romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Debakl neonacistů v Brně. Lidé je přehlušili zpěvem a hudbou, projevy neonacistů nebyly slyšet

1.5.2017 15:03, (AKTUALIZOVÁNO 18:00)
Neonacisty v Brně přehlušili 1. 5. 2017 místní lidé zpěvem. hudbou a bubnováním (ZDROJ: Brno blokuje)
Neonacisty v Brně přehlušili 1. 5. 2017 místní lidé zpěvem. hudbou a bubnováním (ZDROJ: Brno blokuje)

Několik desítek příznivců neonacistů se dnes sešlo na náměstí Svobody v Brně k prvomájovému pochodu. Dorazila i přesila jejich odpůrců, kteří si přichystali taneční vystoupení nebo bubnování na bubny. Policisté museli řešit několik potyček. Lidé například umístili na brněnský časostroj plakát s nápisem "Co je absurdnější než tolerovat netoleranci", který jim neonacisté strhli a několikrát prořízli nožem. Sešlo se asi 150 příznivců krajní pravice a 300 jejich odpůrců, řekla ČTK mluvčí jihomoravské policie Štěpánka Komárová. Podle ní policie zajistila 11 lidí z obou stran. Jejich prohřešky bude řešit. Dalších 50 lidí z řad odpůrců policie omezila na svobodě kvůli tomu, že blokovali pochod sezením na tramvajových kolejích.

VIDEO

Na náměstí Svobody začalo shromáždění ve 14:00. Iniciativa Brno blokuje uvedla, že nechce pořádat blokace, ale vyzvala lidi, aby pořádali zábavná vystoupení pod heslem "kdo si hraje, nehajluje". Proto kromě příznivců krajní pravice s vlajkami s českým lvem přišlo na náměstí několik stovek odpůrců, kteří tam tancovali, kreslili obrazy a bubnovali.

Náměstí hlídali policisté i členové antikonfliktního týmu. Ti uklidňovali situaci, když se na ně zlobil jeden z pořadatelů zábavných představení kvůli tomu, že nechali odejít členy krajní pravice, kteří jim strhli plakáty a největší z nich rozřezali.

Neonacisté pak vyšli na Moravské náměstí a Rooseveltovou ulicí se dostali k nádraží, kde průvod předčasně ukončili, přestože měli jít až na Zelný trh. Někteří jeho účastníci v ruce drželi transparenty s nápisy o tom, že řešením krize je odchod z Evropské unie nebo že multi-kulti řešení bude bez příznivců krajní pravice. Na druhé straně se pochodu do cesty stavěli někteří odpůrci s jinými transparenty, část z nich jela na kole. Policisté a antikonfliktní tým se však snažil, aby se strany nedostaly k sobě.

Na Moravském náměstí se dostali do potyčky, kterou policisté potlačili. Pravicoví extremisté na náměstí promluvili, ale přes pískot a bubnování jejich odpůrců, jejichž počet stále rostl, je skoro nebylo slyšet.

"Náckové právě napadli nenásilně protestující cyklisty před sochou Jošta. Část neonacistů začala najíždět na kola autem a shazovat lidi z kol. Situace je nyní uklidněná, nikdo nepřišel k úrazu," uvedla Iniciativa Brno blokuje k jednomu z konfliktů na Facebooku. Podle iniciativy byli zadrženi dva neonacisté.

VIDEO

Poté se průvod vydal přes Moravské náměstí k nádraží. Odpůrci se snažili neonacistický pochod blokovat. Vytlačovat je museli těžkooděnci, kteří k tomu použili pěší členy, přes desítku policejních dodávek i četu na koních. U Janáčkova divadla vletěly do davu extremistů kameny a petardy. Policie zajistila další z odpůrců. Někteří si sedali na koleje a před koně, aby pochod zastavili, jiní lezli po policejních dodávkách.

Už na Moravském náměstí podle jejich mluvčí Štěpánky Komárové zadrželi tři muže, dva za napadení policisty. "Na akci dorazilo asi 150 příznivců krajní pravice a 300 odpůrců," uvedla Komárová. Nakonec příznivci krajní pravice dorazili na nádraží, kde pochod rozpustili.

Podle iniciativy Brno blokuje obklíčila policie odpůrce neonacistů u hotelu Grand. Kolem půl páté, potom co neonacisté ukončili svou akci, je začala propouštět. "Pochod neonacistů skončil, desítky zahanbených lidí se po průvodu pomalu trousí pryč. Situaci v ulicích budeme nadále sledovat. Lidé obklopení policejními kordóny u hotelu Grand jsou postupně propuštění na svobodu," komentuje situaci iniciativa.

Tajemník městské části Brno-střed Petr Štika zaznamenal nevhodné chování na obou stranách, spíše ale u odpůrců, řekl ČTK. Městská část vše vyhodnotí a uvidí, zda přistoupí k řešení přestupků. Štika spatřoval prohřešky proti zákonu především na straně odpůrců pochodu, kteří podle něj neoznámili shromáždění, blokovali pochod a snažili se hlukem znemožnit projevy svolavatelů pochodu. Za problém označil i shromáždění na náměstí Svobody, kde je rozsudkem zakázaný hluk. Přesto si tam členové pochodu nahlas pouštěli hudbu a blokující si zase zpívali a bubnovali. "Řešit budu také to, že se mnou svolavatel akce odmítl v jejím průběhu komunikovat. Celou situaci si vyhodnotíme a uvidíme, jak to dál budeme řešit. Počkáme si také na výstupy policie.

Podle mluvčí jihomoravské policie Štěpánky Komárové policie zadržené předvede a bude zjišťovat, co se stalo. Doplnila, že ve většině případů to končí přestupkem. "U některých jsme zajistili injekční stříkačky a omamné psychotropní látky," uzavřela mluvčí.

Mluvčí jihomoravské záchranné služby Hedvika Kropáčková ČTK řekla, že v péči záchranářů skončil jeden opilý muž, který dostal při zákroku policie epileptický záchvat. Záchranáři ho převezli do nemocnice.

Přečteno: 20535x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Extremismus, Brno, Neonacismus, Dělnická mládež, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo