romea - logo
16. října 2021 (sobota)
svátek má Havel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neonacisté a extremisté z DSSS pochodovali ve Svitavách na podporu rasistického násilníka

Svitavy, 21.7.2012 16:25, (ROMEA)
Pochody za rasistického násilníka Pechance se ve Svitavách konají pravidelně. Fotografie z roku 2011
Pochody za rasistického násilníka Pechance se ve Svitavách konají pravidelně. Fotografie z roku 2011

Svitavami dnes odpoledne pochodovalo asi 130 neonacistů a extremistů z Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Pochodem chtěli vyjádřit podporu uvězněnému rasistickému násilníkovi Vlastimilu Pechancovi, který byl v roce 2003 odsouzen za rasově motivovanou vraždu svitavského Roma Oty Absolona k 17 letům vězení. Policie měla na místě desítky mužů, na výpomoc do Svitav přijela i zásahová jednotka policie Jihomoravského kraje. Pozvánky na akci byly uveřejněny na webu extremistické DSSS nebo například na neonacistickém serveru Národního odporu.

Průvod vyrazil od vlakového nádraží na náměstí Míru. Účastníci nesli transparenty žádající svobodu pro Pechance a skandovali různá hesla. Na náměstí přečetli Pechancův dopis z vězení v Karviné. Konec pochodu byl opět u nádraží. "Policie bude situaci dál monitorovat až do odjezdu účastníků pochodu," řekla ČTK mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová.

Krajní pravice se ve Svitavách kvůli Pechancovi schází několik let. Vloni na akci dorazilo zhruba 150 jejích příznivců.

Podle pravomocného rozsudku Pechanec v červnu 2001 na diskotéce ve Svitavách dvakrát bodl nožem do břicha Otu Absolona. Třicetiletý Rom v nemocnici zemřel. Jeho družka, s níž měl dvě malé děti, podlehla v roce 2002 rakovině. Pechanec se u soudu hájil tím, že proces je vykonstruovaný a důkazy označil za smyšlené.

Pechanec - rasistický násilník

Smrt Roma Otto Absolona nebyl první násilný rasistický čin, do kterého byl Pechanec zapleten (ať už jako vrah nebo jeden z útočníků). V srpnu 1997 si Pechanec před svitavskou poštou náhodně vybral Roma Ladislava Peštu, kterému zasadil sedmnácticentimetrovou ránu nožem do pravé části hrudníku. Pešta přežil podle lékařů jen zázrakem.

Jen rok před napadením Pešty společně s kumpány za pokřikování rasistických hesel zmlátili návštěvníky diskotéky na Brněnsku. Roční podmínka za pořádání rasistického pochodu ve Svitavách, házení kamenů do romských obydlí a demolice zařízení jednoho z nich, která mu tenkrát běžela, jej od akce nijak neodradila.

Za bodnutí Pešty byl Pechanec odsouzen na dva roky do vězení, za útok na diskotéce pak až v roce 1999 dostal tři a půl roku ve věznici s ostrahou. Odvolal se. Rozsudek byl zrušen a trest nahrazen podmínkou.

Jen několik měsíců na to se situace opakuje a Pechanec na nádraží v České Třebové napadne mladičkého anarchistu a jeho přítelkyni. Tentokrát dostává 14 měsíců nepodmíněně, odvolá se, a než Krajský soud rozsudek potvrdí, zavraždí Ottu Absolona.

Navíc je zde ještě několik napadení a vyhrožování, která se do Pechancova rejstříku nedostala, protože byla hodnocena jako přestupky proti občanskému soužití např. zbití náhodně procházejícího muže, který s Pechancem odmítnul „jít na cikány“.

Přečteno: 2027x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pechanec, Rasismus, Extremismus, DS, DSSS, Národní Odpor, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo