romea - logo
18. listopadu 2019 (pondělí)
svátek má Romana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Neziskovky podporují rozšíření pravomocí ombudsmana. K otevřenému dopisu vládě se připojila i ROMEA

25.5.2016 17:59
Anna Šabatová (FOTO: Archiv Romea.cz)
Anna Šabatová (FOTO: Archiv Romea.cz)

Organizace ROMEA se připojila k otevřenému dopisu 33 neziskových organizací předsedovi vlády ve věci rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv. Široká koalice organizací pracujících v oblasti seniorů, zdravotně postižených, ženských práv, romské menšiny, LGBT práv, HIV pozitivních, obětí trestných činů, uprchlíků, inkluzivního vzdělávání a dalších témat lidských práv je znepokojena návrhy na zrušení rozšíření pravomocí nebo umožnění odvolatelnosti ombudsmana. Organizace apelují na schválení původní vládní verze a odmítnutí pozměňovacích návrhů směřujících k odvolatelnosti ombudsmana nebo zrušení navrhovaného rozšíření pravomocí.

„Obracíme se na vás ve věci novely zákona o veřejném ochránci práv, jejíž projednání ve třetím čtení je zařazeno na blížící se schůzi Poslanecké sněmovny. Novela zákona by měla posílit pravomoci ombudsmana. Konkrétně mu dává právo podat antidiskriminační žalobu ve veřejném zájmu či možnost podání návrhu na zrušení zákona porušujícího základní lidská práva a svobody. Navrhované rozšíření vnímáme jako důležitý krok v boji proti diskriminaci v České republice. Chtěli bychom tímto vyjádřit znepokojení nad dlouhotrvajícím projednáváním a hlavně nad pozměňovacími návrhy, které výše popsané změny ruší, nebo je mění tak, aby byly bezzubé,“ píše se v otevřeném dopise.

Znění celého otevřeného dopisu a seznam signatářů si přečtěte zde.

Přečteno: 1254x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, otevřený dopis, Neziskový sektor, novelaHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo