romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nenávistný článek o Romce vychovávající čtyři děti: Manipulace, lži a porušení novinářské etiky

31.7.2015 12:26
Titulní stránka Prostějovského večerníku ze dne 27. 7. 2015
Titulní stránka Prostějovského večerníku ze dne 27. 7. 2015

Prostějovský večerník otiskl začátkem týdne „exkluzivní reportáž“, v které její autor Martin Zaoral výrazně překročil hranice novinářské etiky. Pod lživou záminkou sepsání článku o úmrtí manželky olašského krále oslovil jednu z pozůstalých - její dceru Soňu Horvátkovou. Zaoral manipuloval s poskytnutými informacemi, bez dovolení zveřejnil fotografie dětí, o které Horvátková pečuje, a proti romské rodině sepsal nenávistný článek.

Od redakce Prostějovského večerníku to není první výpad proti Romům. V minulosti proslul například umnou prací s fotografiemi pod heslem „když nemáme, zfalšujeme“.

Vypadal mile a zajímal se o nás. Důvěru ale zneužil

„Nejdřív jsem ho nechtěla pustit dovnitř, ale vypadal tak mile, říkal, že psal o mém tatínkovi, když zemřel, a teď slyšel, že mi zemřela maminka a že by o tom chtěl taky napsat …,“ popisuje paní Soňa Horvátková setkání s Martinem Zaoralem z Prostějovského večerníku.

Předem neohlášeného hosta paní Horvátková nakonec do bytu, v kterém žije se čtyřmi dětmi svých dvou sourozenců, které má na základě předběžného opatření v péči, pustila. Uvařila mu kávu a odpovídala na jeho otázky. Kromě bytové situace se Zaoral zajímal také o to, kolik paní Horvátková pobírá na svěřené děti. S tím, že tyhle informace se v jeho chystaném článku určitě neobjeví …

Informace se v článku ale objevily. Dokonce vládly titulku, který zní „Cikánka dostává od státu přes padesát tisíc. Teď chce i byt.“

„Paní Horvátková mi o návštěvě pana Zaorala říkala. Oznamovala mi to s takovým vděkem v hlase, že se někdo o její situaci zajímá. Naprosto ale zneužil její důvěry a naivity. Přišel s pohádkou, že psal o jejím tatínkovi po jeho smrti a teď chce napsat také o smrti její maminky Jadwigy Horvátkové. Nejvíc mě to zaráží s ohledem na etická pravidla, vždyť jeho článek vyšel i s fotografiemi těch dětí,“ říká na Zaoralovy novinářské způsoby klíčová pracovnice rodiny z organizace Dobrá rodina o.p.s., která v České republice pomáhá pěstounským rodinám.

„Říkal, že chce napsat jen o úmrtí mojí maminky a o tom, že mám teď děti v péči. Ptal se ale i na další věci - a co z toho pak udělal? Stydím se vyjít ven mezi lidi. I děti jsou z toho špatné. Jde mi hlavně o ně. Čtou si, co píšou lidi na facebooku pod tím jeho článkem, a bojí se. Po prázdninách mají jít do školy …,“ uvádí pro server Romea.cz paní Horvátková.

Dávky pěstounské péče

Výše příspěvku na úhradu potřeb dítěte činí za kalendářní měsíc:

  • 4 500 Kč pro dítě ve věku do 6 let
  • 5 550 Kč pro dítě ve věku od 6 do 12 let
  • 6 350 Kč pro dítě ve věku od 12 do 18 let
  • 6 600 Kč pro dítě ve věku od 18 do 26 let

Výše odměny pěstouna činí za kalendářní měsíc:

  • 8 000 Kč, je-li pečováno o jedno dítě
  • 12 000 Kč, je-li pečováno o 2 děti
  • 20 000 Kč, je-li pečováno o 3 děti
  • Za každé další dítě svěřené do péče osoby pečující se odměna pěstouna zvyšuje vždy
    o 4 000 Kč

Zdroj: MPSV

Bez kontextu

Zaoral se například ve svém textu křižuje před padesáti tisíci pro „Cikánku“, jak paní Horvátkovou označuje. Z jeho reportáže se čtenář ovšem už nedoví, že částku, na kterou má paní Horvátková nárok, dostává kdokoli, kdo má v pěstounské péči čtyři nezletilé děti stejně jako ona. Výše dávek pěstounů je veřejně dohledatelná v přehledné tabulce třeba na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí. A jsou pro všechny pěstouny v ČR stejné.

Reportér Prostějovského večerníku se ani neostýchal ke svému článku přidat fotografii tří ze čtyř dětí, o které se paní Horvátková, sama bezdětná, nyní stará. Zaoral je všechny zařazuje bez dalšího kontextu do škatulky „problémové“. Po důvodech a kontextu se ale hlouběji nepídí. Veřejně přisuzuje nálepku. A z člověka, který pečuje o děti, které neměly ideální start do života, protože jejich rodiče jsou ve vězení, vyrábí svým článkem „extrémní případ“. A důvod? Protože bere za pěstounskou péči zákonem stanovenou odměnu. Stejnou jakou berou všichni pěstouni po celé České republice …

Žonglování s polopravdou

Z paní Horvátkové Zaoral na jiném místě udělal také hrozbu pro město, jelikož, jak píše, „kvůli jejím vysokým příjmům hrozilo, že radnice bude vracet 23 milionů na dotacích“.

Zaoral tím naráží na skutečnost, že paní Horvátková žila nějaký čas se svými rodiči a dětmi, o které se před svou smrtí starala její matka, v domě se sociálními byty dotovanými městem. Ty byly určeny pro rodiny s příjmem, který nepřesahoval určitou hranici stanovenou městem. Poté, co se od roku 2013 ze zákona zvýšily dávky pěstounské péče, rodina tuto hranici překročila. Zaoral už ale nezmiňuje, že důvodem, proč rodina v bytě bydlela dál, bylo, že město na změnu dva roky nereagovalo.

Už tehdy paní Horvátková pomáhala s dětmi, když byla její matka kvůli špatnému zdravotnímu stavu hospitalizovaná v nemocnici. Mezitím se ale odstěhovala se svým druhem do Znojma. Když na začátku roku 2015 její maminka kvůli nemoci péči o děti a domácnost přestala zvládat, opustili znojemský byt a vrátili se zpět do Prostějova.

„Pak na jaře roku 2015 přišel dopis od města s oznámením, že se rodina musí do konce června vystěhovat, protože porušila podmínky nájemní smlouvy. Tehdy OSPOD dokonce pomáhal sestavit paní Jadwize Horvátkové žádost o udělení výjimky, aby jí byt nechali, dokládala své příjmy a výdaje … Ale neuspělo to. Po smrti paní Jadwigy následovaly další podivné informace a „sliby“ od bytového fondu města,“ vysvětluje komplikovanou bytovou situaci paní Horvátkové pracovnice z organizace Dobrá rodina.

Zaoral také spiklenecky naznačil, že v krizovém bytě, v němž v současné době paní Horvátková s dětmi žije, se objevila i „pánská návštěva“ – druh paní Horvátkové pan Rafael. Byt je přitom určen pro matky s dětmi, ale návštěvy zakázané nejsou. Zaoral tím zřejmě chtěl čtenářům napovědět, že pan Rafael v bytě přespává a je tedy dalším záškodníkem v okruhu paní Horvátkové. Z čeho reportér vychází, nepíše.

Nepíše ani o tom, že pan Rafael i podle pracovnice organizace Dobrá rodina paní Horvátkové velmi pomáhá. „Pan Rafael je pro paní Horvátkovou velkou oporou. Hodně jí pomáhá s dětmi, když je potřeba. Funguje úplně skvěle,“ říká klíčová pracovnice z organizace Dobrá rodina.

A otazník na závěr: pan Zaoral si hned v úvodu svého článku povzdechl, že už dávno neplatí přísloví, že kdo nepracuje, ten ať nejí, a že extrémním příkladem takového úpadku hodnot ve společnosti je případ paní Horvátkové. Je tedy péče o čtyři děti pro Zaorala něčím tak zanedbatelným, že se to nedá srovnávat třeba ani s prací exkluzivního reportéra Prostějovského večerníku?

Přečteno: 13626x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Novinářská etika, manipulace, Prostějovský večerníkHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo