romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

SLOVO 21 nabízí bezplatné doučování romským studentům středních škol

Praha, 12.6.2015 15:00
Studenti, kteří se nestydí za to, že jsou Romové: Gabriela Siváková, Jakub Jarý, Filip Sivák a Michal Mižigár. (FOTO: Tomáš Bystrý)
Studenti, kteří se nestydí za to, že jsou Romové: Gabriela Siváková, Jakub Jarý, Filip Sivák a Michal Mižigár. (FOTO: Tomáš Bystrý)

Bezplatné doučování, poradenství ve volbě dalšího studia a pořádání přípravných kurzů pro úspěšné zvládnutí přijímacího řízení na vysoké školy nabízí romským žákům středních škol nezisková organizace SLOVO 21 i v roce 2015 v rámci projektu Dža Dureder. SLOVO 21 tak již po několikáté zvyšuje úspěšnost mladých Romů v českém vzdělávacím systému.

Dža Dureder navazuje na úspěšné projekty z předchozích let, jako Dža Dureder 2014 nebo Můžeme jít dál II.

Do projektu se mohou zapojit romští studenti maturitních oborů z celé republiky a všichni ti, kteří se připravují na přijímací zkoušky na vysoké školy. Projekt tak působí preventivně proti předčasnému ukončení vzdělávání.

:Žáci a studenti se nejčastěji doučují z matematiky, českého jazyka, anglického jazyka, chemie a fyziky. Během deseti měsíců realizace posledního ročníku Dža Dureder se projektu zúčastnilo 19 studentů středních škol. Celkem navštěvovali 12 různých kurzů. Na projektu spolupracovali tři regionální koordinátoři a devět lektorů. SLOVO 21 pomohlo dvěma studentům se dostat na vysoké školy. Dalších třináct studentů v kurzech stále pokračuje a pět z nich uvažuje o podání přihlášky na některou z vysokých škol,“ uvedla koordinátorka projektu Denisa Miková

Z přípravných kurzů, které byly od roku 2004 součástí různých projektů - například Sikhľuv odiader - Uč se dál, Dža dureder - Pokračuj nebo Můžeme jít dál - se za celých 10 let rozhodlo podat přihlášku na vysokou školu 251 romských studentů, z toho 143 mladých lidí se na vysněnou fakultu dostalo.

"Tento fakt považujeme za důkaz toho, že projekt je potřebný, kvalitní a efektivní," dodává Denisa Miková z organizace SLOVO 21.

Doučování bude probíhat do 31. 12. 2015.

Projekt je podpořen z dotačního programu MŠMT na Podporu integrace romské komunity v roce 2015.

čon, TZ Slovo 21
Přečteno: 635x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovo 21, Romové, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo