romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nevěřte fake news: Vlasovec mízní ani jiní parazité na stíracích tyčinkách antigenních testů nejsou

24.3.2021 12:13
Detailní snímky tyčinky z rastrovacího elektronového mikroskopu JEOL 7401F. Žádní paraziti tu nejsou. Foto: BC AV ČR
Detailní snímky tyčinky z rastrovacího elektronového mikroskopu JEOL 7401F. Žádní paraziti tu nejsou. Foto: BC AV ČR

Biologické centrum Akademie věd vyvrací lež, která se šíří po internetu za pomocí videí a dalších hoaxů, že ve stíracích tyčinkách antigenních testů jsou parazité. Podle výsledků vědeckého zkoumání tam není tam ani tzv. vlasovec, ani žádní jiní parazité.

Na tuto fake news, kolující sociálními sítěmi, si posvítili vědci z Laboratoře elektronové mikroskopie Akademie věd. Zareagovali na příspěvek, v němž bylo video se snímky ze světelného mikroskopu ukazující konec špičky tyčinky, která se používá ke stěru z nosu při testování na koronavirus. A že prý jsou na ní vidět černé nitky, prý parazité, kteří nám přelezou z nosu rovnou do mozku.

"Obrátil se na nás pracovník z firmy, pověřený úkolem zajistit proces testování jejich zaměstnanců. Nelehký úkol - sehnat rychle antigenní testy za přiměřenou cenu, nastavit systém testování a hlášení jeho výsledků a doladit milión dalších drobností. S jednou překážkou však vůbec nepočítal. A ukázala se dosti podstatná. Nepočítal se strachem zaměstnanců z testování, které vyvolalo video údajně "ukazující parazity" na konci výtěrové tyčinky," píší vědci z biologického centra na svém webu..


Snímek koncové části výtěrové tyčinky v optickém mikroskopu ukazuje, že jde o miniaturní kartáček. Foto: BC AV ČR

Žádní parazité, ale kartáček

"Protože máme tu nejlepší techniku, kterou můžeme pozorovat mikrosvět, a dlouholeté zkušenosti s objevováním neviditelného světa kolem nás, rozhodli jsme se testovací tyčinku prověřit. Nejdříve jsme ji prohlédli ve světelném mikroskopu, a potom jsme ji přesunuli do rastrovacího elektronového mikroskopu JEOL 7401F. Jak dokazují snímky, štětička na konci výtěrové tyčinky je opravdu dokonalým kartáčkem. Žádní parazité, a to ani kulovitého, ani nitkovitého tvaru se na ní nevyskytují!" dodávají vědci.

„Překvapila nás její čistota, taková v mikrosvětě plném bakterií, spór plísní, pylů a nepřeberného množství úlomků a vláken není běžná a odpovídá požadavkům na čistotu materiálu, který se dostává do těsného kontaktu s nosní sliznicí,“ říká Jana Nebesářová z Laboratoře elektronové mikroskopie. "Každopádně, pokud štětičkou zašťouráte někde jinde než ve vašem nosu, je jisté, že se do kartáčku zachytí spousta smetí, které může vypadat jako miniaturní vetřelci či parazité," dodává.

Pravdou však je, že čerstvě vybalená štětička na výtěr z nosu nic takového neobsahuje, neobsahuje tedy ani Vlasovce mízního, jak se nyní často sdílí na sociálních sítích.

"Larva Vlasovce mízního měří v maximální délce přibližně 0,3 mm, což zaručeně neodpovídá velikosti vláken, která se objevují v mnoha videích na internetu. Navíc se přenáší jen určitými druhy komárů a to během sání krve, kdy se larvy vlasovce dostanou do krevního oběhu člověka. Následně larva roste a usazuje se v mízních uzlinách, kde dospěje a způsobí ucpání uzlin, což následně vede k rozvoji onemocnění s názvem Elefantiáza (sloní nemoc), při které dochází k obrovskému zvětšení různých částí těla. Je tedy jasné, že Vlasovec mízní to v žádném případě není. Apeloval bych na zdravý rozum lidí," uvedl pro server Roma.cz Štefan Balog, manažer stipendijního prgramu organizace ROMEA a absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

"Šířící se hoaxy nepomohou naší společnosti dostat se ze situace, ve které jsme. Proto prosím zachovejte chladnou hlavu a než budete šířit nějaké informace, zkuste si o dané problematice nejprve něco zjistit," vzkazuje Balog všem, kteří tyto fámy šíří. (Obdobnými fake news se zabývá server Manipulátoři.cz.)

Přečteno: 1736x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Hoax, dezinformace, manipulaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo