romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Neonacisté z Ódinových vojáků chtějí střežit české zákony. Sami s nimi mají přitom problémy

26.7.2016 15:00
Česká verze Ódinových vojáků (FOTO: redakce)
Česká verze Ódinových vojáků (FOTO: redakce)

Po vzoru finských Ódinových vojáků, jakési samozvané pouliční hlídky národní domobrany, se na začátku tohoto léta zformovala obdobná skupinka i v České republice, a to s centrem v severočeském Mostě. Její členové hlásají, že chtějí české občany chránit před imigranty, především muslimy, a hlídat dodržování českých zákonů. Sami přitom často mají kriminální minulost a figurují mezi nimi známá jména aktivních neonacistů.

Přestože to zakladatelé české odnože Ódinových vojáků Miroslav Horáček a Martin Šašala popírají, je toto uskupení propojené s neonacistickou scénou. Hajlování či tetování "Rahowa" (Racial holy war, tedy Rasová svatá válka) není cizí ani samotným zakladatelům, jak dokládá server Antifa.cz.

Podle informací na serveru Lidovky.cz, mají čeští Ódinovi vojáci přibližně 50 aktivních členů a další se přidávají. „Začínáme spolupracovat s dalšími městy a už teď si dovolujeme říci, že v budoucnu nás bude mnohem víc,“ uvedl pro Lidovky.cz "voják" Matin Šašala.

Jsme ze severu (Čech)!

Někomu by mohlo spojení přebujelého českého nacionalismu, německého nacistického pozdravu a odkazů na starogermánské božstvo připadat značně absurdní, Ódinovým vojákům ovšem stačí, že jejich jádro se nachází v Mostě, tedy městě na severu České republiky.

„Hrají na to, že mají právo používat severskou mytologii a terminologii, neboť jsou ze severu. S tím se tam hraje dlouhodobě a nepřekvapuje mě, že se toho chytli,“ vysvětlil pro Lidovky.cz odborník na extremismus Miroslav Mareš.

Kromě Mostu se Ódinovi vojáci prošli během hlídek také v Teplicích, lázeňském městě, které je oblíbené mezi arabskou klientelou. Tam chtěla samozvaná domobrana začátkem července chránit český lid před muslimskými imigranty.

„Přišli, vyfotili se a zase odešli. Vůbec nechápu, proč se objevili zrovna v Teplicích. V šanovském parku žádného uprchlíka nenajdou,“podivoval se pro server iDNES.cz ředitel teplické městské policie Michal Chrdle.

Podle údajů Ministerstva vnitra byl v roce 2015 udělen azyl 71 osobám, pouze třináct z nich pochází z válkou zničené Sýrie. Dalších 399 lidí získalo tzv. doplňkovou ochranu, přičemž největší počet z nich tvoří lidé z Ukrajiny.

Přečteno: 1288x
 

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Domobrana, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo