romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neviditelní Romové budou k vidění v nové galerii Phundrado vudar

27.4.2016 15:20
Anna Horváthová, sálová sestra na oční klinice, připravuje pacienty na operační výkon. (FOTO: Jana Platichová)
Anna Horváthová, sálová sestra na oční klinice, připravuje pacienty na operační výkon. (FOTO: Jana Platichová)

Organizace ARA ART zítřejší vernisáží výstavy Neviditelní Romové otevírá nový výstavní prostor v pražské kavárně Souterrain. Galerie Phundrado vudar (Otevřené dveře) je určena umělcům, kteří se věnují romským tématům a česko-romskému soužití.

Výstava bude k vidění do 22. června. Je koncipována jako doprovodný program k oslavám Mezinárodního dne Romů a vznikla ve spolupráci s ROMEA, o. p. s. Fotografky téměř všechny portrétované Romy zachytily v jejich pracovním prostředí. O jejich práci si totiž většinová společnost často myslí, že ji Romové nikdy nedělají. Jednou ze zachycených Romek je Jitka Hatinová, původní profesí zdravotní sestra, která se už 18 let na základní škole v Žebráku věnuje žákům s různými těžšími typy mentálního a zdravotního postižení.

"Česká společnost si často nemá šanci uvědomit, že většina Romů pracuje a vede běžný život. "Pro média jsou nezajímaví, přes den v zaměstnání, o volném čase s rodinou, proto server Romea.cz přináší veřejnosti příběhy těchto ʹneviditelnýchʹ, i jako inspiraci pro ty Romy, kterým se právě nedaří," říká koordinátorka této části výstavy Lenka Jandáková.

Ženy jen v kuchyni? 

Další oddíl výstavy nese název „Ženy jen v kuchyni?“ Výstava byla iniciována turnovskou romskou ženskou skupinou projektu JILEHA organizace Slovo 21. Na fotografiích Jana Kaluse se objevují právě členky této skupiny, které do focení zapojily i své manžele. Ženy se stylizovaly do typicky mužských profesí a muži zas do těch ženských. Takže ženy například opravují auta a muži se starají o děti a domácnost.

"Šlo nám o to, aby se veřejnost skrze fotografie dozvěděla o ženských právech. Chtěli jsme poukázat na zcela odlišný pohled na genderové role ve společnosti a sdělit, že ani ženy nebo muži je nemusejí naplňovat tradičním způsobem," říká o zajímavém nápadu Miroslava Adamenko, koordinátorka turnovské ženské skupiny.

Kromě toho si návštěvníci mohou prohlédnout také úspěšné vizuály kampaně #PrayForPrej organizace ARA ART. Například video My žijeme jinak vtipnou formou zaútočilo na předsudky společnosti, se kterými se ve svém životě Romové neustále setkávají. Hlavním cílem kampaně bylo přimět lidi k zamyšlení právě nad různými "prej", které o životě Romů mají.

Vstup zdarma. Výstava potrvá do středy 22. 6. 2016 ve Večerní kavárně Souterrain, Bělehradská 82, 120 00 Praha.

ARA ART je sdružení mladých lidí, kteří se zabývají uměleckou tvorbou a pořádáním kulturních akcí se sociálním rozměrem a přesahem. Hlavním polem působnosti je především hudební a divadelní tvorba, ale nebojí se experimentovat i s jinými uměleckými formami. Dalším tématem ARA ART je romská LGBT menšina a problematika tzv. trojí diskriminace.

Přečteno: 3539x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Výstava, Romové, ARA ARTHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo