romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nepsané zákony či pravidla chování ve společnosti, legitimizující specifickou formu rasismu vůči romské minoritě

1.6.2017 12:05
Tomáš Ščuka
Tomáš Ščuka

Jak všichni dobře víme, zákony upravují obecně závazné pravidla chování ve společnosti a ta jsou také vynutitelná. Nepsané právo, jinak řečeno právní obyčej upravují ve společnosti také pravidla chování, kterými se společnost řídí. Taková pravidla vznikaly vždy spontánně, na základě dlouhodobé tradice a obecné akceptace veřejností i státem. Takové chování se pak předávalo z generace na generaci.

Domnívám se, že sem můžeme řadit i Anti-ciganismus, specifickou formu rasismu vůči Romům. Jde v podstatě o vnímání Romů v negativním slova smyslu. Ani nezáleží na tom, zda pracujete ve výkopu, studujete na univerzitě nebo působíte ve vrcholné veřejné funkci. Stejně budete v denní konfrontaci s tím, vysvětlovat předsudky a klišé o Romech, jež jsou ve společnosti silně zažité!

Postupně přijde pocit přenesení zodpovědnosti za vše špatné co se v romské komunitě děje. Prostě jsi Rom, tak jsi automaticky zodpovědný za každého Roma v této zemi, tzv. princip kolektivní viny.

Nevšiml jsem si, že by tento požadavek fungoval i obráceně! Být zodpovědný sám za sebe a svou rodinu je totiž přesně to, co je společensky a občansky žádané.

Jde o tak silně zažitý zvyk či nepsanou normu, která majoritě brání tento negativní přístup k Romům změnit. A pokud se už někdo takový najde, kdo Romy nevnímá až tak černě jako jeho okolí, tak má co vysvětlovat!

V tom horším případě, kdy se někdo v této problematice snaží konstruktivně pomoci, to může danou osobu ovlivnit ve společenském vnímání ale i v profesním životě. Pár případů, které nemíním rozepisovat, se určitě najde. Pro některé politiky, kteří se jednou za čas (a je jich sakra málo) rozhodnou veřejně vystoupit na podporu romské komunity, to s ohledem na výše uvedené symbolizuje odvahu a riskování své vlastní kariéry. Romové nebyli, nejsou a při zásadní změně nebudou aktuálním tématem pro politiku jakékoliv úrovně!

Soužití romského etnika s majoritou představuje dlouhodobý neměnící se nesoulad, který se postupem času bohužel jen zhoršuje. Není třeba zde popisovat specifika a zvláštnosti této problematiky, včetně uvádění některých modelových situací. Od toho tu máme online zdroje a dále také příspěvky expertů a hostů na konferencích, setkáních a seminářích - zaměřených na romskou menšinu, které se neustále opakují a bohužel nic nového nepřinášejí! Dlouholeté zkušenosti nás také naučily schopnosti předvídat obsah těchto akcí a to již před jejich samotným začátkem.

Tato forma nenávisti, brání Romům ve společnosti k základním lidským právům. K přirozeným právům, která náleží každému nezávisle na vůli zákonodárce a plynou buďto z přirozenosti člověka a společnosti nebo jsou nám dány od Boha.

Bez těchto práv, pak ani nemůžete mít rovný přístup ve výchovně-vzdělávacím procesu, v zaměstnání, bydlení, apod.

Primární překážka, legislativní změny

Rostoucí nenávist vůči Romům, trvající od druhé světové války, je hlavní příčinou, proč se soužití Romů nezlepšuje.

Dodnes nemá Romský Holocaust své patřičné společenské uznání v podobě křivd a utrpení Romů.

Jediný možný nástroj ke zlepšení situace je právo samotné! Musí přijít politická vůle, která se zasadí o legislativní změnu tak, že tento společensky-akceptovaný anti-ciganismus právně odsoudí!

Problém není ve financích, ale způsobu řešení:

Přijde mi bohužel, že Česká republika trošku zaspala dobu a moc se ubírá do sociálních projektů, které však z logiky výše popsané reality žádnou změnu nepřinesou. Ostatně neefektivní více jak desetileté působení některých sociálních projektů, jsou tomu jasným důkazem. V jednotlivých městech se situace Romů spíše zhoršuje.

Pět sociálních asistentů na hlavu, situaci nijak nezlepšilo. Ba naopak, v očích majority se Romové stávají naprosto neschopnými sociálními invalidy. Novotvarů a pokusů, bylo více než dost!

Romové chtějí rovný přístup ve společnosti a pocit patřičnosti.

Podporuji proto mnohem více občanský a politický aktivismus, který vyvolá debatu a společenský zájem. Věřím, že mladé generace mohou společně tento zájem vzbudit. Důležitý je dialog!

Evropský Parlament v roce 2015 přijal usnesení u příležitosti Mezinárodního dne Romů, jeho obsahem je Anti-ciganismus v Evropě a vyhlášení dne památky obětí genocidy Romů za II. světové války v Evropské unii.

Romská europoslankyně ze Švédska Soraya Post, pokračuje na dalších krocích. Věřím, že se jí vše podaří. Její práce si moc vážím! Je třeba si uvědomit, že právní akty pocházející z dílny Evropského parlamentu, mají pro členské státy doporučující charakter a konečný postoj k věci, bude tedy záležet na České vládě.

Věřím však, že pokud se budeme inspirovat těmito významnými kroky ze strany EU - pro lepší budoucnost, můžeme také přispět k této zásadní změně.

Hovořme více o tom, co téměř denně zažíváme, mnohdy se nad tímto chováním už ani nepozastavujeme, ale přesto nás tato nespravedlnost vnitřně trápí. To, že i když vysvětlíme rozdíl mezi Romem a Cikánem, tak si ten dotyčný stejně upřednostní to druhé, pejorativnější, protože, tak je na to zvyklý a tak to prostě bude!

Odvolávání se na běžně užívané chování a postoje ve společnosti - silně zažité! Je to co tuto výše uvedenou a podrobně popsanou specifickou formu rasismu legitimuje.

Tomáš Ščuka
Přečteno: 3103x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, společnost, Rovnost, zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo