romea - logo
20. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Neonacisté se chystají na 1. máje opět do Brna. Lidé jim vzkazují: Kdo si hraje, nehajluje a připravují pro ně překvapení

26.4.2017 10:55
Ilustrační foto (FOTO: ČTK)
Ilustrační foto (FOTO: ČTK)

Brňané letos nechtějí zablokovat prvomájový pochod krajní pravice svolaný Dělnickou mládeží. Místo toho vybízejí prostřednictvím facebooku k tomu, aby v centru města 1. května organizovali zábavné, nenásilné a kreativní aktivity pod heslem "kdo si hraje, nehajluje". První máj se v Brně v minulých letech opakovaně stal místem provokací neonacistů. Před dvěma lety odpůrci neonacistů jejich pochod zablokovali a policie jich 57 zadržela.

Iniciativu Brno blokuje už podle facebooku blokování nebaví. "Chceme svůj čas a energii věnovat důležitějším věcem, než je mobilizace tisíců lidí kvůli pár desítkám nácků. Chceme si první máj užít, ale zároveň upozornit na fakt, že extrémně pravicové myšlenky dnes nejsou pouze výkřiky skupiny lidí pochodující brněnskými ulicemi. Fašistické názory se stávají nebezpečným společenským mainstreamem," napsali zástupci iniciativy na sociální síti.

Lidé si mají pro neonacisty připravit divadelní, hudební či taneční vystoupení, zahrát si na módní policii, trumfnout demonstranty v nějakém sportu nebo v kreativitě transparentů, případně je vyprovodit městem v maskách.

"V době pochodu zorganizujte v centru Brna zábavnou, nenásilnou a kreativní prvomájovou aktivitu. Zdokumentujte ji a fotku či video nahrajte na Facebook s hashtagem #brnonehajluje, nebo nám ji pošlete do zprávy. Všechny soutěžní videa nasdílíme a fotky vložíme do alba na stránkách Brno blokuje, aby mohly na jednom místě sbírat vaše lajky. Ti, jejichž aktivita bude mít v 17 hodin úplně nejvíc lajků, získají věcnou cenu," píše se na sociální síti.

Na akci svolanou Dělnickou mládeží zve na svém webu Dělnická strana sociální spravedlnosti. Zúčastní se příznivci extremistických organizací z Česka, Slovenska, Polska, Německa i Maďarska, vyplývá z informací na internetu a sociálních sítích. Chtějí vyjádřit podporu ideji "společné Evropy svobodných národů".

Podle internetových oznámení akce začne ve 14:00 na náměstí Svobody. "Pokud by se účastníci dopouštěli něčeho nezákonného, mohu například změnit trasu, ale také nechat věci řešit jako přestupky nebo trestné činy. Akci lze i rozpustit, ale to je krajní varianta například pro případ, že by v místě padaly rasistické nebo antisemitské projevy směřované k potlačování práv někoho jiného," sdělil minulý týden ČTK tajemník Brna-středu Petr Štika.

Na průvod podobně jako v minulých letech dohlédne i policie. "Z preventivních důvodů chystáme bezpečnostní opatření, ale nebudeme nic bližšího uvádět. Situace monitorujeme a probíhají jednání," uvedla minulý týden policejní mluvčí Štěpánka Komárová.

Přečteno: 6750x
 

Kam dál:

Štítky:  

antifašismus, Brno, 1. májHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo