romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neonacisté v Duchcově několikrát napadli Štefana Horváta. Poslední incident proběhl na koupališti

Duchcov, 7.8.2013 16:29, (ROMEA)
Jan Dufek z duchcovské DSSS. (FOTO: Antifa)
Jan Dufek z duchcovské DSSS. (FOTO: Antifa)

Na Štefana Horváta z Duchcova, který působí v občanském sdružení Květina jako terénní sociální pracovník, si v poslední době zasedli anticiganisté Jan Dufek a Jindřich Pinďa Svoboda, známí tím, že si přejí, aby Romové byli vyvražděni. Tito dva jsou podle Horváta protagonisty dvou útoků na něj, fyzického a verbálního. Vše ale začalo již během protiromské akce, kde po něm neonacisté hodili PET láhev.

Napadení na demonstraci

V polovině července se v duchcovské ulici Karla Čapka sešlo v reakci na neonacistické shromáždění podpořené některými místními "bílými" asi 70 Romů. Část extremistů se z náměstí vydala právě sem. V dalším pochodu jim zabránila policie. "Přišla sem skupinka neonacistů a místních duchcovských lidí a nadávali mi tady. Pak se tady objevilo černé auto, kde byli čtyři lidi. Dva kluci a dvě ženský. Jeden vytáhl PET láhev, která byla do poloviny naplněná pivem a hodil jí po mě," popsal pro server Romea.cz incident Štefan Horvát.

Jeho slova potvrdila sociální pracovnice Zlatuše Tomášová, která dodala, že "policie ty nácky zadržela a i s napadeným je odvezla k výslechu." V souvislosti se shromážděním v Duchcově řešila policie dva incidenty. "Ty jsou v současné době kvalifikovány jako přestupky proti občanskému soužití," sdělila serveru Romea.cz policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

I Horvátovi bylo řečeno, že ten, kdo po něm hodil PET láhev, dostane pokutu - především díky jeho svědectví.

Napadení na ulici

Do této chvíle by se mohlo zdát, že mohlo jít o náhodu a celou věc nemá smysl brát příliš vážně. Následoval však druhý, již vážnější  útok.

"Před týdnem jsem šel z práce po osmnácté hodině domů. Po cestě mě uviděl Jan Dufek, který tudy jel na kole. Vjel do protisměru a řítil se po chodníku na mě. Naštěstí jsem ho uslyšel a v momentě, kdy byl u mě, jsem se otočil, takže Dufek vrazil jen do tašky, kterou jsem měl na rameně. Strašně jsem se lekl," řekl Štefan Horvát serveru Romea.cz.

Podal kvůli tomu stížnost, s cílem dosáhnout přestupkového řízení s Dufkem. Jana Víchová, pracovnice, které má na radnici tuto agendu na starosti, je na dovolené, server Romea.cz po jejím návratu bude informovat o stavu šetření v této věci.

Napadení na koupališti

V sobotu šel Štefan Horvát se třemi dětmi na koupaliště. Když si šli koupit občerstvení ke stánku, začalo je obtěžovat asi osm neonacistů, kteří byli účastni i na protiromském pochodu, v čele s Jindřichem Svobodou, který společně s Dufkem organizoval jednu z protiromských akcí. Svoboda asi z pěti centimetrů fotil Horváta i děti tabletem a vysmíval se jim při tom.

"Pokřikovali na nás i rasistické nadávky: černý zmrdi, Cigoši a podobně. Dufek na mě začal pokřikovat, že jsem morgošskej hajzl, kterej ho udal. Evidentně chtěli vyvolat hádku.Ovládl jsem se a vyzval je, ať nás nechají na pokoji. Šli jsme nazpátek k vodě, ale děti se tak strašně bály, že chtěly z koupaliště ihned odejít. Když viděli ostatní přítomní Romové, že jdeme pryč, tak se sbalili a šli také pryč. Náckové za námi posměšně pokřikovali. Domů jsme šli pro jistotu oklikami, aby nás nemohli sledovat," řekl k tomu Štefan Horvát. Tuto událost chce řešit trestním oznámením.

Romové odmítají jednat s neonacisty

Zástupci Duchcovských Romů tento týden odmítli nabídku starostky Jitky Bártové k jednání u kulatého stolu, právě proto, že tam pozvala i neonacistu Svobodu (a pravděpodobně i Dufka).

Svoboda je členem DSSS a společně s Dufkem byli pořadateli minimálně jedné z protiromských akcí v Duchcově - další chystají. Situaci po jejich první demonstraci se již tehdy snažila Bártová uklidnit svoláním první diskuse občanů. Po jejím skončení Míra Brož ze sdružení Konexe řekl Dufkovi a Svobodovi (viz přiložené video):
"Opravdu pánové, každej ten pochod to zhorší a vyhrotí."
Jan Dufek mu odpověděl: "To je dobře, konečně ty lidi alespoň povstanou a vyvražděj je všechny."

Jak plyne z řečeného, Dufek se Svobodou pořádají protiromské demonstrace proto, aby se situace zhoršila a vyhrotila natolik, až lidi začnou vyvražďovat Romy. Na kameru to sice říká jen jeden z nich, Dufek. Jak jsme ale uvedli v předchozích článcích, Svoboda se stejnými slovy vyjádřil již dříve na svém facebookovém profilu: 

„Tak a konečně je to venku! Utajované video z napadení v Duchcově! Zmrdi černý! Vyvraždit je všechny! Jak dlouho to ještě budeme tolerovat? Navrhuji klidně Casanovský, je čas se sjednotit a dam jim už kurva co proto! Jdu se vyblejt a pak si du nabrousit nože...“

Bártová: DSSS není zakázaná, takže je v pořádku

Bártová se podivila, proč někdo má něco proti účasti zástupců DSSS na kulatém stolu, když tato strana není zakázaná. "Já si myslím ledacos o různých politických stranách, to ale neznamená, že s nimi nebudu jednat," uvedla starostka. Na jedné z facebookových diskusí se k incidnetu na koupališti vyslovila dvojace: k počínání členů DSSS se zprvu nevyslovila vůbec a namísto toho začala tvrdit, že romské děti skutečně obtěžují druhé a že Romové podle některých občanů mají vstup na koupaliště zadarmo (což sama popřela).

Podle informací Antify jsou oba tito pořadatelé protiromských akcí v Duchcově neonacisté. "Dufek je dlouholetý neonacistický aktivista, v minulosti byl odsouzen za hajlování, nedovolené ozbrojování a zneužívání sociálních dávek. V minulosti se podílel ve větší skupině na napadení skupiny Romů na Slovensku. Na náměstí slovenské Krupiny Romy nejdřív uráželi, hajlovali, vyhrožovali jim kulkou do hlavy a později je i fyzicky napadli" napsala Antifa ve svém prohlášení.

Svobodovi hrozilo dva až osm let ve vězení za podvod. Od teplického soudu nakonec odešel s tříletým trestem s pětiletou podmínkou. Soud totiž vůbec poprvé potvrdil dohodu, kterou obviněný uzavřel se státním zástupcem.

„Neoprávněně jsem účtoval cestovní náklady, které souvisely s dojížděním do Thomayerovy nemocnice v Praze, kam jsem jezdil na chemoterapie,“ řekl Svoboda v rámci dohody před soudem. Svoboda se v Praze léčil s rakovinou. Za dobu od dubna 2008 do loňského února získal od VZP skoro 950 tisíc korun za cesty, které se buď neuskutečnily, nebo neměl nárok na jejich proplacení. Peníze bude muset pojišťovně vrátit. A nebude to pro něj lehké, je totiž bez práce. „Momentálně jsem nezaměstnaný, pobírám důchod. Mám přislíbené zaměstnání v Duchcově na pozici elektrikář-údržbář. A hned jak nastoupím, tak bych chtěl začít splácet,“ přislíbil Svoboda. Informoval o tom letos v únoru Český rozhlas.

MO DSSS Duchcov

Na facebookové stránce duchcovské Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) popsali její členové celý incident na duchcovském koupališti následovně:

"Dnes se místní organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti, společně s několika dalšími nespokojenými občany města Duchcova vydala na Duchcovské koupaliště zjistit, jak to doopravdy je s utlačováním majoritních občanů romskou menšinou.
Hned po příchodu jsme zaznamenali nezvyklí rozruch mezi Romy, kteří se začali ihned navzájem upozorňovat, že na koupaliště přišli nějací na krátko střižení hoši...
Na koupališti jsme důkladně sledovali veškeré dění a naštěstí jsme nezaznamenali žádný konflikt, ani útok ze strany Romů (zřejmě díky naší přítomnosti).
Asi po půl hodině naší přítomnosti, se romské rodiny začali balit a hromadně opouštět koupaliště, za což nám přišli i dva majoritní občané poděkovat
Potom co většina Romů z koupaliště odtáhla, jsme usoudili, že vlastně už není koho hlídat a také jsme se vydali směrem ke svým domovům...
U východu z koupaliště, nám ještě oznámila paní od pokladny, že několik Romů žádalo zpět zaplacené vstupné, že prý musejí jít domů kvůli "náckům", že se nestihli ani vykoupat a necítí se na koupališti bezpečně.
Jak by to asi vypadalo, kdyby si každý z majoritních občanů Duchcova řekl, že chce zpět vstupné, jelikož se kvůli cikánům necítí na koupališti bezpečně...?"

Vůdce Vandas jim za úspěšnou akci poděkoval.

Přečteno: 4762x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Násilí z nenávisti, Duchcov, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo