romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nezajímáte mě... vzkazuje Jan Bendig všem haterům ve své nové písni "DGF"

2.3.2017 10:26
Jan Bendig má novou píseň a videoklip. DGF je zpráva všem pokrytcům a haterům na internetu. FOTO: Facebook Jana Bendiga
Jan Bendig má novou píseň a videoklip. DGF je zpráva všem pokrytcům a haterům na internetu. FOTO: Facebook Jana Bendiga

Celý včerejší den zpěvák a skladatel Jan Bendig věnoval promování svého nového videoklipu k nové písni "DON’T GIVE A FUCK" (ve volném překladu Mě to nezajímá). V písni se vyjadřuje k období, kdy se musel vyrovnávat s ne vždy příjemnými reakcemi veřejnosti, které následovaly poté, kdy uspěl v talentové soutěži a začal profesionálně vystupovat.

Tématem videoklipu, který se odehrává v pražských lokacích, je milostný vztah, do kterého osudově zasáhne rasová nesnášenlivost. "Příběh je inspirován jedním reálným životním osudem. Až na pár detailů je v klipu popsán přesně tak, jak se stal. V reálu byla dívka skupinkou skinheadů umlácena," řekl pro server Romea.cz autor scénáře a režisér videoklipu Lukáš Rejmon.

Auterem textu je americký rapper David Hi-Def Tuscher. "Klip vznikl na Honzovo přání. Prošel si spoustou špatných věcí, kdy ho spousta lidí ranila, podvedla a nebo mu říkala, jak se má chovat, žít a s kým se bavit. Text odráží jeho životní zkušenosti," dodal Lukáš Rejmon.

VIDEOKLIP

V rozhovoru Jsem Rom, Jsem Pražák pro server Prague morning o své nové písni DGF řekl: "Já jsem si v životě prošel různýma nepříjemnýma zkušenostma. V těch 15, kdy jsem vyšel ven (pozn. red.: český výraz pro coming out, tj. prohlášení o homosexuální orientaci) a  najednou jsem byl v šoubyznysu, jsem nezvládal kritiku lidí, hejtrů. Ale postupem času, jak jsem dospíval, tak mi začalo být mi jedno, co si o mě ostatní myslej..."

Rozhovor s Janem Bendigem o jeho nové písni "DGF"

Videoklipy k písním Jana Bendiga se vyznačují angažovaností, která v případě popových skladeb nebývá obvyklá. Jejich interpreti většinou volí spíše odlehčená témata. Jana Bendiga jsme se proto zeptali:

Proč jste se rozhodl ve svých videoklipech znázorňovat témata, která jsou ve společnosti tabuizovaná?

Mě samotného moc nebaví, že všechny klipy u nás v Česku jsou na jedno brdo. Kluk kouká po zamilované holce a ta holka na něj hází sexy kukuč. Já se inspiruji zahraničím, kde je zcela běžné v klipech přinášet i kontroverzní témata, o kterých se ve společnosti moc nemluví. A to stejné jsem chtěl svým posluchačům přinést i v tomto klipu.

Proč je podle Vás důležité reagovat na způsob, jakým lidé komunikují na sociálních sítích, postavit se šíření hoaxů, hate speech apod.?

Zpěvák a skladatel Jan Bendig (23) pochází z Hradce Králové. V roce 2009 uspěl v pěvecké soutěži Česko Slovenská SuperStar, v níž skončil na 4. místě. Mezi jeho nejúspěšnější singly patří duet s Markétou Konvičkovou Bloudím, který má téměř 3 mil. zhlédnutí na You Tube. Úspěch zaznamenala i píseň v romštině Me tut užarav nebo singl Roma boy.

Internet je plný takzvaných hrdinů, kteří v komentářích dokážou člověka urážet, až to není hezké. Celkově celý svět je teď závislý na sociálních sítích a lidi nežijí reálný život. A to je smutné. Na světě je kvůli politice, válkám a dalším věcem tolik zla. Takže mi je vždy líto, že další zlo je kvůli tomu, že má například někdo jinou barvu pleti či je z jiného etnika.

O čem je text písně? Týká se nějaké konkrétní skupiny lidí? Například bulvárních novinářů?

Ne, je to o lidech obecně a o tom, jak dokážou být někdy zákeřní, falešní a pokrytecký… Novináři jen dávají lidem to, co lidi chtějí číst. Dnešní společnost je zkažená a nerada vidí pravdu. A tento klip je jednou z cest, jak ji lidem trošku připomenout.

Co byste si přál, aby v lidech vzbudila?

Emoce, špatný pocit a donutila je přemýšlet o sobě a svém okolí. Přál bych si, aby v nich vzbudila touhu zamyslet se a něco v dnešní společnosti změnit.

V nejbližší době můžete Jana Bendiga vidět v Jihlavě, na koncertě, který se bude konat 10. března v  klubu U MARIE. Více na jeho facebookových stránkách.

Přečteno: 8228x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, homosexualita, Romská hrdost, romská kultura, Romská píseň, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo