romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neonacisté se chystají na 1. máje opět do Brna. Lidé jim vzkazují: Kdo si hraje, nehajluje a připravují pro ně překvapení

26.4.2017 10:55
Ilustrační foto (FOTO: ČTK)
Ilustrační foto (FOTO: ČTK)

Brňané letos nechtějí zablokovat prvomájový pochod krajní pravice svolaný Dělnickou mládeží. Místo toho vybízejí prostřednictvím facebooku k tomu, aby v centru města 1. května organizovali zábavné, nenásilné a kreativní aktivity pod heslem "kdo si hraje, nehajluje". První máj se v Brně v minulých letech opakovaně stal místem provokací neonacistů. Před dvěma lety odpůrci neonacistů jejich pochod zablokovali a policie jich 57 zadržela.

Iniciativu Brno blokuje už podle facebooku blokování nebaví. "Chceme svůj čas a energii věnovat důležitějším věcem, než je mobilizace tisíců lidí kvůli pár desítkám nácků. Chceme si první máj užít, ale zároveň upozornit na fakt, že extrémně pravicové myšlenky dnes nejsou pouze výkřiky skupiny lidí pochodující brněnskými ulicemi. Fašistické názory se stávají nebezpečným společenským mainstreamem," napsali zástupci iniciativy na sociální síti.

Lidé si mají pro neonacisty připravit divadelní, hudební či taneční vystoupení, zahrát si na módní policii, trumfnout demonstranty v nějakém sportu nebo v kreativitě transparentů, případně je vyprovodit městem v maskách.

"V době pochodu zorganizujte v centru Brna zábavnou, nenásilnou a kreativní prvomájovou aktivitu. Zdokumentujte ji a fotku či video nahrajte na Facebook s hashtagem #brnonehajluje, nebo nám ji pošlete do zprávy. Všechny soutěžní videa nasdílíme a fotky vložíme do alba na stránkách Brno blokuje, aby mohly na jednom místě sbírat vaše lajky. Ti, jejichž aktivita bude mít v 17 hodin úplně nejvíc lajků, získají věcnou cenu," píše se na sociální síti.

Na akci svolanou Dělnickou mládeží zve na svém webu Dělnická strana sociální spravedlnosti. Zúčastní se příznivci extremistických organizací z Česka, Slovenska, Polska, Německa i Maďarska, vyplývá z informací na internetu a sociálních sítích. Chtějí vyjádřit podporu ideji "společné Evropy svobodných národů".

Podle internetových oznámení akce začne ve 14:00 na náměstí Svobody. "Pokud by se účastníci dopouštěli něčeho nezákonného, mohu například změnit trasu, ale také nechat věci řešit jako přestupky nebo trestné činy. Akci lze i rozpustit, ale to je krajní varianta například pro případ, že by v místě padaly rasistické nebo antisemitské projevy směřované k potlačování práv někoho jiného," sdělil minulý týden ČTK tajemník Brna-středu Petr Štika.

Na průvod podobně jako v minulých letech dohlédne i policie. "Z preventivních důvodů chystáme bezpečnostní opatření, ale nebudeme nic bližšího uvádět. Situace monitorujeme a probíhají jednání," uvedla minulý týden policejní mluvčí Štěpánka Komárová.

Přečteno: 6801x
 

Kam dál:

Štítky:  

antifašismus, Brno, 1. májHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo