zeman.

Podle zkušeností organizace ROMEA je však praxe opačná a nenávistná trestná
činnost v kyberprostoru je policí a stáními zástupci ignorována. Již od poloviny roku 2017
ROMEA začala podávat trestní oznámení na státní zastupitelství v Praze, kde upozorňuje na několik kriminálních činů na internetu.

“Zatím jsme podali přes 15 trestních oznámeních, které se týkaly nenávistných projevů na internetu. Pokaždé jsme dostali od státního zastupitelství nebo policie odpověď, že takové projevy jsou součástí internetového prostředí. Nebo oznámení odloží pro nedostatek důkazů, dále to neřeší z důvodu, že nemohou dopadnout pachatele. Bohužel vše zatím shazují ze stolu. Podle
odpovědných orgánů nenávistné vyjadřování na internetu nedosahuje takového nebezpečí, které by stálo za potrestání,”
řekla o zkušenostech s potrestáním těch, kteří šíří hate speech na sociálních Jitka Votavová z organizaci ROMEA.

Velkou roli v utváření názorů a myšlení mají média, která podle nejvyššího státního zástupce by měla přispívat k tomu, aby se na internetu tyto věci neobjevovaly. “Obrat v myšlení občanů se ale podle nejvyššího státního zástupce neobejde bez spolupráce médií. “Často se stává, že to, co táhne média, je neúspěch orgánů činných v trestním řízení. Tam, kde dospějeme k nějakém výsledku, tak mediální pozornost není, “dodává Zeman.

Nenávistných komentářů, diskuzí a příspěvků na internetu můžeme najít spoustu. Jedním z příkladů je např. fotografie romských, arabských a vietnamských dětí z teplické základní školy, která vyvolala vlnu nenávistných a rasistických příspěvků. Organizace ROMEA, další organizace a mnohé osobnosti se tehdy rozhodly společně zapojit do kampaně na podporu Romského stipendijního programu.

Do podpory kampaně s názvem “ONI JE DO PLYNU, MY JE DO ŠKOL, inicioval ji Ivan Gabal, podpořila ji také i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, Michael Kocáb nebo Fedor Gál.V kampani přispělo 774 dárců z celé České republiky a z celkové darované částky bylo 50% darů ve výši 225 000 Kč předáno v lednu tohoto roku teplické základní škole.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon