romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neziskové organizace žádají Křečka, aby vrátil agendy zástupkyni veřejného ochránce práv Monice Šimůnkové

12.7.2022 16:25
Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Commons)
Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Commons)

Další neziskové organizace a jednotlivci vyjádřili nesouhlas s postupem Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, který s účinností od 1. července 2022 odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové všechny její agendy s odůvodněním, že její práci provázejí lidské i manažerské komplikace. Šimůnková by se měla zítra z účastnit jednání petičního výboru Poslanecké sněmovny, který situaci v kanceláři ombudsmana řeší. Minulý týden se jednání zúčastnil Stanislav Křeček.

K prohlášení se se připojilo 25 organizací a dalších téměř 20 jednotlivců. Mezi jsou například organizace Člověk v tísni, In IUSTITIA, Nadace OSF, ROMEA nebo Vzájemné soužití.

"Společně vyjadřujeme podporu zástupkyni Veřejného ochránce práv Monice Šimůnkové a oceňujeme ji a její kolegy za veškerou dosavadní práci v Kanceláři Veřejného ochránce práv. Její expertíza v oblasti lidskoprávních agend a rovných příležitostí, podpory osob se zdravotním postižením, vedení poradního orgánu k monitoringu úmluvy o právech osob se zdravotním postižením, v agendě školství, ústavní péče a osob omezených na svobodě a dalších tématech je nezpochybnitelná," uvádí se v prohlášení.

"Žádáme proto Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, aby své rozhodnutí odvolal a paní zástupkyni Monice Šimůnkové její agendy navrátil," dodávají na závěr organizace v prohlášení, které zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Vyjádření nesouhlasu s postupem Veřejného ochránce práv

Společně vyjadřujeme nesouhlas s postupem Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, který s účinností od 1. července 2022 odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové všechny její agendy s odůvodněním, že její práci provázejí lidské i manažerské komplikace. Považujeme tento postup za zcela neadekvátní zásah do práce a pozice zástupkyně veřejného ochránce práv, která za dobu svého více než dvouletého působení v Kanceláři Veřejného ochránce práv opakovaně prokázala svou kvalifikaci a kompetence a odvedla ve svých agendách množství důležité práce na vysoké profesní úrovni.

Společně vyjadřujeme podporu zástupkyni Veřejného ochránce práv Monice Šimůnkové a oceňujeme ji a její kolegy za veškerou dosavadní práci v Kanceláři Veřejného ochránce práv. Její expertíza v oblasti lidskoprávních agend a rovných příležitostí, podpory osob se zdravotním postižením, vedení poradního orgánu k monitoringu úmluvy o právech osob se zdravotním postižením, v agendě školství, ústavní péče a osob omezených na svobodě a dalších tématech je nezpochybnitelná. Zároveň vyjadřujeme vážné obavy, zda budou tyto důležité agendy ze strany Veřejného ochránce práv řešeny adekvátně své důležitosti. Stanislav Křeček opakovaně v minulosti prokázal, že mu lidskoprávní agendy nejsou blízké a dopustil se v nich řady neetických pochybení včetně xenofobních výroků.

Žádáme proto Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, aby své rozhodnutí odvolal a paní zástupkyni Monice Šimůnkové její agendy navrátil.

Přečteno: 689x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Stanislav Křeček, Monika Šimůnková, Neziskový sektorHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo