romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie napadení v Děčíně šetří. Rasistický motiv zatím nevidí, přestože neonacisté na Romy řvali "pece už máme rozpálené"

Děčín, 28.8.2013 16:07, (ROMEA)
Panelák v děčínské Kamenické ulici, na který neonacisté zaútočili kameny a skleněnými láhvemi. A před nímž rasisticky nadávali a uráželi Romy.  Foto k článku: František Bikár
Panelák v děčínské Kamenické ulici, na který neonacisté zaútočili kameny a skleněnými láhvemi. A před nímž rasisticky nadávali a uráželi Romy. Foto k článku: František Bikár

Policejní mluvčí Petra Trypesová odpověděla serveru Romea.cz na dotazy v souvislosti s neohlášenou akcí neonacistů v Děčíně, v neděli 18. srpna kolem 18.00 hodiny.

Jak již server Romea.cz informoval v článku Neonacisté napadli Romy kameny. Řvali na ně "dnes umřete, pece už máme rozpálené", násilníci zde ten den verbálně i fyzicky zaútočili na Romy žijící v Kamenické ulici. Někteří z útočníků měli vytetovaný hákový kříž či jiné nacistické symboly, během napadení pokřikovali rasistická hesla plná násilí, házeli kameny a skleněné láhve. Podle dojmu místních lidí se městská ani republiková policie nezabývají tímto případem s vážností, kterou by si zasloužil. Kupříkladu: policisté podle svědectví nezjišťovali totožnost útočníků. A od té doby zatím nikdo nevyslechl svědky.

Stručný popis události

Kolem padesáti agresivních rasistických násilníků se před tím občerstvovalo na zahradě restaurace Daliborka. Napřed zaútočili na romskou rodinu bydlící v domě nad hospodou, poté se jich asi dvacet vydalo k paneláku o sto metrů dál.

Na byt nad hospodou házeli kameny a rozbili okno. A krom jiného při tom skandovali "Vítkov, Vítkov, Vítkov...", v narážce na zatím nejhorší žhářský útok na Romy. Násilníci přesunuli k paneláku. Podle vícero svědectví zde hajlovali, včetně pokřiků Heil Hitler a Sieg Heil, a vyřvávali násilnická rasistická hesla, například: "Cikáni pojďte ven, dneska vás zabijem", "Cikáni do plynu", "černý svině", "dneska umřete", "pece už máme rozpálené". Házeli na dům kameny a skleněné láhve, které vybrali z popelnice na sklo před domem. 

Podle více svědectví obyvatel domu naproti přes ulici z okna svého bytu napřed hajloval, potom sešel dolů, zdravil se s neonacisty a podával jim ruku. Chvíli poté křičel: "Konečně je už zabijeme, svině černý." Podle některých Romů to nebyl první takový počin tohoto muže. Jednou po nich například z okna hodil přes ulici láhev, jindy na ně nenávistně pokřikoval. Podezřívají jej i z toho, že před časem na ně střílel ze vzduchovky, ale neviděli ho při tom.

Názor Policie ČR

Policii ČR jsme v této souvislosti položili několik dotazů, na něž nám odpověděla mluvčí Petra Trypesová.

Vyšetřuje Policie ČR tento případ porušení zákona?

V neděli 18.8.2013 byla děčínskými policisty přijata dvě oznámení možného překročení zákona, které místní policisté v současné chvíli šetří s podezřením ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Podle více svědectví místních lidí, Romů i Čechů, nepožadovala Policie ČR na útočnících občanské průkazy, aby zjistila jejich totožnost. Proč je nepožadovala? Jak nyní zjistí, kdo se trestného činu dopustil?

Podle informací, které mám v současné chvíli k dispozici, policisté na místě události zjistili totožnost několika osob na místě přítomných osob. Policista je oprávněn zjišťovat totožnost osoby nejen pomocí občanského průkazu, ale i skrze další možnosti, které mu umožňuje osobní znalost a zákon o policii. Totožnost zúčastněných osob i případných útočníků lze zjistit i v průběhu celého vyšetřování - z výpovědí svědků či oslovených občanů, z šetření v místě události, z obrazových či zvukových záznamů atd.

Vyšetřuje to Policie ČR jako čin s rasistickým podtextem?

V tuto chvíli ne.

Vyšetřuje Policie ČR i souseda bydlícího naproti domu, v němž žijí romské rodiny, který se podle svědectví přidal k rasistickému nadávání a vyhrožování násilím?

Děčínští policisté v souvislosti s oznámenými skutečnostmi prověřují veškeré informace, získané na místě činu i v jeho okolí. Policistům je známo několik osob, které se staly svědky oznámených incidentů a v souvislosti s policejním šetřením s nimi budou policisté dále spolupracovat.

Proč Policie ČR dosud nevyslechla napadené místní lidi, Romy i Čechy, jako svědky?

Na prověření oznámených informací mají policisté podle přestupkového zákona až třicet dnů, při zjištění nových relevantních skutečností i více. V případě prověřování možného spáchání trestného činu umožňuje trestní zákoník policejnímu orgánu dobu na vyšetřování v délce 60 dní, v případě odhalení nových závažných skutečností i více. Tato lhůta se ale odvíjí dále od schválení či neschválení státním zástupcem.

Pokud má kterýkoliv člověk pocit, že policie nepracovala v souladu se zákonem a dopustila se hrubých chyb, může svou stížnost podat osobně či písemně na jakémkoliv útvaru policie.


Přečteno: 4122x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Děčín, Neonacismus, Rasismus, Násilí z nenávisti, Romové, Policie, Městská policieHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo