romea - logo
18. října 2018 (čtvrtek)
svátek má Lukáš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výbor OSN České republice: Odškodněte oběti nedobrovolných sterilizací, potrestejte viníky

11.3.2016 11:00
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Výbor OSN pro odstranění diskriminace žen (CEDAW) vydal dne 7. 3. 2016 Závěrečná doporučení adresovaná České republice za účelem zlepšení postavení žen navazují na šestou periodickou zprávu o plnění Úmluvy OSN o odstranění všech forem diskriminace žen. Tu vládní delegace České republiky před Výborem v Ženevě obhajovala 23. února.

CEDAW

Výbor je nezávislým monitorovacím orgánem OSN, jehož úkolem je dohlížet nad naplňováním Úmluvy a formulovat případná doporučení jednotlivým členským státům.

Českou republiku výbor vyzval například k přijetí novely volebních zákonů zavádějící pravidla pro zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách či zavedení opatření k odstranění chudoby samoživitelek, ke snižování rozdílů v odměňování žen a mužů či k zajištění dostupnosti sociálních služeb pro oběti domácího násilí atd. Výbor se ve zprávě vyjádřil také k nezákonným sterilizacím romských žen a v doporučením českou vládu vybízí například k přijetí odškodňovacího mechanismu obětí.

V souladu s doporučeními výboru z předchozích let a doporučeními ombudsmana ČR z roku 2005 výbor znovu naléhá na českou vládu, aby lhůtu podání žádosti o odškodné za vynucenou nebo nedobrovolnou sterilizaci ze současných tří let prodloužila. "Tato lhůta by měla začínat od doby, kdy byl zjištěn skutečný význam a všechny důsledky sterilizace obětí, ne od doby vykonání sterilizace," píše se v doporučením výboru.

Dále má Česká republika "vyšetřit a potrestat aktéry nezákonných praktik vynucených nebo nedobrovolných sterilizací a poskytnout všem obětem podporu při přístupu k lékařským zprávám". Také by měla jmenovat nezávislou komisi, která "provede výzkum újmy způsobené praxí nedobrovolných sterilizací, a zabezpečí tak přístup k odškodnění všem potenciálním žadatelkám".

Česká vláda během následujících dvou let musí Výboru předložit informace o tom, jaké kroky byly přijaty k implementaci těchto doporučení.

Nárok na finanční odškodnění je podle státu promlčený

Vláda v říjnu 2015 odmítla návrh na odškodnění oběti protiprávních sterilizací z minulých desetiletí, jak ho navrhl tým ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Podle návrhu měly ženy dostat odškodnění až 300.000 korun. Podle některých připomínek se oběti mohly kvůli odškodnému obrátit na soud a mělo by také stačit, že se jim stát už omluvil a pravidla zákroku změnil.

Podle náměstkyně ministra pro lidská práva Martiny Štěpánkové je však nárok na finanční odškodnění už promlčený. Vyjádřila navíc pochybnost, že komunistický režim by soudní projednávání umožnil..

Na protiprávní sterilizace romských žen upozornila už Charta 77 v dokumentu O postavení Cikánů-Romů v Československu, který tehdejší komunistické vládě zaslala 13. 12. 1978. "V některých obvodech se sterilizace romských žen provádí jako plánovaná administrativní praxe a úspěšnost pracovníků je na interních schůzích hodnocena podle počtu romských žen, jež se jim podařilo k souhlasu se sterilizací přemluvit. Za takových podmínek je objektivnost vyloučena. Mnohdy je k získání souhlasu se sterilizací demagogicky využívána peněžní odměna. Tak se sterilizace stává jedním z postupů většinově populace proti populaci menšinové, směřující k tomu, aby se v menšinové etnické skupině bránilo rození dětí," psalo se tehdy v dokumentu.

Na podezření na nucené protiprávní sterilizace v Česku pak znovu v roce 2004 upozornilo Evropské centrum pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy. Ombudsman Otakar Motejl v roce 2005 poprvé téma systematicky zpracoval. Vládní výbor proti mučení navrhl zavést odškodné už v roce 2006. V roce 2009 se za protiprávní zákroky tehdejší kabinet omluvil. Za to, že stát porušoval práva lidí a dosud je neodškodnil, ČR sklízí kritiku od mezinárodních organizací.

Okruh témat, která byla předmětem slyšení delegace ČR, zaslal Výbor v tzv. předběžných otázkách na podzim loňského roku.

"Vláda argumentovala proti zřízení zvláštního odškodňovacího mechanismu tím, že by mohly především u starších případů vzniknout problémy s důkazy. Ale tyto problémy by právě měly být důvodem, že se vytvoří zvláštní postup pro odškodnění," uvedla pro server Romea.cz Gwendolyn Albert, která dlouhodobě pomáhá obětem nezákonných sterilizací. Podle Albert to je jeden z důvodů proč v roce 2005 tehdejší Ombudsman navrhl vytvoření speciálního mechanismu odškodnění.

"Vláda rovněž tvrdí, že Nejvyšší soud České republiky přerušil promlčecí lhůtu a ve dvou případech odškodnil nezákonně sterilizované, ale už nevysvětluje, že to byly novější případy z období po roce 1990, kdy důkazní situace byla poměrně silná. Nevíme o žádném vyhraném soudním sporu, ve kterém by byla odškodněna oběť nezákonné sterilizace z období před rokem 1990. Neexistuje žádná záruka, že se u podobných případů oběti od soudů dočkají spravedlnosti. Vláda by měla přijmout odpovědnost a odškodnit tyto osoby, protože nezákonné sterilizace jsou důsledkem vládní politiky před rokem 1990, ale také výsledkem selhání vlád po roce 1990, kdy sterilizace i přes změnu politického systému pokračovaly," dodala Gwendolyn Albert.

DOKUMENT

Přečteno: 1594x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, Zdravotnictví, OSNHLAVNÍ ZPRÁVY

Jedna ze dvou uzavíraných ubytoven v Ústí nad Labem. Ubytovna Modrá. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Výzkum Agentury: Více než 80% rodin z ubytoven se přestěhovalo do běžného bydlení díky mimořádné dávce

16.10.2018 15:58
Víc než čtyři pětiny domácností z ubytoven, které se díky mimořádné dávce na kauci a vybavení mohly přestěhovat do běžného bytu, si bydlení po roce udržely.
 celý článek

Tomio Okamura a koncentrační tábor v Letech u Písku (Koláž: Romea.cz)

Okamura a Rozner se dle policie nedopustili trestného činu, Lety jsou dál "neexistující pseudokoncentrák bez plotu"

16.10.2018 11:39
Výroky předsedy SPD Tomia Okamury a jeho stranického kolegy poslance Miloslava Roznera o romském táboře v Letech u Písku nejsou trestným činem.
 celý článek

Josef Holomek na náhrobku v Uherském Ostrohu (FOTO: Lada Viková)

Romové v českoskovenských legiích v Itálii a jejich smutné osudy

15.10.2018 15:58
V rámci oslav 100 let od vzniku republiky se připomínají slavné československé legie, které na třech frontách (ve Francii, Rusku a Itálii) daly světu jasně najevo, na čí straně konfliktu obyvatelé Čech, Moravy, Slezska a Slovenska stojí. Pod vedením hlavních vůdců, Tomáše Garriguea Masaryka a Rastislava Štefánika, tak zviditelnily touhu Čechoslováků získat vlastní stát odtržením se od Rakousko-Uherska.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo