romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nezaměstnaní lidé v Obrnicích se v obci zapojili do veřejné služby

28.6.2017 10:15
Ilustrační foto. (FOTO: bau)
Ilustrační foto. (FOTO: bau)

Až 50 lidí má možnost vykonat veřejnou službu v Obrnicích na Mostecku. Zatím se jich přihlásilo 27, řekl ČTK ředitel zdejších technických služeb Václav Cihlář. Veřejná služba je určená pro lidi, kteří jsou déle než půl roku bez práce a pobírají dávky v nouzi. Odpracovat mají 20 hodin měsíčně, aby se jim příspěvek na živobytí nesnížil. Při odpracování 30 hodin měsíčně si mohou i finančně polepšit.

Obrnické technické služby počítají s veřejnou službou dlouhodobě, zatím se přihlásilo 27 lidí. "Předepsaný počet hodin už odpracovalo 13 z nich, ostatní by si závazek měli splnit v tomto týdnu. Smlouvu na organizování veřejné služby s úřadem práce jsme podepsali na dva roky, a to s účinností od 1. června," řekl Cihlář s tím, že technické služby mohou lidí zapojit až 50.

Lidé se v rámci veřejné služby zapojují do úklidu v obci od silnic přes chodníky po veřejná prostranství. "Po dohodě s úřadem práce u nás vykonávají veřejnou službu výhradně obyvatelé Obrnic. Od července přijmeme předáka, který se ujme organizace veřejné služby. K jeho povinnostem bude kromě jiného patřit i kontrolní činnost s důrazem na odpracování skutečného počtu hodin v odpovídající kvalitě," doplnil Cihlář.

Podle starostky Drahomíry Miklošové (ODS) je u veřejné služby důležitý i motivační prvek. "Aby se příspěvek na živobytí nesnížil, musí jeho příjemce odpracovat alespoň 20 hodin měsíčně. Má ale šanci si i dávku navýšit, stačí se rozhodnout pro vyšší úvazek veřejné služby," vysvětlila starostka. Kromě veřejné služby zapojují Obrnice nezaměstnané i do veřejně prospěšných prací.

Obrnice mají zhruba 2500 obyvatel, asi 40 procent tvoří Romové. Obec získala v roce 2014 za jejich integraci cenu Rady Evropy. Obec se snaží místní Romy začlenit, zároveň se ale brání přílivu dalších sociálně slabých z celého Česka. Velmi úspěšná je v čerpání dotací, díky kterým například opravila základní i mateřskou školu, vybudovala kulturní centrum, opravila chodníky a veřejné osvětlení.

Přečteno: 1754x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Obrnice, veřejná služba, hmotná nouzeHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo