romea - logo
14. října 2019 (pondělí)
svátek má Agáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pár neonacistů se sešlo na demonstraci ve Vítkově. Vyzvali ke sbírce na rasistické žháře a chtěli revoluci

16.4.2016 9:23, (AKTUALIZOVÁNO 15:05)
Jen pár neonacistů se 16. 4. 2016 sešlo na demonstraci ve Vítkově, kde před sedmi lety v noci z 18. na 19. dubna došlo ke žhářskému útoku na dům obývaný romskou rodinou. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Jen pár neonacistů se 16. 4. 2016 sešlo na demonstraci ve Vítkově, kde před sedmi lety v noci z 18. na 19. dubna došlo ke žhářskému útoku na dům obývaný romskou rodinou. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Jen pár neonacistů se dnes sešlo na demonstraci ve Vítkově, kde před sedmi lety v noci z 18. na 19. dubna došlo ke žhářskému útoku na dům obývaný romskou rodinou. Neonacisté původně zvali na shromáždění s tím, že chtějí podpořit právě rasistické žháře. Později důvod shromáždění změnili a nyní tvrdí, že jde o shromáždění proti soudní, exekutorské a policejní mafii.

Kolem 14 hodiny, kdy demonstrace měla začít, bylo na vítkovském náměstí jen pár lidí. I když pořadatelé tvrdili, že demonstrace není na podporu rasistických žhářů hned v prvním projevu zazněla výzva ke sbírce na "hochy, kteří jsou v žaláři" a dostali za žhářský útok podle řečníků nepřiměřené exemplární tresty. Podobná slova zazněla i v dalších projevech, řečníci útočili na Romy, které všechny nazývali nepřizpůsobivými. Za žhářský útok si prý mohou Romové sami. O uprchlících neonacisté mluvili jako o pakáži a verbeži.

"Akce Vítkov bude zaměřena proti soudní, exekutorské a policejní mafii, tak jak byla nahlášena... Nic víc, nic míň. Podobně jako akce v roce 2013. Nebude zaměřena na podporu odsouzených v kauze Vítkov, jelikož si to sami nepřejí. Nezahodíme však úsilí desítek lidí, tří politických stran a mnoha spolků, kteří akci připravují již šest měsíců," tvrdil před demonstrací na facebookovém profilu Pavel Matějný z extremistické organizace Národní obroda, která akci pořádá.

K rasistickému žhářskému útoku na dům obývaný romskou rodinou došlo v roce 2009 a následkem požáru byli zraněni tři lidé, kteří v té době pobývali v budově. Nejvážněji byla zraněna tehdy dvouletá Natálka, která utrpěla život ohrožující popáleniny třetího a čtvrtého stupně na více než 80 % těla.

Soud z rasisty začal 11. května 2010. Neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš byli obviněni z pokusu o vraždu a poškozování cizí věci spáchané formou spolupachatelství. Podle obžaloby se obvinění dopustili jednání, které mělo za cíl usmrtit jiné osoby. Motivem tohoto byla etnická příslušnost těchto osob. Útok měl být proveden k uctění 120. výročí narození Adolfa Hitlera.

Rozsudek byl vynesen 20. října, všichni obžalovaní byli uznání vinnými z pokusu o vraždu a poškození cizí věci. David Vaculík, Jaromír Lukeš a Ivo Müller dostali trest odnětí svobody na 22 let, dosud netrestaný Václav Cojocaru 20 let, navíc všichni musejí uhradit odškodné. Odsouzení se proti rozsudku na místě odvolali. Odvolací soud následně o dva roky snížil trest Ivu Müllerovi, kvůli spolupráci s vyšetřovateli a projevené lítosti.

FOTOGALERIE (Petr Zewlakk Vrabec)

Přečteno: 2868x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Demonstrace, shromáždění, Žhářský útok, Žhářský útok ve VítkověHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo