romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nevládní organizace apelují na vládu, aby zachovala sekci lidských práv na Úřadu vlády

Praha, 9.1.2013 12:24, (ROMEA)
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)

Dnes je na pořadu jednání vlády tajný materiál, který přináší zásadní změny v uspořádání ministerstev a dalších úřadů na vládní úrovni. Nevládní organizace apelují na členy a členky vlády, aby zachovali sekci lidských práv na Úřadu vlády.

V prosinci zaslaly desítky nevládních organizací dopisy premiérovi a členům vlády, ve kterém se postavily proti dalšímu oslabování role lidských práv v současné vládě. Vyzvaly ji, aby zachovala dosavadní Sekci pro lidská práva při Úřadu vlády sdružující poradní orgány, jakož i Agenturu pro sociální začleňování. Pokud i tato vláda přikládá ochraně lidských práv důležitost, nemůže dopustit, aby došlo k rozmělnění mechanismu, který dlouhá léta na Úřadu vlády fungoval. Ani argument, že se přesunem na ministerstva ušetří finanční prostředky ze státního rozpočtu, není opodstatněný. Desítky členů poradních orgánů vlády jsou většinou odborníci, kteří se činnostem v radách a výborech věnují ve svém volném čase.

Současný materiál není znám jak veřejnosti, tak i běžným připomínkovacím místům, které komentují materiály připravované pro jednání vlády. „Nerozumím tomu, proč tento materiál neprošel běžným připomínkovým řízením, ve kterém by se mohly vyjádřit dotčené instituce a občanská společnost,“ vyjádřila se Anna Šabatová, předsedkyně Českého helsinského výboru. „Doufáme, že vláda vyslyšela naše argumenty a v aktuální verzi textu se přesunutí Sekce lidských práv na Ministerstvo spravedlnosti už nenachází,“ doplňuje Marek Čaněk z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v ČR.

Texty prohlášení nevládních organizací:

Český helsinský výbor a Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR
Přečteno: 702x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vláda, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo