romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nezajímáte mě... vzkazuje Jan Bendig všem haterům ve své nové písni "DGF"

2.3.2017 10:26
Jan Bendig má novou píseň a videoklip. DGF je zpráva všem pokrytcům a haterům na internetu. FOTO: Facebook Jana Bendiga
Jan Bendig má novou píseň a videoklip. DGF je zpráva všem pokrytcům a haterům na internetu. FOTO: Facebook Jana Bendiga

Celý včerejší den zpěvák a skladatel Jan Bendig věnoval promování svého nového videoklipu k nové písni "DON’T GIVE A FUCK" (ve volném překladu Mě to nezajímá). V písni se vyjadřuje k období, kdy se musel vyrovnávat s ne vždy příjemnými reakcemi veřejnosti, které následovaly poté, kdy uspěl v talentové soutěži a začal profesionálně vystupovat.

Tématem videoklipu, který se odehrává v pražských lokacích, je milostný vztah, do kterého osudově zasáhne rasová nesnášenlivost. "Příběh je inspirován jedním reálným životním osudem. Až na pár detailů je v klipu popsán přesně tak, jak se stal. V reálu byla dívka skupinkou skinheadů umlácena," řekl pro server Romea.cz autor scénáře a režisér videoklipu Lukáš Rejmon.

Auterem textu je americký rapper David Hi-Def Tuscher. "Klip vznikl na Honzovo přání. Prošel si spoustou špatných věcí, kdy ho spousta lidí ranila, podvedla a nebo mu říkala, jak se má chovat, žít a s kým se bavit. Text odráží jeho životní zkušenosti," dodal Lukáš Rejmon.

VIDEOKLIP

V rozhovoru Jsem Rom, Jsem Pražák pro server Prague morning o své nové písni DGF řekl: "Já jsem si v životě prošel různýma nepříjemnýma zkušenostma. V těch 15, kdy jsem vyšel ven (pozn. red.: český výraz pro coming out, tj. prohlášení o homosexuální orientaci) a  najednou jsem byl v šoubyznysu, jsem nezvládal kritiku lidí, hejtrů. Ale postupem času, jak jsem dospíval, tak mi začalo být mi jedno, co si o mě ostatní myslej..."

Rozhovor s Janem Bendigem o jeho nové písni "DGF"

Videoklipy k písním Jana Bendiga se vyznačují angažovaností, která v případě popových skladeb nebývá obvyklá. Jejich interpreti většinou volí spíše odlehčená témata. Jana Bendiga jsme se proto zeptali:

Proč jste se rozhodl ve svých videoklipech znázorňovat témata, která jsou ve společnosti tabuizovaná?

Mě samotného moc nebaví, že všechny klipy u nás v Česku jsou na jedno brdo. Kluk kouká po zamilované holce a ta holka na něj hází sexy kukuč. Já se inspiruji zahraničím, kde je zcela běžné v klipech přinášet i kontroverzní témata, o kterých se ve společnosti moc nemluví. A to stejné jsem chtěl svým posluchačům přinést i v tomto klipu.

Proč je podle Vás důležité reagovat na způsob, jakým lidé komunikují na sociálních sítích, postavit se šíření hoaxů, hate speech apod.?

Zpěvák a skladatel Jan Bendig (23) pochází z Hradce Králové. V roce 2009 uspěl v pěvecké soutěži Česko Slovenská SuperStar, v níž skončil na 4. místě. Mezi jeho nejúspěšnější singly patří duet s Markétou Konvičkovou Bloudím, který má téměř 3 mil. zhlédnutí na You Tube. Úspěch zaznamenala i píseň v romštině Me tut užarav nebo singl Roma boy.

Internet je plný takzvaných hrdinů, kteří v komentářích dokážou člověka urážet, až to není hezké. Celkově celý svět je teď závislý na sociálních sítích a lidi nežijí reálný život. A to je smutné. Na světě je kvůli politice, válkám a dalším věcem tolik zla. Takže mi je vždy líto, že další zlo je kvůli tomu, že má například někdo jinou barvu pleti či je z jiného etnika.

O čem je text písně? Týká se nějaké konkrétní skupiny lidí? Například bulvárních novinářů?

Ne, je to o lidech obecně a o tom, jak dokážou být někdy zákeřní, falešní a pokrytecký… Novináři jen dávají lidem to, co lidi chtějí číst. Dnešní společnost je zkažená a nerada vidí pravdu. A tento klip je jednou z cest, jak ji lidem trošku připomenout.

Co byste si přál, aby v lidech vzbudila?

Emoce, špatný pocit a donutila je přemýšlet o sobě a svém okolí. Přál bych si, aby v nich vzbudila touhu zamyslet se a něco v dnešní společnosti změnit.

V nejbližší době můžete Jana Bendiga vidět v Jihlavě, na koncertě, který se bude konat 10. března v  klubu U MARIE. Více na jeho facebookových stránkách.

Přečteno: 8437x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, homosexualita, Romská hrdost, romská kultura, Romská píseň, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo