romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výbor OSN České republice: Odškodněte oběti nedobrovolných sterilizací, potrestejte viníky

11.3.2016 11:00
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Výbor OSN pro odstranění diskriminace žen (CEDAW) vydal dne 7. 3. 2016 Závěrečná doporučení adresovaná České republice za účelem zlepšení postavení žen navazují na šestou periodickou zprávu o plnění Úmluvy OSN o odstranění všech forem diskriminace žen. Tu vládní delegace České republiky před Výborem v Ženevě obhajovala 23. února.

CEDAW

Výbor je nezávislým monitorovacím orgánem OSN, jehož úkolem je dohlížet nad naplňováním Úmluvy a formulovat případná doporučení jednotlivým členským státům.

Českou republiku výbor vyzval například k přijetí novely volebních zákonů zavádějící pravidla pro zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách či zavedení opatření k odstranění chudoby samoživitelek, ke snižování rozdílů v odměňování žen a mužů či k zajištění dostupnosti sociálních služeb pro oběti domácího násilí atd. Výbor se ve zprávě vyjádřil také k nezákonným sterilizacím romských žen a v doporučením českou vládu vybízí například k přijetí odškodňovacího mechanismu obětí.

V souladu s doporučeními výboru z předchozích let a doporučeními ombudsmana ČR z roku 2005 výbor znovu naléhá na českou vládu, aby lhůtu podání žádosti o odškodné za vynucenou nebo nedobrovolnou sterilizaci ze současných tří let prodloužila. "Tato lhůta by měla začínat od doby, kdy byl zjištěn skutečný význam a všechny důsledky sterilizace obětí, ne od doby vykonání sterilizace," píše se v doporučením výboru.

Dále má Česká republika "vyšetřit a potrestat aktéry nezákonných praktik vynucených nebo nedobrovolných sterilizací a poskytnout všem obětem podporu při přístupu k lékařským zprávám". Také by měla jmenovat nezávislou komisi, která "provede výzkum újmy způsobené praxí nedobrovolných sterilizací, a zabezpečí tak přístup k odškodnění všem potenciálním žadatelkám".

Česká vláda během následujících dvou let musí Výboru předložit informace o tom, jaké kroky byly přijaty k implementaci těchto doporučení.

Nárok na finanční odškodnění je podle státu promlčený

Vláda v říjnu 2015 odmítla návrh na odškodnění oběti protiprávních sterilizací z minulých desetiletí, jak ho navrhl tým ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Podle návrhu měly ženy dostat odškodnění až 300.000 korun. Podle některých připomínek se oběti mohly kvůli odškodnému obrátit na soud a mělo by také stačit, že se jim stát už omluvil a pravidla zákroku změnil.

Podle náměstkyně ministra pro lidská práva Martiny Štěpánkové je však nárok na finanční odškodnění už promlčený. Vyjádřila navíc pochybnost, že komunistický režim by soudní projednávání umožnil..

Na protiprávní sterilizace romských žen upozornila už Charta 77 v dokumentu O postavení Cikánů-Romů v Československu, který tehdejší komunistické vládě zaslala 13. 12. 1978. "V některých obvodech se sterilizace romských žen provádí jako plánovaná administrativní praxe a úspěšnost pracovníků je na interních schůzích hodnocena podle počtu romských žen, jež se jim podařilo k souhlasu se sterilizací přemluvit. Za takových podmínek je objektivnost vyloučena. Mnohdy je k získání souhlasu se sterilizací demagogicky využívána peněžní odměna. Tak se sterilizace stává jedním z postupů většinově populace proti populaci menšinové, směřující k tomu, aby se v menšinové etnické skupině bránilo rození dětí," psalo se tehdy v dokumentu.

Na podezření na nucené protiprávní sterilizace v Česku pak znovu v roce 2004 upozornilo Evropské centrum pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy. Ombudsman Otakar Motejl v roce 2005 poprvé téma systematicky zpracoval. Vládní výbor proti mučení navrhl zavést odškodné už v roce 2006. V roce 2009 se za protiprávní zákroky tehdejší kabinet omluvil. Za to, že stát porušoval práva lidí a dosud je neodškodnil, ČR sklízí kritiku od mezinárodních organizací.

Okruh témat, která byla předmětem slyšení delegace ČR, zaslal Výbor v tzv. předběžných otázkách na podzim loňského roku.

"Vláda argumentovala proti zřízení zvláštního odškodňovacího mechanismu tím, že by mohly především u starších případů vzniknout problémy s důkazy. Ale tyto problémy by právě měly být důvodem, že se vytvoří zvláštní postup pro odškodnění," uvedla pro server Romea.cz Gwendolyn Albert, která dlouhodobě pomáhá obětem nezákonných sterilizací. Podle Albert to je jeden z důvodů proč v roce 2005 tehdejší Ombudsman navrhl vytvoření speciálního mechanismu odškodnění.

"Vláda rovněž tvrdí, že Nejvyšší soud České republiky přerušil promlčecí lhůtu a ve dvou případech odškodnil nezákonně sterilizované, ale už nevysvětluje, že to byly novější případy z období po roce 1990, kdy důkazní situace byla poměrně silná. Nevíme o žádném vyhraném soudním sporu, ve kterém by byla odškodněna oběť nezákonné sterilizace z období před rokem 1990. Neexistuje žádná záruka, že se u podobných případů oběti od soudů dočkají spravedlnosti. Vláda by měla přijmout odpovědnost a odškodnit tyto osoby, protože nezákonné sterilizace jsou důsledkem vládní politiky před rokem 1990, ale také výsledkem selhání vlád po roce 1990, kdy sterilizace i přes změnu politického systému pokračovaly," dodala Gwendolyn Albert.

DOKUMENT

Přečteno: 1610x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, Zdravotnictví, OSNHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo