romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nezaměstnaní lidé v Obrnicích se v obci zapojili do veřejné služby

28.6.2017 10:15
Ilustrační foto. (FOTO: bau)
Ilustrační foto. (FOTO: bau)

Až 50 lidí má možnost vykonat veřejnou službu v Obrnicích na Mostecku. Zatím se jich přihlásilo 27, řekl ČTK ředitel zdejších technických služeb Václav Cihlář. Veřejná služba je určená pro lidi, kteří jsou déle než půl roku bez práce a pobírají dávky v nouzi. Odpracovat mají 20 hodin měsíčně, aby se jim příspěvek na živobytí nesnížil. Při odpracování 30 hodin měsíčně si mohou i finančně polepšit.

Obrnické technické služby počítají s veřejnou službou dlouhodobě, zatím se přihlásilo 27 lidí. "Předepsaný počet hodin už odpracovalo 13 z nich, ostatní by si závazek měli splnit v tomto týdnu. Smlouvu na organizování veřejné služby s úřadem práce jsme podepsali na dva roky, a to s účinností od 1. června," řekl Cihlář s tím, že technické služby mohou lidí zapojit až 50.

Lidé se v rámci veřejné služby zapojují do úklidu v obci od silnic přes chodníky po veřejná prostranství. "Po dohodě s úřadem práce u nás vykonávají veřejnou službu výhradně obyvatelé Obrnic. Od července přijmeme předáka, který se ujme organizace veřejné služby. K jeho povinnostem bude kromě jiného patřit i kontrolní činnost s důrazem na odpracování skutečného počtu hodin v odpovídající kvalitě," doplnil Cihlář.

Podle starostky Drahomíry Miklošové (ODS) je u veřejné služby důležitý i motivační prvek. "Aby se příspěvek na živobytí nesnížil, musí jeho příjemce odpracovat alespoň 20 hodin měsíčně. Má ale šanci si i dávku navýšit, stačí se rozhodnout pro vyšší úvazek veřejné služby," vysvětlila starostka. Kromě veřejné služby zapojují Obrnice nezaměstnané i do veřejně prospěšných prací.

Obrnice mají zhruba 2500 obyvatel, asi 40 procent tvoří Romové. Obec získala v roce 2014 za jejich integraci cenu Rady Evropy. Obec se snaží místní Romy začlenit, zároveň se ale brání přílivu dalších sociálně slabých z celého Česka. Velmi úspěšná je v čerpání dotací, díky kterým například opravila základní i mateřskou školu, vybudovala kulturní centrum, opravila chodníky a veřejné osvětlení.

Přečteno: 1776x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Obrnice, veřejná služba, hmotná nouzeHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo