romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nezaměstnaní lidé v Obrnicích se v obci zapojili do veřejné služby

28.6.2017 10:15
Ilustrační foto. (FOTO: bau)
Ilustrační foto. (FOTO: bau)

Až 50 lidí má možnost vykonat veřejnou službu v Obrnicích na Mostecku. Zatím se jich přihlásilo 27, řekl ČTK ředitel zdejších technických služeb Václav Cihlář. Veřejná služba je určená pro lidi, kteří jsou déle než půl roku bez práce a pobírají dávky v nouzi. Odpracovat mají 20 hodin měsíčně, aby se jim příspěvek na živobytí nesnížil. Při odpracování 30 hodin měsíčně si mohou i finančně polepšit.

Obrnické technické služby počítají s veřejnou službou dlouhodobě, zatím se přihlásilo 27 lidí. "Předepsaný počet hodin už odpracovalo 13 z nich, ostatní by si závazek měli splnit v tomto týdnu. Smlouvu na organizování veřejné služby s úřadem práce jsme podepsali na dva roky, a to s účinností od 1. června," řekl Cihlář s tím, že technické služby mohou lidí zapojit až 50.

Lidé se v rámci veřejné služby zapojují do úklidu v obci od silnic přes chodníky po veřejná prostranství. "Po dohodě s úřadem práce u nás vykonávají veřejnou službu výhradně obyvatelé Obrnic. Od července přijmeme předáka, který se ujme organizace veřejné služby. K jeho povinnostem bude kromě jiného patřit i kontrolní činnost s důrazem na odpracování skutečného počtu hodin v odpovídající kvalitě," doplnil Cihlář.

Podle starostky Drahomíry Miklošové (ODS) je u veřejné služby důležitý i motivační prvek. "Aby se příspěvek na živobytí nesnížil, musí jeho příjemce odpracovat alespoň 20 hodin měsíčně. Má ale šanci si i dávku navýšit, stačí se rozhodnout pro vyšší úvazek veřejné služby," vysvětlila starostka. Kromě veřejné služby zapojují Obrnice nezaměstnané i do veřejně prospěšných prací.

Obrnice mají zhruba 2500 obyvatel, asi 40 procent tvoří Romové. Obec získala v roce 2014 za jejich integraci cenu Rady Evropy. Obec se snaží místní Romy začlenit, zároveň se ale brání přílivu dalších sociálně slabých z celého Česka. Velmi úspěšná je v čerpání dotací, díky kterým například opravila základní i mateřskou školu, vybudovala kulturní centrum, opravila chodníky a veřejné osvětlení.

Přečteno: 1763x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Obrnice, veřejná služba, hmotná nouzeHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo