romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nevládní organizace si stěžují na ředitele památníku Lidice Červencla. Podle nich hlásá kolektivní vinu Romů

Kladno, 19.8.2013 14:19, (ROMEA)
Předseda vlády ČR Jiří Rusnok (uprostřed), Milouš Červencl, ředitel Památníku Lidice a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková na pietním aktu v Letech u Písku 1. 8. 2013 (FOTO: www.vlada.cz)
Předseda vlády ČR Jiří Rusnok (uprostřed), Milouš Červencl, ředitel Památníku Lidice a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková na pietním aktu v Letech u Písku 1. 8. 2013 (FOTO: www.vlada.cz)

Jednotlivci i nevládní organizace zabývající se ochranou lidských práv, integrací romské komunity a udržováním paměti přeživších romský holocaust se v těchto dnech obrátili na náměstkyni ministra kultury Annu Matouškovou se stížností na ředitele památníku Lidice Milouše Červencla, pod nějž spadá i památník romského holokaustu v Letech u Písku. Ten se podle nich dopustil hlásání kolektivní viny na adresu Romů a dalších nevhodných výroků. 

Milouš Červencl na dotaz "Jsou Češi rasisté?" odpověděl deníku Právo takto:

"Na rozdíl od mnohých si myslím, že Češi rasisty nejsou. Nakupujeme u Vietnamců, zaměstnáváme Ukrajince a další národnosti, chodíme k Italům do restaurací. Lidé této země jsou tolerantní k příslušníkům jiných zde žijících národů, barvě pleti, náboženství.

S čím se však asi nemíní ztotožnit a co netolerují, jsou nepřizpůsobiví spoluobčané. Zvláště když nerespektují naše zákony a zvyklosti, obecný pořádek a zneužívají širokého sociálního systému nastaveného tímto státem, o kriminalitě nemluvě. To se týká našeho mnohdy problematického soužití s Romy. Vykládat to však jako projev rasismu je zavádějící. Jistě se najdou v naší zemi malé skupinky hlásající čistotu rasy pod heslem Čechy Čechům! které rády zneužívají problémy v některých městech a obcích s romskou menšinou, ale s tím se setkáváme i v jiných evropských zemích.

 Z hlediska mé profese, kdy se s romskou problematikou, respektive nedávnou smutnou kapitolou dějin Cikánů a Sintů, zabývám, se naopak setkávám s velkou tolerancí „gádžů“ k osudu Romů. V památníku v Letech jsem nezaznamenal žádný projev rasové nenávisti nebo poškozování expozic. Je proto nutné odlišit rasismus od nespokojenosti většiny občanů s těmi, kteří nejsou ochotni přizpůsobit se řádu věcí veřejných."

Text stížnosti přinášíme v plném znění.

Stížnost nevládních organizací na Milouše Červencla

Vážená paní náměstkyně,

obracíme se na Vás ve věci veřejných výroků ředitele památníku Lidice a památníku Lety JUDr. Milouše Červencla. V sobotním magazínu Práva (10. 8. 2013) bylo zveřejněno jeho vyjádření v rámci ankety Jsou Češi rasisté? Odpověď ředitele je šokující a nepřijatelná obzvlášť od vedoucího paměťové instituce, která má spravovat památku obětí rasismu a národnostní zášti.

Ředitel Červencl bagatelizuje projevy rasismu a sám jej svými výroky dále rozněcuje. Staví na nepřijatelném principu kolektivní viny směřujícím vůči českým občanům romské národnosti, když prakticky všechny označuje za nepřizpůsobivé a práce se štítící. Konkrétně uvádí: „S čím se však asi nemíní ztotožnit a co netolerují, jsou nepřizpůsobiví spoluobčané. Zvláště když nerespektují naše zákony a zvyklosti, obecný pořádek a zneužívají širokého sociálního systému nastaveného tímto státem, o kriminalitě nemluvě. To se týká našeho mnohdy problematického soužití s Romy. Vykládat to však jako projev rasismu je zavádějící.“ Celé znění jeho výroků posíláme v příloze.

Ředitel paměťové instituce, jež má připomínat národnostní genocidu Čechů a Romů, se vyjadřuje způsobem, který významně oslabuje důvěru veřejnosti v to, že je vůbec schopen zastávat odpovědně svoji funkci. Replikuje základní rasistická a xenofobní klišé, ztotožňuje celý romský národ se sociálně patologickými jedinci, rasistickou genocidu označuje za "smutnou kapitolu", v situaci, kdy soužití Čechů s Romy je prokazatelně (na základě výzkumů) na nejhorší úrovni po roce 1989, tvrdí, že se setkává s velkou tolerancí "gádžů" vůči Romům a v době, kdy se v ČR konají téměř každý týden násilné pochody směřující vůči Romům, podporuje rasistický diskurs.

V zásadě svým vystoupením pošlapává odkaz všech, kteří byli zavražděni v Letech, Lidicích a Ležákách, tedy osob, které byly obětí národnostně postavených předsudků a nenávisti, o nichž prakticky ve svém vyjádření hovoří jako o legitimních. Přidává se tak na stranu mnohých jiných, jež vzájemné soužití Čechů a Romů eskalují k nevraživosti a nenávisti posilováním stereotypů a xenofobie.

Kromě jiného jedná i v rozporu se zřizovací Listinou Památníku Lidice, která památníku ukládá pořádat odborné konference, sympozia, semináře a výchovné programy zaměřené především k výchově mládeže k demokracii a toleranci, proti rasismu a xenofobii, v rozporu s etickým kodexem téže instituce a pravděpodobně v rozporu se zřizovací listinou Památníku Lety (není zveřejněna).

Ředitel Červencl opět prokázal, že není ani odborníkem, ani vhodnou osobou ke správě institucí charakteru Lidice, Ležáky a Lety. Po kauzách Total Burn Out a Rozeznění, které byly velmi negativně vnímány komunitou přeživších v Lidicích, přichází opakované necitlivé zacházení s přeživšími a jejich potomky z koncentračního tábora v Letech u Písku, které graduje jeho rasistickým výrokem. Za takové situace si nedokážeme představit jeho setrvání ve funkci.

Vážená paní náměstkyně,
domníváme se, podobné výroky, které uvedl na adresu českých Romů ředitel památníků Lidice, Ležáky a Lety, jsou nepřijatelné, patří za ně omluva a je nutné z nich vyvodit okamžitou osobní zodpovědnost.

Celostátní asociace Romů ČR
Český helsinský výbor
In IUSTITIA
Institut paměti společnosti a krajiny, o.p.s.
ROMEA
Slovo 21
Tady a teď
Výbor pro odškodnění romského holocaustu v ČR
Mgr. Gabriela Havlůjová, předsedkyně OV Českého svazu bojovníků za svobodu Kladno
Petr Hroník, předseda ZO Českého svazu bojovníků za svobodu Kladno

V Praze dne 15.8.2013

Přečteno: 2770x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Lidice, Lety u Písku, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo