romea - logo
5. června 2020 (pátek)
svátek má Dobroslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nezajímáte mě... vzkazuje Jan Bendig všem haterům ve své nové písni "DGF"

2.3.2017 10:26
Jan Bendig má novou píseň a videoklip. DGF je zpráva všem pokrytcům a haterům na internetu. FOTO: Facebook Jana Bendiga
Jan Bendig má novou píseň a videoklip. DGF je zpráva všem pokrytcům a haterům na internetu. FOTO: Facebook Jana Bendiga

Celý včerejší den zpěvák a skladatel Jan Bendig věnoval promování svého nového videoklipu k nové písni "DON’T GIVE A FUCK" (ve volném překladu Mě to nezajímá). V písni se vyjadřuje k období, kdy se musel vyrovnávat s ne vždy příjemnými reakcemi veřejnosti, které následovaly poté, kdy uspěl v talentové soutěži a začal profesionálně vystupovat.

Tématem videoklipu, který se odehrává v pražských lokacích, je milostný vztah, do kterého osudově zasáhne rasová nesnášenlivost. "Příběh je inspirován jedním reálným životním osudem. Až na pár detailů je v klipu popsán přesně tak, jak se stal. V reálu byla dívka skupinkou skinheadů umlácena," řekl pro server Romea.cz autor scénáře a režisér videoklipu Lukáš Rejmon.

Auterem textu je americký rapper David Hi-Def Tuscher. "Klip vznikl na Honzovo přání. Prošel si spoustou špatných věcí, kdy ho spousta lidí ranila, podvedla a nebo mu říkala, jak se má chovat, žít a s kým se bavit. Text odráží jeho životní zkušenosti," dodal Lukáš Rejmon.

VIDEOKLIP

V rozhovoru Jsem Rom, Jsem Pražák pro server Prague morning o své nové písni DGF řekl: "Já jsem si v životě prošel různýma nepříjemnýma zkušenostma. V těch 15, kdy jsem vyšel ven (pozn. red.: český výraz pro coming out, tj. prohlášení o homosexuální orientaci) a  najednou jsem byl v šoubyznysu, jsem nezvládal kritiku lidí, hejtrů. Ale postupem času, jak jsem dospíval, tak mi začalo být mi jedno, co si o mě ostatní myslej..."

Rozhovor s Janem Bendigem o jeho nové písni "DGF"

Videoklipy k písním Jana Bendiga se vyznačují angažovaností, která v případě popových skladeb nebývá obvyklá. Jejich interpreti většinou volí spíše odlehčená témata. Jana Bendiga jsme se proto zeptali:

Proč jste se rozhodl ve svých videoklipech znázorňovat témata, která jsou ve společnosti tabuizovaná?

Mě samotného moc nebaví, že všechny klipy u nás v Česku jsou na jedno brdo. Kluk kouká po zamilované holce a ta holka na něj hází sexy kukuč. Já se inspiruji zahraničím, kde je zcela běžné v klipech přinášet i kontroverzní témata, o kterých se ve společnosti moc nemluví. A to stejné jsem chtěl svým posluchačům přinést i v tomto klipu.

Proč je podle Vás důležité reagovat na způsob, jakým lidé komunikují na sociálních sítích, postavit se šíření hoaxů, hate speech apod.?

Zpěvák a skladatel Jan Bendig (23) pochází z Hradce Králové. V roce 2009 uspěl v pěvecké soutěži Česko Slovenská SuperStar, v níž skončil na 4. místě. Mezi jeho nejúspěšnější singly patří duet s Markétou Konvičkovou Bloudím, který má téměř 3 mil. zhlédnutí na You Tube. Úspěch zaznamenala i píseň v romštině Me tut užarav nebo singl Roma boy.

Internet je plný takzvaných hrdinů, kteří v komentářích dokážou člověka urážet, až to není hezké. Celkově celý svět je teď závislý na sociálních sítích a lidi nežijí reálný život. A to je smutné. Na světě je kvůli politice, válkám a dalším věcem tolik zla. Takže mi je vždy líto, že další zlo je kvůli tomu, že má například někdo jinou barvu pleti či je z jiného etnika.

O čem je text písně? Týká se nějaké konkrétní skupiny lidí? Například bulvárních novinářů?

Ne, je to o lidech obecně a o tom, jak dokážou být někdy zákeřní, falešní a pokrytecký… Novináři jen dávají lidem to, co lidi chtějí číst. Dnešní společnost je zkažená a nerada vidí pravdu. A tento klip je jednou z cest, jak ji lidem trošku připomenout.

Co byste si přál, aby v lidech vzbudila?

Emoce, špatný pocit a donutila je přemýšlet o sobě a svém okolí. Přál bych si, aby v nich vzbudila touhu zamyslet se a něco v dnešní společnosti změnit.

V nejbližší době můžete Jana Bendiga vidět v Jihlavě, na koncertě, který se bude konat 10. března v  klubu U MARIE. Více na jeho facebookových stránkách.

Přečteno: 8128x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, homosexualita, Romská hrdost, romská kultura, Romská píseň, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Foto: Lukáš Houdek

videoZemřel romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth

4.6.2020 11:40
Ve věku 60 let zemřel dnes v ranních hodinách po krátké nemoci romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváh. Serveru Romea.cz to sdělila jeho rodina.
 celý článek

Dej mu jen podmínku. Koláž Romea.cz

Satirická glosa Františka Kostlána: Ať žije podmínka!

3.6.2020 17:24
Tento týden došly tři soudy ke stejnému posouzení tří různých rasistických trestných činů. Za takové zločiny se u nás i na Slovensku už dlouhá léta nejčastěji udělují podmínečné tresty. A protože trestné činy tohoto charekteru jsou podle práva posuzovány přísněji než jiné, musíme za stejný zločin s podtextem nerasistickým hledat tresty ještě nižší než jsou podmínky. Je mi jasné, že ironie a satirický pohled na věc se k takovým případům příliš nehodí, ale berte to, prosím, jako vyjádření bezmoci a bezradnosti nad rozhodováním středoevropské justice.
 celý článek

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo