romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neziskovky podporují rozšíření pravomocí ombudsmana. K otevřenému dopisu vládě se připojila i ROMEA

25.5.2016 17:59
Anna Šabatová (FOTO: Archiv Romea.cz)
Anna Šabatová (FOTO: Archiv Romea.cz)

Organizace ROMEA se připojila k otevřenému dopisu 33 neziskových organizací předsedovi vlády ve věci rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv. Široká koalice organizací pracujících v oblasti seniorů, zdravotně postižených, ženských práv, romské menšiny, LGBT práv, HIV pozitivních, obětí trestných činů, uprchlíků, inkluzivního vzdělávání a dalších témat lidských práv je znepokojena návrhy na zrušení rozšíření pravomocí nebo umožnění odvolatelnosti ombudsmana. Organizace apelují na schválení původní vládní verze a odmítnutí pozměňovacích návrhů směřujících k odvolatelnosti ombudsmana nebo zrušení navrhovaného rozšíření pravomocí.

„Obracíme se na vás ve věci novely zákona o veřejném ochránci práv, jejíž projednání ve třetím čtení je zařazeno na blížící se schůzi Poslanecké sněmovny. Novela zákona by měla posílit pravomoci ombudsmana. Konkrétně mu dává právo podat antidiskriminační žalobu ve veřejném zájmu či možnost podání návrhu na zrušení zákona porušujícího základní lidská práva a svobody. Navrhované rozšíření vnímáme jako důležitý krok v boji proti diskriminaci v České republice. Chtěli bychom tímto vyjádřit znepokojení nad dlouhotrvajícím projednáváním a hlavně nad pozměňovacími návrhy, které výše popsané změny ruší, nebo je mění tak, aby byly bezzubé,“ píše se v otevřeném dopise.

Znění celého otevřeného dopisu a seznam signatářů si přečtěte zde.

Přečteno: 1262x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, otevřený dopis, Neziskový sektor, novelaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo