romea - logo
15. června 2019 (sobota)
svátek má Vít
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pár neonacistů se sešlo na demonstraci ve Vítkově. Vyzvali ke sbírce na rasistické žháře a chtěli revoluci

16.4.2016 9:23, (AKTUALIZOVÁNO 15:05)
Jen pár neonacistů se 16. 4. 2016 sešlo na demonstraci ve Vítkově, kde před sedmi lety v noci z 18. na 19. dubna došlo ke žhářskému útoku na dům obývaný romskou rodinou. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Jen pár neonacistů se 16. 4. 2016 sešlo na demonstraci ve Vítkově, kde před sedmi lety v noci z 18. na 19. dubna došlo ke žhářskému útoku na dům obývaný romskou rodinou. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Jen pár neonacistů se dnes sešlo na demonstraci ve Vítkově, kde před sedmi lety v noci z 18. na 19. dubna došlo ke žhářskému útoku na dům obývaný romskou rodinou. Neonacisté původně zvali na shromáždění s tím, že chtějí podpořit právě rasistické žháře. Později důvod shromáždění změnili a nyní tvrdí, že jde o shromáždění proti soudní, exekutorské a policejní mafii.

Kolem 14 hodiny, kdy demonstrace měla začít, bylo na vítkovském náměstí jen pár lidí. I když pořadatelé tvrdili, že demonstrace není na podporu rasistických žhářů hned v prvním projevu zazněla výzva ke sbírce na "hochy, kteří jsou v žaláři" a dostali za žhářský útok podle řečníků nepřiměřené exemplární tresty. Podobná slova zazněla i v dalších projevech, řečníci útočili na Romy, které všechny nazývali nepřizpůsobivými. Za žhářský útok si prý mohou Romové sami. O uprchlících neonacisté mluvili jako o pakáži a verbeži.

"Akce Vítkov bude zaměřena proti soudní, exekutorské a policejní mafii, tak jak byla nahlášena... Nic víc, nic míň. Podobně jako akce v roce 2013. Nebude zaměřena na podporu odsouzených v kauze Vítkov, jelikož si to sami nepřejí. Nezahodíme však úsilí desítek lidí, tří politických stran a mnoha spolků, kteří akci připravují již šest měsíců," tvrdil před demonstrací na facebookovém profilu Pavel Matějný z extremistické organizace Národní obroda, která akci pořádá.

K rasistickému žhářskému útoku na dům obývaný romskou rodinou došlo v roce 2009 a následkem požáru byli zraněni tři lidé, kteří v té době pobývali v budově. Nejvážněji byla zraněna tehdy dvouletá Natálka, která utrpěla život ohrožující popáleniny třetího a čtvrtého stupně na více než 80 % těla.

Soud z rasisty začal 11. května 2010. Neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš byli obviněni z pokusu o vraždu a poškozování cizí věci spáchané formou spolupachatelství. Podle obžaloby se obvinění dopustili jednání, které mělo za cíl usmrtit jiné osoby. Motivem tohoto byla etnická příslušnost těchto osob. Útok měl být proveden k uctění 120. výročí narození Adolfa Hitlera.

Rozsudek byl vynesen 20. října, všichni obžalovaní byli uznání vinnými z pokusu o vraždu a poškození cizí věci. David Vaculík, Jaromír Lukeš a Ivo Müller dostali trest odnětí svobody na 22 let, dosud netrestaný Václav Cojocaru 20 let, navíc všichni musejí uhradit odškodné. Odsouzení se proti rozsudku na místě odvolali. Odvolací soud následně o dva roky snížil trest Ivu Müllerovi, kvůli spolupráci s vyšetřovateli a projevené lítosti.

FOTOGALERIE (Petr Zewlakk Vrabec)

Přečteno: 2863x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Demonstrace, shromáždění, Žhářský útok, Žhářský útok ve VítkověHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo